vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

Rekonštrukcia Jiráskovho divadla v Českej Lípe

Zverejnené: 31. 1. 2024

Divadlo v tridsaťpäťtisícovom severočeskom meste, nesúce meno popredného literáta a predstaviteľa českého realizmu, prešlo rozsiahlou rekonštrukciou pod taktovkou ateliéru Adam Rujbr Architects, ktorá kompletne pretvorila jeho vnútorné usporiadanie. Nový hlavný vstup a kaviareň v Panskej ulici oživili historické centrum, najmä v podvečerných hodinách.. Budova divadla má bohatú históriu, siahajúcu až do 14. storočia. Ako divadelný priestor slúži od roku 1932.

Foto: BoysPlayNice

V rámci aktuálnej rekonštrukcie pribudol nový reprezentatívny vstup do objektu, nadväzujúci na námestie a stavba sa stala úplne bezbariérovou. “S pridaním severného a južného prísalia, prepojených mimo hlavný sál dostala budova nové funkčné prvky. Orchestrovisko bolo obnovené, sála získala väčšiu eleváciu pre lepšiu viditeľnosť a pohodlnejšie sedačky. Novo boli vybudované šatne, skúšobňa, sklad kostýmov, malá sála pre intímnejšie predstavenie a časť prízemia bola premenená na kaviareň,” vysvetľuje najvýznamnejšie zásahy do dispozície brniansky architekt Adam Rujbr.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Zvýšenie strechy sály o úroveň jedného podlažia umožnilo pridanie druhého balkóna a rozšírenie kapacity hľadiska na 371 miest. Na prízemí štvorpodlažnej budovy nájdeme vstupné priestory, divadelnú kaviareň a technické zázemie. V ďalšom podlaží sú obe predsália a hlavná sála. O poschodie vyššie sú situované šatne hercov, skúšobne a malá podkrovná sála.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Budova divadla má bohatú históriu, siahajúcu až do 14. storočia, a po priebežných prestavbách slúži od roku 1932 ako divadelný priestor. Rekonštrukciou získala nový dôstojný vstup, ktorý nadväzuje na námestie, a stala sa úplne bezbariérovou. S pridaním severného a južného prísály, prepojených mimo hlavnej sály, dostala budova nové funkčné prvky. Orchestrište bolo obnovené, sála získala väčšiu eleváciu pre lepšiu viditeľnosť a pohodlnejšie sedačky. Novo boli vybudované šatne, skúšobňa, sklad kostýmov, malá sála pre intímnejšie predstavenie a časť prízemia bola premenená na kaviareň.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Za účelom zvýšenia kapacity bola strecha sály zvýšená o jedno podlažie, čo umožnilo pridanie druhého balkóna. Po rekonštrukcii teraz sála pojme 371 osôb. Na prízemí štvorpodlažnej budovy nájdeme vstupné priestory, divadelnú kaviareň a technické zázemie. V ďalšom podlaží sú obe predsália a hlavná sála, zatiaľ čo o poschodie vyššie sú šatne hercov, skúšobne a malá podkrovná sála pre programy pre školy a menšie skupiny ľudí.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Hlavný vstup z ulice Panská vedie do dvojpodlažného foyera s výrazným točitým schodiskom a umeleckým dielom sklárskeho ateliéru Jitky Skuhravej. Vedľajší vstup z ulice Jiráskova má podobne ako ten hlavnú kombináciu pohľadového betónu a veľkých presklených plôch a priľahlé predsálie slúži ako multifunkčný priestor na komorné predstavenia, koncerty alebo prednášky. Počas výstavby bolo objavené schodisko do pivnice, ktoré bolo obnovené s použitím zachránených kamenných stupňov. Pôvodné drevené stropné trámy v hornom foyeri boli reštaurované a teraz tvoria pôsobivú konštrukciu stropu južného predsália. Celkovo nové divadlo spája históriu s modernitou, genius loci so súčasnými technológiami, ponúka reprezentatívne priestory a slúži ako významné kultúrne centrum Českej Lípy.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Zdroj: LINKA news
www.archinfo.sk

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa LINKA news
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama