Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 5.6.

Rodinný dom s tehlovou fasádou

Zverejnené: 22. 5. 2023

Príbeh domu v Starom Meste pri Frýdku Místku (ČR) je druhou kapitolou spolupráce medzi ateliérom UYO architekti a rodinou pre ktorú sa už jeden rodinný dom navrhoval. O to významnejšia, ale v mnohom náročnejšia práca na návrhu to bola. Vznikol tak rodinný dom, ktorý má krásne výhľady a prepojenie s vonkajším prostredím, veľké presvetlené priestory a jedinečnú tehlovú fasádu.

Pozemok pre stavbu rodinného domu v typickej prímestskej zástavbe je z nášho pohľadu zaujímavý predovšetkým výhľadom na vzdialenú panorámu Beskýd. Táto silná devíza však mohla vyniknúť iba z druhého podlažia, pretože z terénu je pohľad rušený vysokými stromami. Prianie investora udržať program domu v jednom podlaží bol teda s našou víziou využitia beskydskej siluety v miernom protiklade. Výhľady a priehľady sa však nakoniec stali pre tento projekt charakteristickými a riadiacimi prvkami.

Priehľady vedú a smerujú človeka pri akomkoľvek pohybe domom. V kratšej osi obdĺžnikového pôdorysu je významný výhľad do záhrady. V dlhšej to sú potom priehľady do zelených zákutí, výhľady za svetlom. Funkčne je tak dom týmito pohľadovými osami rozdelený do časti obytnej a súkromnej, dlhšia os potom delí dom na izby – orientované na juh a servisnú časť – orientovanú na sever.

Charakteristickým prvkom realizácie je potom „odpočiváreň“ v streche, ktorá dom prepája so vzdialeným horizontom, ktorému dominuje Lysá hora – pre tunajší región viac ako obyčajný kopec v diaľke. Tento prvok strechu formuje, respektíve deformuje a vzniká tak nezameniteľná silueta. V interiéri je potom „kukaň“ prepojená s hlavným obytným priestorom, čo prináša miestnosti veľkorysosť a priestorovú hravosť.

Materiálovo dom nadväzuje na „rodinnú tradíciu“ – teda je tu opakovaný princíp predchádzajúcej realizácie pre klienta. Hlavným výrazovým prvkom je totiž aj prímurovka z pálených tehál, ktorá je doplnená obkladom z drevených lát, uplatnených na jednoduchej hmote garáže.

UYO architekti | Adam Zezula, Jan Skoumal, Kamil Zezula, Alena Křížová
Adresa: Staré Mesto, Frýdek-Místek, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 280 m²

Autor: UYO architekti 1)redakčne upravené
Foto: Václav Novák
reklama

Nové

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Kvalitné kompozitné drevo je ekologický materiál s mnohými prednosťami

Zverejnené 2.6. Dosky z WPC dokážu eliminovať väčšinu neduhov dreva a zároveň zachovať jeho najlepšie vlastnosti. Do akej miery však môže byť produkt vyrábaný zo zmesi dreva a polyméru schopný splniť čoraz väčšie nároky modernej spoločnosti na ekologickú šetrnosť? ísť na aktualitu

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Nový bytový dom v Žarošiciach je postavený z Ytongu a Silky

Zverejnené 30.5. Developer a staviteľ nového bytového domu v obci Žarošice si pórobetónový materiály Ytong, kombinovaný s vápenopieskovými tvárnicami Silka, vybral vďaka svojim dobrým skúsenostiam z predchádzajúcich projektov. Na stavbe sa uplatnili nielen tvárnice… ísť na článok

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Keď sa technický objekt dostane do rúk architektov. Základňa technických služieb Lysolaje

Zverejnené 3.6. Pri príprave projektu sme zistili, že na rozdiel od zahraničia vzniká či už na Slovensku, tak aj v susedných Čechách väčšina technických objektov bez architektonickej starostlivosti. Časté sú výrazné a nákladné stavby bez konceptu a kontextu, pri… ísť na článok

reklama