Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Rady a tipy na založenie záhradného jazierka

Zverejnené: 22. 6. 2022

Oáza s vodnou plochou je neoddeliteľnou súčasťou záhrady a dodáva exteriéru autentickosť. Ocení ju nielen vtáctvo, rastliny a hmyz, ale prospeje aj celkovému ekosystému vonkajšieho priestoru. Užitočné rady a postrehy odborníka vám pomôžu dokonale zvládnuť založenie vlastného záhradného jazierka.

Vodná plocha v záhrade vytvorí očarujúcu atmosféru a po náročnom dni vám pomôže načerpať potrebnú energiu. Založenie záhradného jazierka sa môže na prvý pohľad zdať ako náročná úloha, ale s trochou odvahy a chuti do práce ju zvládne aj zručnejší domáci majster.

Poloha je dôležitá

Či už si vyberiete plastové záhradné jazierko alebo navrhnete originál podľa vlastných predstáv, slnko by malo na vodnú hladinu svietiť vždy aspoň 6 hodín denne. „V blízkosti rybníka by tiež nemali byť žiadne stromy. Opadávajúce lístie zaťažuje vodu a silné korene stromov môžu jazierko poškodiť,“ vysvetľuje David Benda z Hornbachu. Čím väčšie jazierko, tým lepšie, samozrejme. Vyberte si teda správne miesto a môžete sa pustiť do projektu.

Začiatok práce

Pred vykopaním jazierka si vyznačte jeho obrysy pomocou špagátu, hadice alebo piesku. Zároveň si naplánujte rôzne zóny rybníka (močiar do 10 cm, plytká voda 20-40 cm a hlboká voda 60-150 cm). „Spád medzi zónami by nemal byť príkrejší než 30°, pretože štrk a koše s rastlinami by sa mohli zosunúť do hlbšej časti. Nie je potrebné vytvárať žiadne terasy, jednotlivé prechody môžu byť postupné a plynulé,“ upozorňuje odborník a dodáva: „Jamu na záhradné jazierko vykopte z vonkajšej strany smerom dovnútra, ale celkovo o 20-25 cm hlbšiu, ako bude hladina vody. Pritom vymodelujte rôzne hĺbkové zóny a okolo okraja jazierka vytvorte 15 cm hlbokú priekopu ako bariéru proti kapilárnej vzlínavosti.“

Dbajte na to, aby boli vonkajšie okraje jazierka v rovine. Pre kontrolu rovnomernosti, položte cez jazierko latu a overte rovinu pomocou vodováhy. Ak je okraj jazierka šikmý, upravte ho. Na jednom vybranom mieste môžete okraj trochu znížiť, aby voda v prípade silného dažďa mohla kontrolovane odtekať.

Natiahnutie fólie

Po očistení povrchu od ostrých predmetov zasypte jamu 10 cm vrstvou piesku, poriadne ju utlačte a potom ju vysteľte netkanou textíliou. Piesok a netkaná textília ochránia fóliu pred poškodením a zabránia tak neskoršiemu úniku vody. Rozprestrite jazierkovú fóliu a natiahnite ju na dno jazierka. Mala by presahovať jamu asi o 50 cm. „Fóliu sa snažte položiť s čo najmenším počtom záhybov – niekoľko záhybov nevadí, môžu slúžiť ako úkryt pre malé živočíchy. Najlepšie je pracovať s fóliou v teplom počasí, pretože je poddajnejšia,“ radí David Benda.

Výsadba vodných rastlín

Dno pokryte tenkou vrstvou piesku alebo štrku, opatrne nalievajte vodu, kým sa zóna hlbokej vody nenaplní a môžete začať vysádzať vodné rastliny. Ak však používate chlórovanú vodu z vodovodu, nechajte ju v jazierku aspoň týždeň pred výsadbou odstáť. V závislosti od typu zóny použite koše alebo špeciálne vrecia, ktoré naplňte rastlinami a upevnite pomocou hákov do zemi pod okrajom jazierka. Dobré jazierko by malo mať vodné rastlinky, ale nie toľko, aby rastliny začali prekvitať alebo sa masívne rozširovať. Tomu sa dá predísť použitím spomínaných košov na rastliny. Dno jazierka a zónu s rastlinami možno upraviť napríklad pomocou koreňov alebo kamienkov. Ak ste so svojou prácou spokojní, môžete jazierko úplne naplniť vodou. Fólia potrebuje ešte niekoľko dní, aby sa definitívne prispôsobila dnu jazierka.

Čerpadlo je nevyhnutné

Inštalácia čerpadla do záhradného jazierka je bežná vec. Čerpadlo však neumiestňujte priamo na dno, pretože nasatý kal by mohol narušiť jeho plynulú prevádzku. Najlepšie je podložiť ho tehlou. Na umiestnenie čerpadla mimo jazierka sa používa tzv. čerpacia jama. „Čerpadlo v jazierku musí byť umiestnené pod úrovňou hladiny vody. Pripojte sacie a tlakové hadice k čerpadlu a zaveďte ich do jazierka. Tento spôsob umožňuje pohodlnú údržbu čerpadla. Prechod hadíc do vody môžete zakryť kameňmi,“ hovorí odborník z Hornbachu.

Vytvorenie bariéry

Okraj jazierka dostatočne spevnite, aby ste zabránili jeho strhnutiu pri vstupe na breh. Na spevnenie sa dajú použiť obrubníky, dlažobné kocky alebo hrubé drevené dosky. Spevnený okraj musí siahať hlbšie pod okraj jazierka, aby voda mohla kontrolovane odtekať. Odtok nesmerujte k pivničnému oknu alebo na pozemok suseda – hrozí nebezpečenstvo zaplavenia.

Voda dokáže pretekať cez okraj jazierka vďaka tzv. kapilárnemu efektu. Aby sa tomuto javu zabránilo, je potrebné vytvoriť bariéru proti vzlínavosti. „Zdvihnite okraj fólie vertikálne a odrežte ho kúsok nad zemou. Horný okraj fólie musí presahovať najvyššiu možnú hladinu vody. V ďalšom variante kapilárnej bariéry sa presahujúca jazierková fólia nezakopáva do zeme, ale necháva sa na povrchu s presahom 3 cm nad okraj brehu,“ dodáva David Benda. Na toto miesto umiestnite malé kamene alebo použite zakopané kamene spevňujúce breh ako bariéru proti vzlínavosti.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama