Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Výmena strešného okna má zmysel

Zverejnené: 8. 7. 2020

Aj strešné okná majú svoju životnosť. Keď dosluhujú, zákazníci uvažujú o oprave, ale rozumnejšie je staré okno rovno vymeniť za nové. Výmena je rýchla, jednoduchá a zásadne premení tepelné podmienky v miestnosti.

Strešné okno VELUX Studio - 3v1

Ak porovnáme súčiniteľ prechodu tepla Uw u strešných okien z „minulého storočia“ (s dvojsklom cca Uw = 2,5 (W/m2.K) a tých súčasných, je možné konštatovať, že tie dnešné sú o niekoľko úrovní vyššie. Moderné strešné okná VELUX sa už štandardne dodávajú s izolačným trojsklom a napr. bezúdržbové okná VELUX GLU vykazujú hodnotu Uw = 1,1 (W/m2.K), v prevedení GGU a zapustenom osadení dokonca 0.85 (W/m2.K). Súčasné strešné okná tak zaisťujú ďaleko lepší tepelný komfort a šetria energiu potrebnú na vykurovanie. Zároveň môžu pomôcť odstrániť tepelné mosty, ktoré vznikali v konštrukcii strechy okolo okna a zlepšujú aj zvukovú izoláciu. Práve strešné okná VELUX GLU odporúča spoločnosť VELUX využiť pri výmene starších strešných okien a to akejkoľvek značky.

Kedy nastal čas na výmenu strešného okna?

• Keď strešné okno "doslúžilo", čo sa spravidla dozviete v zimnom období. Nefunkčné okno zle izoluje, zateká nim, má nenávratne poškodený rám alebo iné technické problémy.
• Keď pri rekonštrukcii podkrovia zasahujeme do strešnej konštrukcie – napríklad dopĺňame zateplenie, je vhodné situáciu využiť k výmene staršieho strešného okna za nové s lepšími parametrami.
• Keď chcete priestor využiť inak, s novým interiérom je vhodné zaobstarať si aj modernejšie okná, ktoré lepšie zapadnú. Lepšia tepelná izolácia a vyšší užívateľský komfort budú ďalším príjemným bonusom.
• Keď vám záleží na zdravom vnútornom prostredí a chcete ho kontrolovať inteligentným systém, sú nové diaľkovo ovládané strešné okná VELUX presne tou investíciou, ktorá vám umožní riadenie vnútornej klímy.

Porovnanie hodnôt strešných okien v minulosti a dnes

Výmena strešného okna je jednoduchá a rýchla

Výmeny strešného okna sa netreba obávať. Nejde o náročný zásah do konštrukcie domu - na rozdiel od výmeny fasádneho okna sa na streche nezasahuje do murovanej konštrukcie. Pri výmene strešných okien môžu nastať v zásade tri situácie.

Výmena bez zásahu do ostenia

Keď kupujeme nové okno rovnakej veľkosti, ako je to pôvodné, je výmena veľmi jednoduchá a rýchla. Ide o čistú prácu, ktorá neporuší sadrokartónové ostenia okolo okna a povrchy v interiéri zostanú nedotknuté. Aj pri tejto najjednoduchšej možnosti výmeny môže byť do okolia strešného okna doplnená tepelná izolácia.

Výmena so zásahom do ostenia a s novým sadrokartónovým ostením alebo prefabrikovaným ostením VELUX

Variant, ktorý prináša mnoho výhod. Týmto spôsobom môžeme nahradiť staršie okno aj inej značky. Nové okno je možné zapustiť hlbšie do konštrukcie strechy, čo zlepší tepelnoizolačné vlastnosti či už strešného okna, tak aj pripojovacej škáry. Zároveň je ľahké doplniť do strechy tepelnú izoláciu a skontrolovať správne napojenie fólií v skladbe strešnej konštrukcie.

Pri použití prefabrikovaného ostenia sa ušetrí čas montáže aj potreba prizvať ďalšiu "profesiu". Bezúdržbové vnútorné ostenie VELUX je vyrobené z PVC a jeho biela farba ideálne odráža a rozptyľuje denné svetlo ďalej do miestnosti. Zákazník má navyše istotu, že pod aj nad strešným oknom budú správne vytvorené nábehy, ktoré sú dôležité pre dokonalú tepelnú izoláciu okolo okna.

Výmena strešného okna a pridanie ďalšieho

Vo chvíli, keď zasahujeme do strechy, je veľmi jednoduché zlepšiť presvetlenie miestnosti pridaním ďalšieho strešného okna, prípadne použiť strešné okno väčšieho rozmeru.

V rôznych situáciách je vhodné použiť rôzne typy okien. Pri výbere okna je preto dobré zamerať sa či už na materiálové prevedenie, tak na ovládanie strešného okna (to najmä s ohľadom na jeho umiestnenie a využitie priestoru).

Z hľadiska použitého materiálu môžete voliť medzi drevenými a bielymi bezúdržbovými oknami. Drevené strešné okná sa hodia tam, kde prírodný materiál dokreslí atmosféru interiéru. Bezúdržbová strešné okná VELUX majú drevené jadro obalené bielou vrstvou polyuretánu, ktorá zaručuje vysokú odolnosť okna proti vlhkosti. Všetky okná VELUX v bielom bezúdržbovom prevedení majú unikátny systém izolácie ThermoTechnology ™ a kombinujú vysoko kvalitné materiály: vodotesnú 3-5 mm hrubú polyuretánovou vrstvu a jadro z tepelne upraveného dreva TMT (Thermal modified timber). To je pri výrobe zahrievané na 175 ° C, aby vlhkosť v dreve bola nahradená vzduchom, ktorý je výrazne efektívnejším izolantom. Takto upravené drevo je zároveň odolné voči hubovým chorobám, nekrúti sa, nedeformuje ani neprehýba. Na rozdiel od bežných plastových okien je vodotesná polyuretánová vrstva bezúdržbových strešných okien VELUX vyrábaná len z jedného kusu. Vďaka tomu, že okná VELUX nemajú žiadne švy a ich rohy sú zaoblené, nezachytáva sa na nich vlhkosť, prach ani nečistoty. Údržba teda nie je potrebná, rám a krídlo stačí čas od času pretrieť vlhkou handričkou.

Biele bezúdržbové strešné okná VELUX je praktické použiť v miestnostiach s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne či kuchyne. Veľmi dobre sa ale hodia kamkoľvek, kde biela farba ladí s interiérom, napríklad do podkrovia so sadrokartónovým obložením.

Pre rôzne činnosti potrebujeme rôznu intenzitu svetla, pomocou aplikácie LUXmeter https://www.velux.cz/pomoc-a-rady/luxmetr si sami zmeriate, koľko svetla máte v jednotlivých obytných miestnostiach.

Súvisiace články:

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama