HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Štyri nové chaty pri jazere Katlov vystavané zo systému Ytong doslova lákajú k relaxu a rybolovu

Zverejnené: 2. 12. 2021

Tvárou celého projektu s názvom Katlov Homes je známy rybár Jakub Vágner. Nový areál na pokojnom mieste pri jazere nám však v rozhovore popísali jeho majitelia, Tereza Aster Vágnerová so svojím manželom Petrom Asterom, ktorý je architektom a autorom projektu. Okrem iného oznámili dôvody, prečo sa rozhodli nové chaty vybudovať z pórobetónu.

Vyštudovala ste marketing na Karlovej Univerzite, potom ste sa venovala divadlu, máte za sebou účinkovanie v mnohých úspešných muzikáloch. Ako sa z vás stala manažérka a majiteľka nového areálu na Katlove?

Tereza: Postupne, a na tom prerode mal podiel ako môj brat Jakub, tak aj manžel Peter. Organizovali sme s bratom (aj teraz organizujeme) množstvo vzdelávacích podujatí pre deti a mládež zo základných a stredných škôl a vždy to bolo spojené s náročným cestovaním po republike. Jedného dňa nás spolu s Petrom napadlo zmeniť to a centralizovať tie akcie do miesta, ktoré bude zodpovedajúcim spôsobom vybavené a zároveň bude lákať svojim zázemím, okolím a vybavením. Tak vznikla myšlienka nového areálu na Katlove, kde chceme postupne vybudovať spoločenské priestory a ubytovanie. Je to projekt, ktorý si nijako nekonkuruje Jakubovým jazerám a jeho vodám Katlov, Pohan a Medenice, naopak, maximálne využíva všetko dobré, čo tunajšia lokalita ponúka.

Už ste to vlastne spomenuli, vášho brata Jakuba Vágnera a jeho kaprárske jazerá Katlov a Medenice alebo sumčiarsky rybník Pohan na Kutnohorsku poznajú tuzemskí aj zahraniční rybári. Ako ste v úvode rozhovoru naznačili, vami budovaný areál bude slúžiť vzdelávacím a spoločenským akciám a súčasne ako atraktívne ubytovacie zariadenie, takže nebude len pre rybárov.

Tereza: Katlov je rajom rybárov a rybári určite nebudú chýbať medzi našimi hosťami. Ostatne ryby pripomínajú aj mená našich chát - Kapor, Šťuka, Amur a Sumec. Ale umiestnenie a vybavenie chát je koncipované tak, aby maximálne a v priebehu celého roka uspokojilo aj rodiny s deťmi alebo menšie skupiny a kolektívy, ktoré chcú zabudnúť na každodenný mestský zhon a stráviť voľný čas v malebnej prírode. A postupne budeme budovať aj zázemie pre vzdelávacie prednášky, kurzy a akcie pre deti a mládež, ktoré ma bavia a s ktorých organizáciou mám skúsenosti. Veľa aktivít napokon prebehlo a prebieha už tento rok, aj keď veľkú časť energie sme s manželom museli venovať budovaniu infraštruktúry a výstavbe našich chát. Našťastie sme úspešne v septembri kolaudovali a teraz už sa tešíme na prvých hostí.

Rodinné chaty v areáli vašej spoločnosti Katlov Lakes, ktorá ich prevádzkuje, sú z pórobetónu Ytong. Čo vás viedlo k voľbe tohto stavebného systému?

Tereza: Pri výbere materiálu na hrubú stavbu bol nakoniec Ytong zo všetkých možností jasnou voľbou. Trochu nám trvalo, kým sme sa k nemu prepracovali, ale skutočnosť, že patrí medzi najčistejšie a hygienicky najpriaznivejšie stavebné materiály spolu s ďalšími faktami – skladá sa z prírodných surovín, vytvára v interiéri zdravú klímu a disponuje praktickými vlastnosťami – hovorili jednoznačne. Ekologicky ohľaduplná je aj jeho výroba, navyše aj po skončení životnosti nepredstavuje vďaka svojmu zloženiu záťaž pre prírodu.

Ytong nie je len ekologický a užívateľsky veľmi komfortný materiál, jeho prednosťou sú aj špičkové technické parametre. Boli pre vás technológie pri budovaní nového areálu dôležité?

Petr: Veľa, aj preto máme medzi partnermi napríklad spoločnosť Veolia, ktorá nám pomáhala s budovaním vodohospodárskej infraštruktúry a ktorá projekt podporila aj finančne, alebo spoločnosť Loxone, symbol inteligentných smart domov a domácností. Ešte keď sa vrátim k Ytongu: pôvodne sme pri chatách zvažovali konštrukčné riešenie na báze drevostavby, ale keď sme vzali do úvahy nároky na stavbu, miesto a formu využitia v zime aj v lete (PENB, schopnosť akumulácie a tepelnoizolačné parametre, tepelné mosty, prevádzkové náklady, statika, využitie stavieb v zime, klimatické podmienky a pod.), Ytong naše potreby nielen splnil, ale očakávania aj prevýšil.

Ktoré materiály z ponuky Ytongu ste pri výstavbe chát použili?

Petr: Múry sú vymurované z tepelnoizolačných tvárnic Ytong Lambda YQ PDK 375 mm, priečky z priečkoviek Ytong Klasik 150 mm, pri zakladaní stavby sa uplatnili aj zakladacie tvárnice Ytong Start 300 mm, ktoré sú hydrofobizované a znižujú vzlínanie vlhkosti pri výstavbe a riziko vzniku plesní v kritických detailoch. Z pórobetónu Ytong sú vystužené tiež nosné preklady (Ytong U300 a Ytong NOP 375-2000). Samozrejme nechýbali malty (Ytong murovacia malta a Ytong zakladacia malta tepelnoizolačná) a Ytong výstužná tkanina, steny chát sú omietnutné vnútornou a vonkajšou tepelnoizolačnou omietkou Ytong.

Ako sú jednotlivé chaty koncipované priestorovo a na čo sa ich budúci hostia môžu tešiť?

Petr: Celý areál je navrhnutý s maximálnym ohľadom na miesto a prírodu, kde sa nachádza. Orientácia jednotlivých chát je tiež prispôsobená snahe poskytnúť všetkým hosťom maximálne súkromie. Najväčší priestor v interiéri tvorí vstupná časť s kuchyňou a vďaka trom oknám je dokonale presvetlený. Hore sme maximálne využili podkrovie, ktoré je z konštrukčného hľadiska prevedené tak, aby hostí nijako nerušila konštrukcia strechy. Priestor je úplne čistý a je dimenzovaný tak, aby sa v ňom človek cítil príjemne. Hneď pri schodoch je priestor pre chill-out, kde môžu pri televízii a rozkladacom gauči tráviť čas deti, zatiaľ čo dospelí sa môžu večer zdržiavať v spodnej časti chaty. K tomu sú samozrejme k dispozícii dve spálne, obe priestorovo dimenzované tak, aby bolo maximum miesta v pobytových zónach dole aj hore.

Veľa informácii o možnostiach vášho areálu je už dnes na webe katlovhomes.com, napriek tomu by nás zaujímalo, čo je z vášho pohľadu hlavným dôvodom pre pobyt vo vašich chatách?

Tereza: Príroda, stopercentný komfort ubytovania a veľká ponuka výletov. Pre mnoho ľudí môže byť lákadlom aj rybolov, u našich rybníkov si môže zarybárčiť aj laik bez vlastného vybavenia. Jednou z mojich myšlienok bola aj snaha ponúknuť rodine rybárov príjemné a komfortné bývanie, kde môže celá rodina stráviť čas úplne podľa chuti a potrieb jednotlivých členov. Keď som spomínala komfort, tak u nás je aj v kuchyni. Tá je napríklad vybavená na plnohodnotné varenie, hostia majú k dispozícii všetko potrebné vybavenie, v sezóne aj napríklad čerstvé bylinky pri vstupe. Výhodou je aj súkromie každej chaty. Ale správne by som nemala hovoriť chata, bližšie k realite je totiž predstava malého rodinného domu.

Ako ste riešili spôsob odbavenia vašich hostí? Je možné si kľúče od chaty vyzdvihnúť aj bez kontaktu s recepciou?

Tereza: Áno, máme bezkontaktný check-in, takže hostia nemusia čakať vo rade na recepcii, ani sa s nikým baviť, pokiaľ si to neprajú.

Pri rozhovore sme sa bavili o vysokom komforte pre rodiny, ale to asi nebude jediná skupina hostí, ktorú bude váš areál lákať?

Tereza: Určite nie, aj keď určite sme s rešpektom k rodinám chaty navrhovali. Ale všetko potrebné tu nájdu mladí aj starší a dámy a páni, ktorí si tu chcú urobiť príjemnú a komfortnú dovolenku úplne podľa svojho gusta mimo ruchu kempingov a veľkých turistických centier. V areáli sú samozrejme vítaní aj domáci miláčikovia našich hostí.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama