vyhľadávanie
Dnes je 4.3.

Sklenená chalupa - spredu celkom obyčajná zozadu úchvatná

Zverejnené: 7. 3. 2023

V žiare slnečných lúčov sa leskne ako pohárik. Z prednej strany nenápadná chalupa, jedna z posledných pred Jizerkou. Druhá strana stavania však ukazuje, že sa tu udialo niečo nezvyčajné. Za oponou pôvodnej chalupy vyrástla blýskavá sklenená prístavba a dom sa nadýchuje k ďalšiemu dejstvu.

Foto: BoysPlayNice

Dom sme opravili s myšlienkami na budúcnosť, ale zároveň sme sa nechceli vzdať všetkých tých krásnych, divokých a nepohodlných vlastností, ktoré mu zostali z minulosti. Zachovali sme, čo sa dalo. To zvyšné sme doplnili novou kvalitou, ktorá sa s minulosťou nesnaží súťažiť.

Keď sa staré-pôvodné prepája s novým-moderným

Stredom dispozície domu sa stala pec a kachle v izbe. Obiehať okolo komína je ako točiť strojom času sem a tam medzi minulosťou a budúcnosťou. Preletím starou izbou, prešmyknem sa okolo schodiska na poschodie, rozrazím dvere a som v obytnom priestore, ktorý vznikol na mieste pôvodnej kôlne. Je to zjavenie. Ľahká transparentná konštrukcia vyplnená sklenenými tabuľami vymedzuje ľahko utopenú veľkorysú obývačku spájajúcu modernú kuchyňu a veľa voľného priestoru. Neobvyklé usporiadanie fascinuje množstvom nálad a atmosfér. Lesklý strop obložený mosadzou odráža každú zmenu vonkajšej atmosféry.

Zo vstupnej chodby stúpame na poschodie po subtílnych oceľových schodoch okolo okrúhleho svetlíka, ktorý celý priestor prežaruje. Sklenené prvky nahradzujúce spráchnivelé drevo prepájajú vnútorný priestor do prekvapivého celku a poskytujú nečakané priehľady domom. Horné poschodie je zasľúbené spánku. Štyri spálne ponúkajú ospalým široké spektrum zážitkov. Veľká detská spálňa je zároveň aj herňou, kam sa môžu za nepriaznivého počasia presunúť všetky detské aktivity. Pre ďalšie dve spálne boli predobrazom klasické izby horských chalúp. Sú to tie miesta, kde vás ráno pošteklí slnko a vy si poviete: "Bože, tu sa tak skvele spí!"

Interiér sme vybavili decentne. Uzatvára celkovú filozofiu nášho prístupu k rekonštrukcii. Nechceli sme do domu násilne umiestňovať kúsky svetového designu. Väčšinu nového vybavenia tvorí autorský nábytok a doplnky, ktoré sme sami navrhli. Odráža sa v nich kvalita ručnej práce remeselníkov z Jizerských hôr, ktorí tu stále žijú a pracujú. Nové kusy doplnili s láskou vybraným starým nábytkom samotní klienti. Kúsok od chalupy vznikla takmer neviditeľná sauna. Trpezlivo čaká, aby uľavila telám unaveným z celodenného bežkovania. Nenápadná betónová kráska zapustená do terénu pozerá na lúku za domom. Skákať do snehu je povolené!

O projekte:

Autor: mjölk architekti
Adresa: Polubný, Kořenov, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 121 m²
Zastavaná plocha: 189 m²
Plocha pozemku: 3364 m²
Obostavaný priestor: 754 m³

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa architektonického štúdia mjölk architekti
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Tepelné čerpadlá pohľadom dodávateľov

Zverejnené 2.3. O alternatívnych zdrojoch vykurovania a najmä o tepelných čerpadlách toho bolo na našom webe napísaného už mnoho. Ako to ale vyzerá s aktuálnym dopytom a vývojom v oblasti predaja tepelných čerpadiel a aké sú v tomto ohľade možnosti? Na tieto otázky… ísť na článok

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Garážová brána LOMAX. Reportáž z montáže

Zverejnené 27.2. Už pred rokom sa manželský pár rozhodol vymeniť starú garážovú bránu za novú. Na situáciu sa postupne prišli pozrieť traja obchodní zástupcovia od rôznych výrobcov garážových brán. Dvaja povedali, že výmena nepôjde, vysvetlili prečo a manželia… ísť na článok

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Rekonštrukcia s materiálmi Ytong a Silka. Riešenie na mieru pri malých a veľkých projektoch

Zverejnené 26.2. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa rodinné aj bytové domy, zastarané objekty sa modernizujú, existujúce budovy dostávajú nový účel. Spoločnosť Xella má riešenie pre všetky veľké aj malé… ísť na článok

reklama