THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 19.6.

Trendy v oblasti riešenia exteriéru

Zverejnené: 28. 4. 2023

S príchodom teplejších dní to ľudí čoraz častejšie ťahá do záhrady a na terasu. Inšpirujte sa najnovšími trendmi v oblasti riešenia exteriéru.

Bradstone Travero (Wienerberger)

„Prostredníctvom našich produktov sa chceme stať súčasťou životného priestoru našich zákazníkov a splniť všetky ich predstavy a potreby. Semmelrock je značkou pre všetkých, pričom garantujeme rokmi overenú kvalitu. Deti sa na dlažbe môžu bezpečne hrať, dospelí si na terase môžu v pokoji vypiť kávičku, prečítať knižku či oddýchnuť pri bazéne,“ hovorí Lucia Trčanová, brand manažérka spoločnosti Wienerberger za značku Semmelrock. Mnohé trendové dlažby a prvky do exteriéru môžu zákazníci v rámci jarnej ponuky, ktorá trvá do 30.6.2023, získať za výhodné ceny. Tovar je dostupný ihneď a v prípade záujmu im dizajnéri spoločnosti vypracujú 3D vizualizáciu ich záhrady zdarma.

Štýlový vonkajší priestor

Vybrať si zo širokej ponuky dlažieb na terasu nie je jednoduché. Pri hľadaní správneho riešenia na vonkajšie plochy treba zvážiť ich umiestnenie, funkciu, ktorú majú v exteriéri plniť, ale zanedbateľný nie je ani samotný dizajn. Exteriérové prvky by mali opticky dotvárať celkový vzhľad domu a záhrady, ale zároveň by mali mať dlhú životnosť. Betón je mnohotvárny stavebný materiál, ktorý možno spracovať prakticky do akéhokoľvek tvaru. „S betónovou dlažbou možno vďaka jej všestrannosti vytvoriť štýlový vonkajší priestor, ktorý bude trendovo a príťažlivo vyzerať dlhé roky. V našej ponuke nájdu zákazníci veľký výber dizajnov výrobkov od rustikálnych až po moderné,“ opisuje ponuku L. Trčanová. Betónová dlažba zároveň predstavuje aj praktickú voľbu. Vyznačuje sa výnimočnou odolnosťou, pevnosťou a mrazuvzdornosťou a zákazníci ocenia aj jej jednoduchú údržbu.

Elegantné platne CARATmondego (Wienerberger_Semmelrock)
Elegantné platne CARATmondego (Wienerberger_Semmelrock)

Moderné sú najmä väčšie formáty dlažieb – TIP

Aktuálnym trendom sú najmä väčšie formáty dlažieb. Elegantný vzhľad dodajú terase platne CARATfinezza či CARATmondego. Veľký formát a jemné farebné odtiene sa hodia ku každej modernej architektúre. Oproti dlažbe sú platne štíhlejšie, ale aj napriek menšej hrúbke vynikajú mechanickou pevnosťou a odolnosťou proti poveternostným vplyvom. Poradia si s mrazom, teplotnými výkyvmi i s vlhkosťou a sú mimoriadne odolné proti oderu. Jemne pieskovaný povrch a farebná škála vybraných prírodných žúl dodávajú vonkajším plochám exkluzívny vzhľad a nezameniteľné vyžarovanie.

Platne Carat_finezza_strieborna (Wienerberger)
Platne Carat_finezza_strieborna (Wienerberger)

Akú dlažbu k bazénu?

V blízkosti bazéna si treba zvoliť dlažbu, ktorá predovšetkým dlho vydrží, ale zároveň jeho okolie aj skrášli. Vzhľad a životnosť však zďaleka nie sú jedinými faktormi, ktoré si pri výbere všímať. Povrch dlažby v okolí bazéna by mal byť protišmykový, a to v suchom i mokrom stave. Zamerať sa treba aj na odolnosť materiálu proti nárazu, oderu a soliam, ktoré majú zásadný vplyv na jeho životnosť. Dlažba v okolí bazéna by mala zároveň odolávať rôznym vplyvom počasia – UV žiareniu, dažďu či mrazu. „K bazénu sa hodia napríklad platne Bradstone Travero s neobvyklým pozdĺžnym formátom s prírodným, nepravidelne štruktúrovaným povrchom alebo platne Bradstone Old Town. Tie sa vyznačujú štruktúrou prirodzene zvetraného povrchu s nepravidelne lámanými hranami. Vďaka ručne vyrábaným neopracovaným formátom rôznych rozmerov možno vytvárať kreatívne riešenia – navodiť atmosféru vidieka, slnečného Toskánska či vniesť do exteriéru nádych histórie,“ hovorí Lucia Trčanová. Rôzne formáty platní Bradstone a k tomu rôznorodá škála prvkov v rovnakom dizajne, ako sú múrik, obrubník, schod či bazénový lem umožňujú široké možnosti stvárnenia a zladenia celého exteriéru.

Bradstone_Old_Town (Wienerberger)
Bradstone_Old_Town (Wienerberger)

Ekologické riešenia

„Nezabúdame ani na tému ekológie. V ponuke máme dlažby a platne aj vo svetlých odtieňoch, ktoré odrážajú silné slnečné žiarenie, vsakovací systém Stormbox či rôzne eko dlažby, ktoré pomáhajú minimalizovať prehrievanie miest a zvyšovať zásoby podzemnej vody. Hľadať riešenia, ako zmierniť vplyv zmeny klímy na mestské časti budeme aj v rámci Urban heat conference v júni,“ zdôrazňuje Lucia Trčanová. Eko dlažby sú schopné vrátiť prírode drahocennú dažďovú vodu tým, že cez škáry alebo priamo cez prvky vracajú povrchovú vodu do prirodzeného obehu. Táto dlažba tak minimalizuje odtok vody do kanalizácie. Voda sa vsakuje opätovne do zeme, čím sa zvyšujú zásoby podzemnej vody, podporuje sa termoregulácia prostredia a predchádza sa prehrievaniu krajiny. „Dlažby RETTANGO kombi EKO či EKOdrain spĺňajú nielen ekologické, ale aj estetické trendy. Vytvárajú škáry so šírkou 1,2 až 1,5 cm na odtok zrážkovej vody, ktoré môžete ozdobiť škárovacím pieskom, prípadne nasadeným trávnikom. EKOdrain dlažba je v ponuke až v 4 farbách,“ opisuje ekologické dlažby L. Trčanová.

Ekologická dlažba Rettango kombi EKO
Ekologická dlažba Rettango kombi EKO

Jednoduché tvary plotových systémov

Celkovú podobu domu a jeho okolia dotvára plot. Aktuálne stoja v popredí jednoduché, elegantné plotové systémy z betónových tvárnic. Predstavujú bezpečné, praktické i atraktívne riešenie ohradenia pozemku. Poskytujú zároveň hlukovú bariéru od okolitého prostredia a sú takmer bezúdržbové. „Plotový systém Rivago s hladkou pohľadovou stranou sa vyznačuje mrazuvzdornosťou a odolnosťou voči soliam. Možno ho vystavať v rôznych podobách a vďaka colormix povrchu harmonicky zladiť s akýmkoľvek štýlom domu a s rôznymi odtieňmi fasád,“ hovorí L. Trčanová. Zákazník má na výber 3 farby: sivú, dymovo sivú a dymovo hnedú.

Plot Rivago (Wienerberger)
Plot Rivago (Wienerberger)

Tip na záver – trendový doplnok do záhrady

K trendovému doplnku do záhrady patrí moderný betónový kvetináč Adelo. Je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí sledujú najnovšie trendy. Kvetináč má duté dno, vyznačuje sa jednoduchými geometrickými tvarmi a hladkou štruktúrou. Kvetináč má rozmery 50 x 50 x 28 cm. Je odolný proti mrazu a jeho položenie v záhrade je jednoduché a zaberie minimum času. Na výber je v 2 farbách.

Čítajte tiež:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Semmelrock
reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama