GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Reštaurácia WERK. Gastro prevádzka v zrekonštruovaných priestoroch industriálnej pamiatky

Zverejnené: 4. 5. 2023

Jurkovičova tepláreň je v posledných rokoch svedkom radikálnej transformácie svojho okolia, jediný zachovaný objekt z areálu bývalej rafinérie Apollo sa stal súčasťou nového centra Bratislavy. Rozsiahla rekonštrukcia adaptovala priestory pôvodnej technickej stavby na zázemie pre novú komunitu korporátnych klientov, startupov, či freelancerov. Dynamické pracovné prostredie rozširujú doplnkové funkcie ako multifunkčná sála, kaviareň, galéria a reštaurácia. Práve posledná spomínaná reštaurácia WERK využíva značnú časť priestoru prízemia, presahuje do exteriéru a stáva sa dôležitým miestom stretnutí a súčasťou života budovy a jej okolia. Interiér prevádzky navrhol bratislavský ateliér BEEF ARCHITEKTI.

Foto: Matej Hakár

Variabilný priestor sa počas dňa prispôsobuje meniacemu režimu. Ráno napríklad v rámci podniku funguje malá raňajkáreň oddelená závesom. Počas dňa je reštaurácia miestom pracovných obedov, alebo posedenia pri káve a zákusku. V závere týždňa a vo večerných hodinách sa WERK, po oddelení prevádzky systémom roliet pod stropom, mení na živý bar s hudobnou produkciou.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Interiér ťaží z architektonického riešenia priestoru teplárne, s otvorenými priehľadmi cez všetky podlažia. Dôležitý je tiež priamy kontakt s exteriérom a bezbariérové prepojenie s terasou na zapustenom námestíčku. Do reštaurácie pozýva hostí vo večerných hodinách svietiaci názov reštaurácie, vyskladaný z jednotlivých písmen viditeľných cez raster otvorov na fasáde.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Priestoru s kapacitou približne 200 miest dominuje otvorená kuchyňa a bar. Požiadavkám flexibilnej prevádzky zodpovedajú zóny s rôznym typom sedenia. Od klasických stolov a lavíc, cez taburetky a barové stoličky až po posedenie v kreslách a pri nízkych barových stolíkoch.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Od prevýšeného priestoru vstupnej haly oddeľuje reštauráciu rozmerná presklená stena s posuvnými dverami. Subtílny raster zasklenia definujú pôvodné kovové rámy, ktoré odkazujú na industriálnu minulosť priestoru. Zďaleka však nie sú jediným podobným prvkom. Okrem charakteristických násypníkov, priamo nad hlavou, nájdeme v interiéri napríklad steny murované z pôvodných tehál.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Nová eklektická náplň v pôvodnej industriálnej kulise charakterizuje celý objekt bývalej teplárne, rovnako ako prevádzku WERK-u. Rôznorodé prvky v interiéri sceľujú línie štíhlych oceľových profilov a dielov. Motív, ktorý možno sledovať od rámov zasklenia po obvode priestoru, cez konštrukciu otvoreného podhľadu a regálov, sa objavuje aj na výraznom bloku vinotéky, ktorý spolu s nasvieteným barom a kuchyňou tvoria ústredné prvky reštaurácie.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Na pozadí priznanej industriálnej vrstvy interiéru a subtílnych vložených oceľových prvkov pracujú architekti s masívnymi materiálmi a hrubými povrchmi. Nezvyklá tehla, kladená v stromčekovom vzore na časti podlahy, cortenová konštrukcia barového pultu, drevená doska baru, masívny kameň na kuchynskom ostrove… Mäkká koža a textil v kontakte so zákazníkom. Nenájdete tu umelú hmotu, ale materiály, ktorým nevadí opotrebenie a patina.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Dôležitou súčasťou prevádzky je riešenie osvetlenia, ktoré spolu s textilnými tieniacimi prvkami dokáže prispôsobiť interiér režimom a náladám podľa meniacej sa hodiny.

Foto: Matej Hakár
Foto: Matej Hakár

Autor: Ing.arch. Jakub Moravčík. Zdroj: LINKA
Foto: Matej Hakár
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama