Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Stezka v oblacích - Dolná Morava

Zverejnené: 20.01.2019

Pred dvoma rokmi bola na Dolnej Morave v Čechách dostavaná výnimočná drevená stavba, ktorá nesie názov Stezka v oblacích - Chodník v oblakoch. Ako už napovedá aj samotný názov, táto vyhliadková veža má návštevníkom priniesť jedinečnú možnosť prechádzky priamo v zhluku oblakov. Ponúka tiež unikátne výhľady a ako hovorí aj architekt Zdeňek Fránek, konštrukcia tejto stavby je svojou zložitosťou prakticky vrcholom v drevostavbách.

Foto:castigatio, shutterstock

Keď prídete ku Králickému Sněžníku už z diaľky zbadáte na úpätí hory Slamník zvláštny objekt. Čím ste bližšie, tým viac sa odhaľuje komplexnosť tejto stavby, ktorá tu vznikla. Sky Walk - ako sa tiež Stezke v oblacích hovorí, sa nachádza v nadmorskej výške 1 116 m.n.m. a meria takmer 58 metrov.

Stavba v prepočte za približne 3.7 miliónov eur by mala do oblasti Králického Snežníka prilákať ďalších návštevníkov a turisticky zviditeľniť celý región. Stavba stojaca na skalnatom hrebeni v masíve hory Slamníky vo výške 1116 metrov nad morom z hľadiska rozsahu nemá v strednej Európe obdobu. Objekt je ideovou stavbou, ktorá má umožniť návštevníkom zažiť intenzívny pocit pobytu v oblakoch a sprostredkovať zážitok pobytu nad krajinou.

"Výnimočnosť stavby je v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. Tiež v tom, že vytvorí nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú maličkosť v lone prírody. Nepoznám drevostavbu s oceľovými prvkami podobných rozmerov a účelu. Podobne veľké stavby sú, ale tá naša má abstraktnú formu pripomínajúcu let nočného motýľa, lietajúceho zdanlivo chaoticky. Ponúkne nekonečné množstvo pohľadov, situácií a momentov, kedy sa nepatrná ľudská figúrka vnára do vnútra a vynára na okraj tejto prírodnej štruktúry." prezrádza architekt pán Zděnek Fránek.

Cesta na vrchol vyhliadky v je dlhá 750 metrov. Na jej začiatku sa nachádza vstupný objekt s pokladňami, informáciami a šatňami. Chodník lemuje desať informačných tabúľ. Návštevníci si na nich môžu prečítať celý rad zaujímavých informácií o krajine a prírode Králického Sněžníku. Napríklad to, že ide o najmenšie pohorie v Česku, zato ale tretie najvyššie.

Konštrukcia zo smrekovcového dreva a oceľových prvkov, ktorá výrazne prevyšuje okolitý smrekový les, je spleťou rôzne sa prelínajúcich chodníkov v celkovej dĺžke 750 metrov. Cesta je bezbariérová, na vrchol sa pohodlne dostanú aj ľudia na invalidných vozíkoch, aj s kočíkmi. Odvážlivci môžu dole zísť 101 metrov dlhým tubusom tobogánu. Z vrcholu možno vidieť masív Králického Sněžníku s údolím rieky Moravy. V prípade dobrého počasia sa dá dohliadnuť až na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch a Krkonoše so Sněžkou.

Zaujímavosti o stavbe:

Na stavbu sa spotrebovalo celkom 380 ton oceľe, 300 m3 smrekového lepeného lamelového dreva a 250 m3 hoblovaných hranolov. Smrekovec pochádza z rakúskych Álp a rastie v nadmorskej výške nad 1 000 m.n.m.

Vež je kotvená pomocou patiek a mikropilotov, ktoré sú zapustené až 6,5 m do skalného masívu.

Veža odolá víchrici v sile až 200 km/h

V prípade dobrých poveternostných podmienok môže byť vo veži rovnomerne rozmiestnených až 4 000 ľudí

Názov Stezka v oblacích vznikol preto, že tu bývajú nízko mraky. Často sa tak stane, že nie je vidieť na vrchol stavby alebo naopak, keď vyjdete hore, nevidíte spodok.

Spracované z podkladov časopisu INTRO - časopis o architektúre 01-DREVO

Autor príspevku: Ing. Kateřina Kočická
Autor fotografií/videa: Foto: Jakub Skokan, youtube
reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama