HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Priečkovky Ytong bodovali u developera bytového projektu svojou rýchlosťou, presnosťou a variabilitou

Zverejnené: 23. 3. 2022

Priečkovky Ytong sú už desiatky rokov symbolom rýchlej výstavby, ľahkého opracovania, optimálnej tepelnej izolácie a solídnej kvality. Spoločnosť Xella Slovensko ponúka aj v tejto kategórii stavebných prvkov široký sortiment výrobkov pre výstavbu rodinných domov, dvojdomov a radových domov, priečkovky Ytong však nájdete aj na viacpodlažných budovách, v komerčných alebo verejných budovách. Priečkovky Ytong s dokonale zladenými jednotlivými komponentmi zaručujú rýchly postup výstavby a vysokú hospodárnosť.

Priečkovky Ytong a vápenno-pieskové tvárnice Silka priniesli developerovi rýchlosť a jeho klientom voľné ruky pri úpravách bytov

Developer a generálny dodávateľ projektu Eden Rožnov, spoločnosť ALFA CON Stavby s.r.o., narazil pri prvej etape výstavby s pôvodným konštrukčným systémom na zložité technologické postupy. Táto skutočnosť ho potom pri druhej etape prinútila zmeniť konštrukčný systém a jeho voľba stavebného systému Ytong a Silka sa v druhej etape ukázala ako správna. Spoločnosť Xella mu navyše ponúkla kompletné stavebné riešenie s výrobkami rôznych stavebných pevností. Bonusom bola aj rýchlosť výstavby, minimum odpadu, ľahká realizácia drážok a otvorov pre inštalačné rozvody, budúci majitelia bytov ocenili veľkú variabilitu v rámci klientskych zmien.

Prvá etapa sa začala stavať v roku 2018 a v jej priebehu vyrástlo päť bytových domov s 21 bytovými jednotkami. O rok neskôr potom zahájil developer druhú etapu výstavby, v rámci ktorej postavil 10 bytových komplexov (s tromi až piatimi podlažiami) so 76 bytovými jednotkami. Všetky bytové domy dovoľovali pestrú škálu dispozičného riešenia bytov, záujemcovia si mohli vybrať byty 1 až 4 + kk, nechýbali ani bezbariérové jednotky. Celá druhá etapa už bola postavená z materiálov Ytong a Silka.

Zmena stavebného systému sa vyplatila

Podľa Jakuba Schwarza, manažéra projektu Eden Rožnov sú z pórobetónu Ytong vo všetkých bytových domoch, postavených v rámci druhej etapy, obvodové murivo, priečky, schody a strechy. Vnútorné nosné murivo je z vápenno-pieskových tvárnic Silka. Na medzibytové steny použil developer akustické tvárnice Silka. Silnou stránkou riešenia od firmy Xella bola skutočnosť, že ako jediný výrobca stavebných materiálov dodala celý sortiment v rámci rôznych stavebných pevností. Pri výstavbe sa naplno prejavili ďalšie silné stránky materiálov Ytong – rýchlosť stavby a jednoduchá práca s inštaláciami.

Priečkovky Ytong tiež dovolili veľkú flexibilitu pri klientskych úpravách, developer tak mohol budúcim majiteľom ponúknuť zmeny dispozícií alebo umiestnenie priečok a otvorov. Vzhľadom na široké možnosti úprav tak vlastne vzniklo až 76 originálnych bytov. Silnou stránkou dodávateľa stavebných materiálov boli aj služby: všetky objednávky riešil developer s jedným výrobcom, nebolo tak nutné koordinovať pôsobenie viacerých firiem. Po celý čas výstavby bol k dispozícii statik a technický poradca spoločnosti Xella.

Dva vzájomne kompatibilné materiály s rôznymi pevnosťami a hrúbkami

Obvodové murivo je z tvárnic Ytong hr. 300 mm rôznych pevností, na vnútorné nosné murivo vybral developer spolu s dodávateľom vápenno-pieskové tvárnice Silka hr. 240 mm. Priečky rôznych hrúbok sú vymurované z tvárnic Ytong Klasik, na lepenie slúžili malty Ytong. Súčasťou dodávok firmy Xella boli stropy Ytong Ekonóm, z Ytongu sú aj schodiská a preklady. Samozrejmosťou bolo aj potrebné náradie vrátane píl na Ytong a Silku.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama