PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 18.9.

Tipy ako zariadiť a zútulniť malý mestský balkón

Zverejnené: 11. 8. 2020

Väčšina ľudí žijúcich v byte má balkón alebo lodžiu. Aby vám tento priestor kvalitne slúžil, musíte starostlivo premýšľať, ako ho funkčne a zároveň aj esteticky zariadiť. Nie je totiž problém zariadiť veľkú terasu či priestranný balkón, aby bol pohodlný. Oveľa náročnejšie je to v prípade malého balkónu. Aj na ňom si však môžete vytvoriť príjemné relaxačné miesto, moderné prostredie, ktoré nadväzuje svojim štýlom na šik interiér vášho domova alebo útulné zátišie plné kvetín. Jednoducho krásne prostredie, kde sa dobre odpočíva, posedí s priateľmi či rodinou, pije ranná kávička alebo číta dobrá kniha.

Yulia Grigoryeva, shutterstock

Obzvlášť v staršej bytovej zástavbe a to či už v panelových domoch, tak v starších murovaných historických objektoch, sa väčšinou udržiava trend čisto praktického využitia balkónov, lodžií a terás. Obyvatelia bytov využívajú balkóny prevažne len na sušenie bielizne, odkladanie vecí (napr. zimnej výbavy, bicyklov...), či tam budujú zázemie pre svojich domácich miláčikov. Nie je to však škoda? Jedná sa o priemerne 2,5 - 4 m² priestoru, ktorý môže byť zužitkovaný ako miesto pre Vašu relaxáciu na čerstvom vzduchu. A riešenie je tak jednoduché.

Jadro všetkého je vo farbách, osvetlení, kvalitných materiáloch, kvetinovej výzdobe a dekoratívnych predmetoch. A samozrejme nie je potrebné využiť všetko z vyššie uvedeného, pozor na gýč. Vo výsledku nič z toho nemusí byť ani finančne náročné. Naopak. Zásadné je iba vhodné zladenie, dôležité je miesto nepreplniť a držať sa od začiatku jedného námetu. Finálny štýl potom môže byť skutočne akýkoľvek, futuristickou modernou počínajúc a romantickým štýlom provence končiac. A nenechajte sa pritom príliš ovplyvniť okolím, dajte na svoj vkus. Povedie Vás. Stačí urobiť prvý krok a pustiť sa do toho!

Farby

Lodžiu, balkón či terasu je možné veľmi efektívne zútulniť správnym výberom farieb zvolených k výmaľbe múrov. Samozrejme nemôžete ho ale prehnať. Ak je zvolený jasný odtieň omietky, je potrebné vyhnúť sa žiarivým tónom nábytku. Zaujímavou možnosťou je napr. aj dekorovanie vo farbách, ktoré nadväzujú na interiérový dizajn miestnosti susediacej s balkónom. Vytvoríte tak konštantný celok rozdelený na vnútornú a vonkajšiu časť, oddelený napríklad veľkoformátovým oknom. Môže tak vzniknúť doplnkový sedací priestor obývacej izby pod otvoreným nebom.

Foto: united photo studio
Foto: united photo studio

Podlahová krytina

V súčasnosti sa presadzuje trend prírodných farieb. Je zjavný aj v prípade dekorovania balkónov. Podlahy sú veľmi často riešené v drevenom prevedení, ktoré dodá priestoru atmosféru "záhradnej pergoly" s príjemnou vôňou materiálu ako pridanou hodnotou. Ideálny bodkou k takejto podlahe môže byť napríklad tkaný koberec, ktorý zahreje studené chodidlá počas chladnejších dní. Umelá tráva je tiež veľmi využívaným podkladovým materiálom. Je mäkký a pohodlný pre chôdzu, vhodný najmä v prípade, že byt obývajú aj malé deti, ktoré svoj hrací čas trávia prevažne na zemi. Iným, často využívaným podlahovým materiálom je klasická dlažba. Táto jednoducho umývateľná krytina je vhodná najmä pre vonkajšie priestory. Je možné ju tiež využiť na doplnenie vybraného dekoračného štýlu: biele kachličky malých rozmerov sa hodia do retro lodžií, mozaika zase k evokácii prostredia španielskeho juhu, veľkoformátová dlažba vyzdvihuje moderné štýly, modrobiele vzory môžu napodobňovať grécke reálie ... Kreativite sa medze nekladú.

Foto: STORM INSIDE PHOTOGRAPHY, shutterstock
Foto: STORM INSIDE PHOTOGRAPHY, shutterstock

Výber sedacieho nábytku

Mnohí iste budú súhlasiť, že až správne zvolená balkónová sedacia súprava spraví balkón kompletným. Nemožno oponovať. Práve k tomu tento text mieri. Chceme dokázať, že tento priestor by mal byť určený predovšetkým na relaxáciu. A k tej nám môže dopomôcť predovšetkým pohodlné kreslo, stoličky či napríklad dizajnová hojdačka. Najčastejšou voľbou užívateľov bývajú jednoduché menšie drevené, či drevo-kovové stoličky, ktoré esteticky ladia takmer k akémukoľvek rázu prostredia. Veľmi obľúbeným elementom sú aj palety doplnené o efektné vankúšiky v rôznorodých odtieňoch. A na neposlednom mieste v rebríčku popularity stoja tiež rôzne hojdacie siete, drevené i textilné hojdačky pre deti aj veľkých obyvateľov. Ak vlastníte priestor zastrešený a krytý pred dažďom (lodžie), môžete ho vyplniť aj klasickým ušiakom či farebne hravým sofa.

Palety sú oprávnene považované za "bestseller" medzi balkónovým nábytkom. (Zdroj: Mario N, Shutterstock)
Palety sú oprávnene považované za "bestseller" medzi balkónovým nábytkom. (Zdroj: Mario N, Shutterstock)

Vaša zelená oáza

Tou pravou čerešničkou na torte bývajú rastliny. Živá flóra, či už sa jedná o rozmerné kastlíky s nasadenými bylinkami, ozdobné kvetináče naplnené bohatými kvetmi, zeleninové mini záhony alebo kríky a bonsaje, práve tie robia z balkóna a lodžie našu malú súkromnú oázu pokoja. Rastliny môžu byť zavesené na šnúrkach visiacich zo stropu, môžu vypĺňať škáry v balkónovom nábytku, možno ich umiestniť na vytvorené police, parapet aj priamo na zem. Môžu nás obklopovať tak, že takmer nebudeme vidieť von, ale môže sa pokojne jednať len o občasný doplnok v rohoch a na kávovom stolíku. V kombinácii so sviečkami, lampiónmi, fakľami, štandardnými lampami, žiarovkami či dokonca lustrami potom vytvárajú úžasné prostredie, z ktorého majiteľ nebude chcieť odchádzať. Všetko záleží len na fantázii tvorcov.

 Foto: Anna Nahabed, shutterstock
Foto: Anna Nahabed, shutterstock

Myslite aj na tienenie

Počas letných slnečných dní alebo v prípade, že máte balkón situovaný na južnú až juhozápadnú stranu by ste mali premýšľať aj nad vhodným tienením. V obchodoch sa dá kúpiť polkruhový slnečník, ktorý zaberá o polovicu menej miesta než klasický, čím sa perfektne hodí na úzke balkóny. Ďalším netradičným riešením vhodným pre lodžie môže byť namontovanie garniže so záclonou, ktorá v lete poslúži na tienenie a na jeseň na zachytávanie listov.

Na malý balkón si môžete zaobstarať polkruhový slnečník, ktorý zaberá o polovicu menej miesta než klasický. Foto: Ikea
Na malý balkón si môžete zaobstarať polkruhový slnečník, ktorý zaberá o polovicu menej miesta než klasický. Foto: Ikea

Pohrajte sa s dekoráciami

Balkóny môžu byť doplnené najrôznejšími doplnkami. Využite suveníry z ciest, umiestnite praktickú drevenú truhlu, ktorá vytvorí účelný úložný priestor, pripevnite k zábradliu už spomínaný slnečník na zatienenie relaxačnej zóny počas jasných letných dní. Zaveste záclonky či bambusové roletky tak, aby ukrývali neporiadok v policiach, naskladajte cik-cak na seba staršie drevené debničky a potešte sa tak funkčným a pritom pôsobivým policovým systémom. Práve tieto drobnosti urobia z toho Vášho balkóna jedinečný originálny priestor.

Prostredníctvom cik-cak naskladaných drevených debničiek si môžete vytvoriť efektný balkónový nábytok.
Prostredníctvom cik-cak naskladaných drevených debničiek si môžete vytvoriť efektný balkónový nábytok.

Záver

Pobyt vonku na čerstvom vzduchu je podceňovaný. Dnešná spoločnosť trávi väčšinu času v práci v uzavretých, často nevetraných kanceláriách, v klimatizovaných automobiloch, alebo interiéroch reštaurácií. Von sa dostávame skôr výnimočne cez víkendy a v čase dovolenky. Poďme si teda doma vytvoriť miesto, ktoré nás bude lákať na čerstvý vzduch každý deň, každú voľnú chvíľku. Aj ten najmenší balkón sa môže týmto miestom stať. Stačí skutočne len pár nápadov. Inšpiráciu pre vás môže byť napríklad aj tento článok. Užívajte si svoj čas s rannou kávou či večernou knihou na Vašom balkóne.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Viď popisky

Tématické odbory

reklama

Nové

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY  sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Zverejnené 18.9. Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale… ísť na článok

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Aktualizované 17.9. Rodinný dom na južnom svahu brnenskej ulice Pod Mniší horou je na prvý pohľad originálny. A výnimočný je aj jeho exteriér, vrátane terasy a oplotenia. Česká spoločnosť WPC - Woodplastic, výrobca a dodávateľ terás, plotov a obkladov z kompozitného… ísť na článok

Nadčasový odtlačok industrializmu

Nadčasový odtlačok industrializmu

Zverejnené 17.9. Estetika tovární a priemyselného prostredia často preniká aj do interiérov. Ich jednoduchosť a účelnosť predstavuje pre architektov výzvu, ako tieto veľké a otvorené priestory oživiť. Možnosti, ako ich potenciál využiť, sú takmer nevyčerpateľné. ísť na článok

reklama