HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

Rodinný dom s tehlovou fasádou

Zverejnené: 22. 5. 2023

Príbeh domu v Starom Meste pri Frýdku Místku (ČR) je druhou kapitolou spolupráce medzi ateliérom UYO architekti a rodinou pre ktorú sa už jeden rodinný dom navrhoval. O to významnejšia, ale v mnohom náročnejšia práca na návrhu to bola. Vznikol tak rodinný dom, ktorý má krásne výhľady a prepojenie s vonkajším prostredím, veľké presvetlené priestory a jedinečnú tehlovú fasádu.

Pozemok pre stavbu rodinného domu v typickej prímestskej zástavbe je z nášho pohľadu zaujímavý predovšetkým výhľadom na vzdialenú panorámu Beskýd. Táto silná devíza však mohla vyniknúť iba z druhého podlažia, pretože z terénu je pohľad rušený vysokými stromami. Prianie investora udržať program domu v jednom podlaží bol teda s našou víziou využitia beskydskej siluety v miernom protiklade. Výhľady a priehľady sa však nakoniec stali pre tento projekt charakteristickými a riadiacimi prvkami.

Priehľady vedú a smerujú človeka pri akomkoľvek pohybe domom. V kratšej osi obdĺžnikového pôdorysu je významný výhľad do záhrady. V dlhšej to sú potom priehľady do zelených zákutí, výhľady za svetlom. Funkčne je tak dom týmito pohľadovými osami rozdelený do časti obytnej a súkromnej, dlhšia os potom delí dom na izby – orientované na juh a servisnú časť – orientovanú na sever.

Charakteristickým prvkom realizácie je potom „odpočiváreň“ v streche, ktorá dom prepája so vzdialeným horizontom, ktorému dominuje Lysá hora – pre tunajší región viac ako obyčajný kopec v diaľke. Tento prvok strechu formuje, respektíve deformuje a vzniká tak nezameniteľná silueta. V interiéri je potom „kukaň“ prepojená s hlavným obytným priestorom, čo prináša miestnosti veľkorysosť a priestorovú hravosť.

Materiálovo dom nadväzuje na „rodinnú tradíciu“ – teda je tu opakovaný princíp predchádzajúcej realizácie pre klienta. Hlavným výrazovým prvkom je totiž aj prímurovka z pálených tehál, ktorá je doplnená obkladom z drevených lát, uplatnených na jednoduchej hmote garáže.

UYO architekti | Adam Zezula, Jan Skoumal, Kamil Zezula, Alena Křížová
Adresa: Staré Mesto, Frýdek-Místek, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 280 m²

Autor: UYO architekti 1)redakčne upravené
Foto: Václav Novák
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama