Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Sklenená chalupa - spredu celkom obyčajná zozadu úchvatná

Zverejnené: 7. 3. 2023

V žiare slnečných lúčov sa leskne ako pohárik. Z prednej strany nenápadná chalupa, jedna z posledných pred Jizerkou. Druhá strana stavania však ukazuje, že sa tu udialo niečo nezvyčajné. Za oponou pôvodnej chalupy vyrástla blýskavá sklenená prístavba a dom sa nadýchuje k ďalšiemu dejstvu.

Foto: BoysPlayNice

Dom sme opravili s myšlienkami na budúcnosť, ale zároveň sme sa nechceli vzdať všetkých tých krásnych, divokých a nepohodlných vlastností, ktoré mu zostali z minulosti. Zachovali sme, čo sa dalo. To zvyšné sme doplnili novou kvalitou, ktorá sa s minulosťou nesnaží súťažiť.

Keď sa staré-pôvodné prepája s novým-moderným

Stredom dispozície domu sa stala pec a kachle v izbe. Obiehať okolo komína je ako točiť strojom času sem a tam medzi minulosťou a budúcnosťou. Preletím starou izbou, prešmyknem sa okolo schodiska na poschodie, rozrazím dvere a som v obytnom priestore, ktorý vznikol na mieste pôvodnej kôlne. Je to zjavenie. Ľahká transparentná konštrukcia vyplnená sklenenými tabuľami vymedzuje ľahko utopenú veľkorysú obývačku spájajúcu modernú kuchyňu a veľa voľného priestoru. Neobvyklé usporiadanie fascinuje množstvom nálad a atmosfér. Lesklý strop obložený mosadzou odráža každú zmenu vonkajšej atmosféry.

Zo vstupnej chodby stúpame na poschodie po subtílnych oceľových schodoch okolo okrúhleho svetlíka, ktorý celý priestor prežaruje. Sklenené prvky nahradzujúce spráchnivelé drevo prepájajú vnútorný priestor do prekvapivého celku a poskytujú nečakané priehľady domom. Horné poschodie je zasľúbené spánku. Štyri spálne ponúkajú ospalým široké spektrum zážitkov. Veľká detská spálňa je zároveň aj herňou, kam sa môžu za nepriaznivého počasia presunúť všetky detské aktivity. Pre ďalšie dve spálne boli predobrazom klasické izby horských chalúp. Sú to tie miesta, kde vás ráno pošteklí slnko a vy si poviete: "Bože, tu sa tak skvele spí!"

Interiér sme vybavili decentne. Uzatvára celkovú filozofiu nášho prístupu k rekonštrukcii. Nechceli sme do domu násilne umiestňovať kúsky svetového designu. Väčšinu nového vybavenia tvorí autorský nábytok a doplnky, ktoré sme sami navrhli. Odráža sa v nich kvalita ručnej práce remeselníkov z Jizerských hôr, ktorí tu stále žijú a pracujú. Nové kusy doplnili s láskou vybraným starým nábytkom samotní klienti. Kúsok od chalupy vznikla takmer neviditeľná sauna. Trpezlivo čaká, aby uľavila telám unaveným z celodenného bežkovania. Nenápadná betónová kráska zapustená do terénu pozerá na lúku za domom. Skákať do snehu je povolené!

O projekte:

Autor: mjölk architekti
Adresa: Polubný, Kořenov, Česká republika
Projekt: 2018
Realizácia: 2020
Úžitková plocha: 121 m²
Zastavaná plocha: 189 m²
Plocha pozemku: 3364 m²
Obostavaný priestor: 754 m³

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa architektonického štúdia mjölk architekti
Foto: BoysPlayNice
reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama