HPI: Distribúcia a predaj stavebného príslušenstva
vyhľadávanie
Dnes je 14.7.

Wellness v domácom prostredí. Ako si vytvoriť svoje súkromné spa?

Zverejnené: 2. 6. 2020

Predstavte si, že máte vo svojom obydlí privátne wellness, do ktorého môžete ísť, kedy sa vám len zachce. Domáce wellness je vždy čisté, určené iba pre vás a vašu rodinu, a navyše výrazne navýši hodnotu domu či bytu. Pri jeho zariaďovaní je ale potrebné premyslieť množstvo vecí, na ktoré sa vám pokúsi objasniť nasledujúci článok.

Wellness už dávno nie je výsadou luxusných hotelov, môžete si ho užiť aj doma. Rýchly rozvoj technológií, dizajnu a najrôznejších materiálov dnes umožňujú komukoľvek zariadiť si wellness podľa svojich predstáv.Autor: Zastolskiy Victor

Pojem wellness znamená cestu k súladu mysle, duše a tela a ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom. Jeho história siaha až do čias starovekého Egypta a antiky. Už v týchto časoch začali ľudia využívať výhody horúcich liečivých prameňov. Väčšinou išlo o skaly napustené vodou, ktoré boli ohrievané kameňmi vhadzovanými do vody. Dnes takisto mnoho ľudí po celom svete nedá na wellness dopustiť.

Domáce wellness má oproti tomu verejnému mnoho výhod. V prvom rade ponúka absolútne súkromie a pokoj. Relaxovať tu môžete kedykoľvek počas dňa a navyše bez platenia vstupného. V poslednej dobe sa v niektorých hoteloch vyšplhala hodina privátneho prenájmu na skutočne vysoké sumy. Ak teda wellness centrá navštevujete radi a často, vložené financie do súkromnej alternatívy sa vám čoskoro zhodnotia.

 Foto:   Breslavtsev Oleg
Foto: Breslavtsev Oleg

Wellness v paneláku, je to možné?

Po prvé je potrebné si premyslieť, kde bude domáce wellness umiestnené. Ideálnou možnosťou je pochopiteľne samostatná miestnosť či aspoň priestor nad 15 m². Pod pojmom wellness si každý predstaví niečo trochu iné. Ale odpočinok ako v luxusnom kúpeľnom rezorte si môžete užiť pokojne aj v malej panelákovej kúpeľni. Napríklad Fíni, milovníci saunovania, si úplne bežne vybavujú kúpeľne vo svojich bytoch malými elektrickými suchými saunami pre jednu až dve osoby. Ich montáž nie je nič ťažké a prevádzka takisto nepatrí k drahým záležitostiam.

Pobytom v miestnosti so sviečkami a esenciálnymi vonnými olejmi docielite liečivú aromaterapiu. Zdroj: Caio Pederneiras
Pobytom v miestnosti so sviečkami a esenciálnymi vonnými olejmi docielite liečivú aromaterapiu. Zdroj: Caio Pederneiras

Príjemné prostredie však mnohokrát vytvorí aj samotná masážna vaňa plná horúcej vody, vonné sviečky a príjemná hudba. Ak nechcete robiť väčšie investície, stačí obyčajnú vaňu alebo sprchovací kút vybaviť masážnymi tryskami. Trendom moderných kúpeľní sú tiež sprchy s veľkým priemerom ružice či s tryskami zabudovanými na veľkej ploche. Dažďové sprchové hlavice je dnes možné zakúpiť už od 40 Eur. Výstavba väčšieho domáceho wellness sa väčšinou nezaobíde bez odborných firiem a projektantov. Prejdete tak množstvu problémov, ktoré môžu pri jeho zariaďovaní nastať - od vysokej spotreby energií až po vlhkosť.

Čo všetko spadá do ponuky?

Privátne wellness je nielen oáza pokoja, ale často tiež priestor plný kompromisov. Ponuka zariadení je dnes naozaj pestrá, ale je potrebné brať do úvahy veľkosť dostupného priestoru. Medzi základné vybavenie domácich kúpeľov patrí takzvaný whirlpool (bazénik s vírivými tryskami a pohodlnými sedačkami), ktorý v malých priestoroch plne nahradí vaňa s masážnymi tryskami. Najnáročnejšiu formu vodného wellness predstavuje swim spa čiže bazén s protiprúdom. Ďalším skvelým zariadením pre relax je sauna. Medzi najpopulárnejšie typy patria fínska a parná sauna alebo infrakabíny. Saunový domček sa môže objaviť aj na záhrade. Samotný proces saunovania potom ozvláštnia farebné meniace sa svetlá v rámci modernej kolorterapie.

Foto: Slavun
Foto: Slavun

V prípade, že sa rozhodnete pre saunu, nemali by ste zabúdať ani na tzv. ochladzovňu. Tá môže mať podobu tradičného vedra, sprchy alebo špeciálneho bazénika. Súčasťou súkromného wellness môže byť tiež Kneippov chodník, ktorý si možno predstaviť ako systém štyroch malých bazénikov s kameňmi, kde sa strieda horúca voda so studenou. Chodenie po Kneippov chodníku zlepšuje prekrvenie celého tela a vďaka otužovaniu posilní imunitu.

Vo väčšom súkromnom wellness by ďalej nemala chýbať odpočiváreň, kde si vychutnáte relax do posledného dúšku. Súčasťou odpočinkovej zóny môžu byť klasické ležadlá či cenovo nákladnejšie vyhrievané lavice. Ak ste milovníkmi slnka, popri infrasaune môžete priestor vybaviť aj soláriom alebo solárnou lúkou, v ktorej sú žiariče zavesené pod stropom.

Foto: urfin, shutterstock
Foto: urfin, shutterstock

Pri zariaďovaní relaxačnej zóny sa vyhnite rušivým krikľavým farbám. Ideálnou voľbou je tmavo modrá alebo zelená, k odpočinku nabáda aj žltá či neutrálne farby. Relaxačnú časť skvelo doplnia tiež vonné tyčinky a sviečky, soľné lampy či dekoratívne lávové kamene. Vo wellness možno zabudovať tiež efektívne osvetlenie, TV a audio techniku, alebo do priestoru začleniť ešte minibar, prípadne vinotéku. Fantázii sa medze nekladú. Na príjemnej atmosfére sa môžu podieľať aj vhodne zvolené obklady a prírodné materiály.

Drevo je jednoznačne vhodným materiálom ak chcete vo svojej kúpeľni navodiť pocit tepla a harmónie. Foto: NeonShot
Drevo je jednoznačne vhodným materiálom ak chcete vo svojej kúpeľni navodiť pocit tepla a harmónie. Foto: NeonShot

Súvisiace články:

Sauna - nevyhnutnosť v dnešnej dobe
Bazén ako súčasť rodinného domu

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock

Tématické tagy

reklama

Nové

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Zverejnené 13.7. Tehly HELUZ FAMILY 2in1 svojimi tepelno-izolačnými parametrami pred desiatimi rokmi predbehli dobu, resp. normy. A napriek tomu, že od tohto roku už platia prísne požiadavky na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, naďalej majú tehly… ísť na článok

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Zverejnené 14.7. O tom, či sa bude v lete interiér prehrievať a ako, rozhoduje intenzita oslnenia domu, z nej odvodené povrchové teploty strešných, fasádnych a okenných plôch plus priame slnečné žiarenie, ktoré vstupuje do domu oknami. Tepelná izolácia s akumuláciou… ísť na článok

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Zverejnené 12.7. Prestavba historického domu v Kutnej Hore, ktorá prebiehala postupne v priebehu posledných piatich rokov, vyústila vo vznik novej kaviarne, apartmánov na prenájom a obytného podkrovia. V celistvom architektonickom projekte objektu Dačický došlo k… ísť na článok

reklama