Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Výhody výstavby s jednovrstvovým murivom

Zverejnené: 14. 10. 2022

Po dlhé roky sa v stavebníctve hromadne zatepľovali obálky budov, aby mohli dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné parametre. Tehliarsky priemysel však technologickým vývojom dospel tehlovému bloku, ktorý žiadnu dodatočnú tepelnú izoláciu nevyžaduje. Vynikajúci tepelný odpor však zďaleka nie je jediným pozitívom jednovrstvového obvodového muriva.

Nízkoenergetický dom. | Zdroj: HELUZ

Výhody č. 1: Tehla s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami

Tehla má ako materiál rokmi preverenú trvácnosť a životnosť. Medzi stavebnými materiálmi je teda jednoznačne rozumnou investíciou, najmä v dnešných turbulentných časoch. Spoločnosť HELUZ však posunula vývoj tehly o krok ďalej, keď na trh priniesla brúsené tehly FAMILY.

Prepracovaním geometrie tehlového bloku sa podarilo minimalizovať prestup tepla a zároveň zachovať vysokú pevnosť materiálu. Vďaka tepelnému odporu (R) 7,00 m2K/W možno tehly z radu FAMILY využiť aj na zhotovenie jednovrstvového obvodového muriva – z tohto hľadiska vykazujú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na slovenskom trhu.

Výhoda č. 2: Tehla, ktorá nevyžaduje zateplenie

Prelom vo výstavbe priniesli aj brúsené tehlové bloky HELUZ FAMILY 2in1, súčasťou ktorých je zabudovaná tepelná izolácia vo forme guľôčkového polystyrénu. Vďaka výplni dosiahli tehly o 40 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, avšak, so zachovaním potrebnej paropriepustnosti.

Možno ich teda bez obáv využiť ako jednovrstvové obvodové murivo, ktoré bude dýchať, zachová zdravú mikroklímu v interiéri a súčasne nahradí až 36 cm tepelnej izolácie. S bezkonkurenčným tepelným odporom (R) 9,19 m2K/W sú tehlové bloky FAMILY 2v1 vhodné aj pre domy v nulovom štandarde.

Brúsená tehla HELUZ FAMILY 2in1 plnená izoláciou a brúsená tehla HELUZ FAMILY 50 | Zdroj: HELUZ
Brúsená tehla HELUZ FAMILY 2in1 plnená izoláciou a brúsená tehla HELUZ FAMILY 50 | Zdroj: HELUZ

Výhoda č. 3: Tehla, ktorá znižuje riziko vád na stavbe

Izolácia je do tehly integrovaná, čo znamená, že je dobre chránená samotnou keramikou. Vďaka tomu preskočíte jeden technologický krok pri výstavbe a napriek tomu získate masívnu, stabilnú a bezpečnú konštrukciu s vysokou požiarnou odolnosťou a vynikajúcim tepelným odporom.

„Okrem toho, s jednovrstvovým murivom výrazne znížite riziko vzniku rozličných konštrukčných vád, ktoré môžu jednak obmedziť tepelnoizolačné vlastnosti samotného materiálu, jednak predražiť celú stavbu dodatočnými opravami,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ.

NÁŠ TIP

Na vonkajšej strane jednovrstvového muriva obálky domu možno použiť ľahčené, prípadne tepelnoizolačné omietky, ktoré zabezpečia ochranu samotného muriva a postarajú sa aj o estetické stvárnenie finálnej vrstvy fasády.

Výhoda č. 4: Tehla, ktorá urýchľuje výstavbu

Ak sa pozeráte výlučne na cenu tehly, mali by ste si uvedomiť aj ďalší aspekt – znížením počtu technologických krokov jednovrstvové murivo výrazne urýchľuje proces výstavby a zároveň obmedzuje jeho náročnosť.

Navyše, označenie FAMILY 2in1 sa dnes vzťahuje na komplexné systémové riešenie obálky budovy v jednovrstvovej konštrukcii. To znamená, že okrem základného sortimentu tehlových blokov máte k dispozícii napríklad doplnkové tehly s integrovanou izoláciou, s ktorými ľahko vyriešite najrôznejšie stavebné detaily.

Systémové riešenie zahŕňa rôzne doplnkové tehly pre jednovrstvové murovanie, ale aj roletový PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný. Zdroj: HELUZ
Systémové riešenie zahŕňa rôzne doplnkové tehly pre jednovrstvové murovanie, ale aj roletový PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný. Zdroj: HELUZ

Výhoda č. 5: Tehla, s ktorou to zvládnete aj svojpomocne

Jednoduchosť celého riešenia jednovrstvového muriva však neovplyvňuje iba rýchlosť výstavby. Podstatne uľahčuje prácu aj skúseným murárskym majstrom. Zároveň umožňuje individuálnym investorom ušetriť tak, že si veľkú časť hrubej stavby zhotovia svojpomocne.

V čase, keď je na trhu nedostatok odbornej pracovnej sily, je to nesporná výhoda materiálu. Kladenie brúsených tehál určených pre jednovrstvové murovanie zjednodušuje aj ďalší technologický „výdobytok“ z dielne HELUZ – murovacia malta na tenkú škáru HELUZ SIDI.

Vopred pripravená malta sa nanáša hravo pomocou valčeka. Nie je teda potrebná miešačka, ani náročné rozrábanie zmesi s vodou.

O spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patrí medzi troch najväčších výrobcov murovacích systémov na našom trhu, ako jediná je rýdzo česká. Tradícia tejto rodinnej firmy spadá až do roku 1876, keď Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly. Dnes má spoločnosť HELUZ výrobné závody okrem Dolného Bukovska ešte v Hevlíne a Libochoviciach, kde vyrába kompletný stavebný systém HELUZ zahrňujúci obvodové aj vnútorné tehlové bloky vrátane tehál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu radu HELUZ FAMILY 2in1 pre nízkoenergetické a pasívne domy. Spoločnosť HELUZ v roku 2017 na trh uviedla aj prvú kompaktnú brúsenú AKU tehlu sendvičovej skladby tehla-minerálna vlna-tehla so vzduchovou nepriezvučnosťou Rw = 57 dB pri celkovej hrúbke 21 cm pod názvom HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. Revolučnou novinkou je tekutá, vopred pripravená silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI pre efektívnejšie murovanie, ktorá sa nanáša systémovým valčekom ako pri maľovaní. Novinkou roku 2020 je PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilným vnútorným priestorom na umiestnenie vonkajšej tieniacej techniky, ktorý je určený pre jednovrstvové murivo z tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment ďalej tvoria ploché preklady, keramické stropy, komínové systémy a špeciálne tvarovky.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama