vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Stavebné puzdro J.A.P. pre posuvné dvere – záležitosť hrubej stavby

Zverejnené: 4. 6. 2008

Designom zaujímavé posuvné dvere dnes mnohí využívajú vo svojom interiéri. Nielenže sa nimi ušetrí miesto v priestore, ale odpadajú aj nepríjemnosti ohľadom neustále otvorených dverí. Na túto variantu dverí je však treba myslieť už vo fáze hrubej stavby, pretože potrebný stavebný komponent pre ich použitie – stavebné puzdro J.A.P. pre zasúvacie dvere – sa do steny zabuduje už pri stavbe hrubých stien.

Osadenie stavebného puzdra do priečky nie je žiadny väčší problém a každá stavebná firma túto úlohu suverénne zvládne. Priečka, do ktorej je stavebné puzdro umiestnené, môže byť buď klasicky murovaná alebo to môže byť sadrokartónová (bezproblémová kompatibilita puzdra je osvedčená pre systémy KNAUF a RIGIPS), alebo aj panelová priečka systému VELOX. To, že na osadení puzdra naozaj nič nie je, Vám ukážeme v nasledujúcej minireportáži zo stavby, na ktorej bolo použité stavebné puzdro J.A.P. Stavebná firma si podľa jednoduchého návodu firmy J.A.P., ktorá je výrobcom stavebných puzdier, zostaví puzdro do tej podoby, v akej je zasadené do stavebného otvoru.


Obr. 1: Stavebné puzdro pripravené k osadeniu do steny. Jeho súčasťou je aj výstužná tkanina pre natiahnutie budúcej omietky.

Vložené a podložené stavebné puzdro J.A.P. vyvážime, a to ako horizontálne, tak aj vertikálne. Zároveň ho usadíme do zákrytu so stenou. V tejto fáze sa naozaj vyplatí všetko riadne prekontrolovať a pevne zafixovať kliny.


Obr. 2: Vyváženie puzdra

Pevne uchytené puzdro do murovanej steny zafixujeme nízkoexpanznou penou. Tu pozor! Nemeníme za penu štandardnú. Základnou vlastnosťou nízkoexpanznej peny je jej nerozpínavosť. Puzdro je vďaka nej stabilne zafixované v stavebnom otvore a voľné priestory medzi puzdrom a otvorom sú celkom vyplnené. Pri tvrdnutí nízkoexpanznej peny nedochádza k vyvíjaniu akéhokoľvek tlaku a nedochádza tak k deformovaniu bočníc stavebného puzdra, čo je veľmi dôležité pre bezproblémovú funkciu puzdra pre zasúvacie dvere.


Obr. 3: Vypĺňanie škáry penou medzi puzdrom a priečkou pred omietnutím. Je doporučené prekryť škáru výstužnou tkaninou.

Obr. 4: Celkový pohľad na zabudované puzdro pred omietnutím a položením podlahy.

Puzdro vyplnené penou je po vytvrdnutí peny pripravené na omietnutie. Pri voľbe zasúvacích dverí, ktoré sú v štandardnej ponuke spoločností SAPELI, SOLODOOR, Masonite, PORTA DOORS, POL-SKONE a PRÜM je vždy potrebné vedieť, do akého typu priečky bude stavebné puzdro oasadené. Spoločnosť J.A.P. svojim zákazníkom ponúka puzdrá tzv. na mieru ich stavebného systému a to tak, že v príslušenstve puzdier sú komponenty, ktoré akceptujú rozdiely medzi osadením do múru či sadrokartónu. Veškeré informácie Vám radi vysvetlia na všetkých predajných miestach J.A.P. alebo SAPELI, ktorých stavebné puzdrá a zasúvacie dvere dnes tvoria úplne zohratý tým.


Obr. 5: Pohľad do výsledného interiéru so zasúvacími dvermi.

Spoločnosť „J.A.P.” spol. s r.o.

Spoločnosť J.A.P. vznikla v roku 1991 a sídli v Přerově. Jej filozofiou je dodávať na trh stavebné kovové prvky vysokej kvality s nápaditým designom, za prijateľnú cenu. Svojim zákazníkom ponúka sťahovacie schodisko, interiérové a exteriérové točité schodisko, interiérové segmentové schodisko, stavebné puzdrá pre zasúvacie dvere, požiarne a zateplené uzávery. Svoju obchodnú politiku smeruje predovšetkým za hranice Českej republiky, ale v posledných rokoch stále viac zakotvuje aj na českom trhu.

Bližšie informácie na www.schody-jap.cz alebo www.schodyasyn.cz.

Autor: Martina Rychetská
Foto: Archiv firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama