vyhľadávanie
Dnes je 14.11.

Stezka v oblacích - Dolná Morava

Zverejnené: 20.01.2019

Pred dvoma rokmi bola na Dolnej Morave v Čechách dostavaná výnimočná drevená stavba, ktorá nesie názov Stezka v oblacích - Chodník v oblakoch. Ako už napovedá aj samotný názov, táto vyhliadková veža má návštevníkom priniesť jedinečnú možnosť prechádzky priamo v zhluku oblakov. Ponúka tiež unikátne výhľady a ako hovorí aj architekt Zdeňek Fránek, konštrukcia tejto stavby je svojou zložitosťou prakticky vrcholom v drevostavbách.

Foto:castigatio, shutterstock

Keď prídete ku Králickému Sněžníku už z diaľky zbadáte na úpätí hory Slamník zvláštny objekt. Čím ste bližšie, tým viac sa odhaľuje komplexnosť tejto stavby, ktorá tu vznikla. Sky Walk - ako sa tiež Stezke v oblacích hovorí, sa nachádza v nadmorskej výške 1 116 m.n.m. a meria takmer 58 metrov.

Stavba v prepočte za približne 3.7 miliónov eur by mala do oblasti Králického Snežníka prilákať ďalších návštevníkov a turisticky zviditeľniť celý región. Stavba stojaca na skalnatom hrebeni v masíve hory Slamníky vo výške 1116 metrov nad morom z hľadiska rozsahu nemá v strednej Európe obdobu. Objekt je ideovou stavbou, ktorá má umožniť návštevníkom zažiť intenzívny pocit pobytu v oblakoch a sprostredkovať zážitok pobytu nad krajinou.

"Výnimočnosť stavby je v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. Tiež v tom, že vytvorí nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú maličkosť v lone prírody. Nepoznám drevostavbu s oceľovými prvkami podobných rozmerov a účelu. Podobne veľké stavby sú, ale tá naša má abstraktnú formu pripomínajúcu let nočného motýľa, lietajúceho zdanlivo chaoticky. Ponúkne nekonečné množstvo pohľadov, situácií a momentov, kedy sa nepatrná ľudská figúrka vnára do vnútra a vynára na okraj tejto prírodnej štruktúry." prezrádza architekt pán Zděnek Fránek.

Cesta na vrchol vyhliadky v je dlhá 750 metrov. Na jej začiatku sa nachádza vstupný objekt s pokladňami, informáciami a šatňami. Chodník lemuje desať informačných tabúľ. Návštevníci si na nich môžu prečítať celý rad zaujímavých informácií o krajine a prírode Králického Sněžníku. Napríklad to, že ide o najmenšie pohorie v Česku, zato ale tretie najvyššie.

Konštrukcia zo smrekovcového dreva a oceľových prvkov, ktorá výrazne prevyšuje okolitý smrekový les, je spleťou rôzne sa prelínajúcich chodníkov v celkovej dĺžke 750 metrov. Cesta je bezbariérová, na vrchol sa pohodlne dostanú aj ľudia na invalidných vozíkoch, aj s kočíkmi. Odvážlivci môžu dole zísť 101 metrov dlhým tubusom tobogánu. Z vrcholu možno vidieť masív Králického Sněžníku s údolím rieky Moravy. V prípade dobrého počasia sa dá dohliadnuť až na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch a Krkonoše so Sněžkou.

Zaujímavosti o stavbe:

Na stavbu sa spotrebovalo celkom 380 ton oceľe, 300 m3 smrekového lepeného lamelového dreva a 250 m3 hoblovaných hranolov. Smrekovec pochádza z rakúskych Álp a rastie v nadmorskej výške nad 1 000 m.n.m.

Vež je kotvená pomocou patiek a mikropilotov, ktoré sú zapustené až 6,5 m do skalného masívu.

Veža odolá víchrici v sile až 200 km/h

V prípade dobrých poveternostných podmienok môže byť vo veži rovnomerne rozmiestnených až 4 000 ľudí

Názov Stezka v oblacích vznikol preto, že tu bývajú nízko mraky. Často sa tak stane, že nie je vidieť na vrchol stavby alebo naopak, keď vyjdete hore, nevidíte spodok.

Spracované z podkladov časopisu INTRO - časopis o architektúre 01-DREVO

Autor príspevku: Ing. Kateřina Kočická
Autor fotografií/videa: Foto: Jakub Skokan, youtube
reklama

Nové

Viac svetla do bezokenných priestorov vďaka moderným technológiám

Viac svetla do bezokenných priestorov vďaka moderným technológiám

Zverejnené 11.11. Denné svetlo hrá v živote človeka zásadnú úlohu. V modernej dobe až 90% času trávime v budovách, preto je zásadné myslieť na dostatok denného svetla v interiéroch. Denné svetlo má významné účinky na náš metabolizmus a psychické zdravie. Príliš málo… ísť na článok

Letné prehrievanie domov – oficiálne neexistuje, ale...

Letné prehrievanie domov – oficiálne neexistuje, ale...

Zverejnené 7.11. Rok 2019, aj keď netrhal teplotné rekordy, zaznamenal dosť prípadov, kedy teplota v obytných miestnostiach rodinných domov vystúpila až príliš vysoko. Je zrejmé, že stále častejšie sťažnosti na letné prehrievanie domov nemožno odbiť len tepelnou… ísť na článok

Treláže z materiálu WoodPlastic® zdobia nový rezidenčný objekt v Bratislave

Treláže z materiálu WoodPlastic® zdobia nový rezidenčný objekt v Bratislave

Zverejnené 13.11. Na 6 000 unikátnych bezúdržbových lamiel z kompozitu dreva a polyméru od českej spoločnosti WPC - WoodPlastic dominuje atraktívnemu vzhľadu nového luxusného domu v Bratislave. Objekt získal prestížnu Cenu slovenskej komory architektov CE ZA AR 2019… ísť na článok

reklama