vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Rodinný dom s tehlovou fasádou

Zverejnené: 22. 5. 2023

Príbeh domu v Starom Meste pri Frýdku Místku (ČR) je druhou kapitolou spolupráce medzi ateliérom UYO architekti a rodinou pre ktorú sa už jeden rodinný dom navrhoval. O to významnejšia, ale v mnohom náročnejšia práca na návrhu to bola. Vznikol tak rodinný dom, ktorý má krásne výhľady a prepojenie s vonkajším prostredím, veľké presvetlené priestory a jedinečnú tehlovú fasádu.

Pozemok pre stavbu rodinného domu v typickej prímestskej zástavbe je z nášho pohľadu zaujímavý predovšetkým výhľadom na vzdialenú panorámu Beskýd. Táto silná devíza však mohla vyniknúť iba z druhého podlažia, pretože z terénu je pohľad rušený vysokými stromami. Prianie investora udržať program domu v jednom podlaží bol teda s našou víziou využitia beskydskej siluety v miernom protiklade. Výhľady a priehľady sa však nakoniec stali pre tento projekt charakteristickými a riadiacimi prvkami.

Priehľady vedú a smerujú človeka pri akomkoľvek pohybe domom. V kratšej osi obdĺžnikového pôdorysu je významný výhľad do záhrady. V dlhšej to sú potom priehľady do zelených zákutí, výhľady za svetlom. Funkčne je tak dom týmito pohľadovými osami rozdelený do časti obytnej a súkromnej, dlhšia os potom delí dom na izby – orientované na juh a servisnú časť – orientovanú na sever.

Charakteristickým prvkom realizácie je potom „odpočiváreň“ v streche, ktorá dom prepája so vzdialeným horizontom, ktorému dominuje Lysá hora – pre tunajší región viac ako obyčajný kopec v diaľke. Tento prvok strechu formuje, respektíve deformuje a vzniká tak nezameniteľná silueta. V interiéri je potom „kukaň“ prepojená s hlavným obytným priestorom, čo prináša miestnosti veľkorysosť a priestorovú hravosť.

Materiálovo dom nadväzuje na „rodinnú tradíciu“ – teda je tu opakovaný princíp predchádzajúcej realizácie pre klienta. Hlavným výrazovým prvkom je totiž aj prímurovka z pálených tehál, ktorá je doplnená obkladom z drevených lát, uplatnených na jednoduchej hmote garáže.

UYO architekti | Adam Zezula, Jan Skoumal, Kamil Zezula, Alena Křížová
Adresa: Staré Mesto, Frýdek-Místek, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 280 m²

Autor: UYO architekti 1)redakčne upravené
Foto: Václav Novák
reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama