"Staršie strešné okná často neplnia svoju funkciu tak, ako by mali. S pribúdajúcim vekom strácajú svoje tepelnoizolačné vlastnosti, netesnia, môžu sa zahmlievať a hromadí sa na nich kondenzát, ktorý následne prispieva k vzniku plesní. To všetko má priamy vplyv na kvalitu vnútorného prostredia a energetickú náročnosť celej domácnosti,“ hovorí Jan Konštacký, riaditeľ predaja strešných okien Tondach.
Zdravá vnútorná klíma
Vďaka modernej konštrukcii a tepelnoizolačným sklám zaisťujú okná stálu požadovanú teplotu podkrovia v každom ročnom období. Výsledkom je aj nižšia celoročná spotreba energie na vykurovanie a chladenie. K tomu prispieva aj možnosť mikroventilácie, ktorá zaisťuje zdravú vnútornú klímu bez zbytočnej straty tepla. Tieto okná skrátka účinne presvetľujú priestor, zvyšujú pocit priestornosti a majú kladný vplyv na fyzické aj psychické zdravie.
Výroba z kvalitného borovicového dreva alebo recyklovaného PVC zaručuje odolnosť, dlhú životnosť a bezproblémové fungovanie aj v náročnejších podmienkach. Samozrejmosťou je dôraz na bezpečnosť pri používaní a proti vniknutiu zvonku. Moderný dizajn, ľahké ovládanie a dlhodobá záruka až 10 rokov len podčiarkujú, že ide o riešenie, ktoré obstojí vo všetkých ohľadoch.
Zateplenie bez vzniku tepelných mostov
"Tohtoročnou novinkou je rozdelenie okien podľa typu lemovania na varianty Premium a Thermo. Zákazníci tak majú na výber medzi základným variantom, ktorý spĺňa najčastejšie dopytované požiadavky na energetickú účinnosť pre štandardnú montáž a variant s nadštandardnou tepelnou izoláciou" dopĺňa Jan Konštacký.
Nezateplené lemovanie Premium (U = 1,0 W/(m²K)) je určené pre bežné zabudovanie a spoľahlivo odvádza dažďovú vodu aj topiaci sa sneh. Zateplené lemovanie Thermo v kombinácii s montážnym sadom Thermo (U = 0,7 W/(m²K)) dokonale zateplí rám strešného okna po celom obvode a zamedzuje vzniku tepelných mostov. Toto riešenie odporúčame tam, kde sa počíta s vyššími požiadavkami na energetickú úspornosť a dlhodobú spoľahlivosť.
Poznámka redakcie
Okná, ktoré číselne vykazujú významne vyšší prestup tepla, než zateplené fasádne a strešné konštrukcie, prepúšťajú zvonku do interiéru priame aj rozptýlené slnečné žiarenie, ktoré interiér domu pohltí a premení na teplo. A toto teplo slnečného pôvodu potom nezriedka prevyšuje formálnu, tzn. výpočtovú tepelnú stratu okien!
Inými slovami, okná sú cez deň a hlavne počas slnečných dní významným zdrojom tepla budov. Dodajme, že intenzita slnečného žiarenia (solárna konštanta) činí na Zemi približne 1360 W/m² a okná s touto lavínou energie pracujú. Zatvorené a netienené okná v zime ohrievajú interiér priamym a rozptýleným slnečným žiarením.
A v lete musíme interiér chrániť pred lavínou slnečného žiarenia predokennou roletou, ktorá ju nevpustí dovnútra!