Dnes je 17.2.

Stezka v oblacích - Dolná Morava

Zverejnené: 20.01.2019

Pred dvoma rokmi bola na Dolnej Morave v Čechách dostavaná výnimočná drevená stavba, ktorá nesie názov Stezka v oblacích - Chodník v oblakoch. Ako už napovedá aj samotný názov, táto vyhliadková veža má návštevníkom priniesť jedinečnú možnosť prechádzky priamo v zhluku oblakov. Ponúka tiež unikátne výhľady a ako hovorí aj architekt Zdeňek Fránek, konštrukcia tejto stavby je svojou zložitosťou prakticky vrcholom v drevostavbách.

Foto:castigatio, shutterstock

Keď prídete ku Králickému Sněžníku už z diaľky zbadáte na úpätí hory Slamník zvláštny objekt. Čím ste bližšie, tým viac sa odhaľuje komplexnosť tejto stavby, ktorá tu vznikla. Sky Walk - ako sa tiež Stezke v oblacích hovorí, sa nachádza v nadmorskej výške 1 116 m.n.m. a meria takmer 58 metrov.

Stavba v prepočte za približne 3.7 miliónov eur by mala do oblasti Králického Snežníka prilákať ďalších návštevníkov a turisticky zviditeľniť celý región. Stavba stojaca na skalnatom hrebeni v masíve hory Slamníky vo výške 1116 metrov nad morom z hľadiska rozsahu nemá v strednej Európe obdobu. Objekt je ideovou stavbou, ktorá má umožniť návštevníkom zažiť intenzívny pocit pobytu v oblakoch a sprostredkovať zážitok pobytu nad krajinou.

"Výnimočnosť stavby je v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. Tiež v tom, že vytvorí nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú maličkosť v lone prírody. Nepoznám drevostavbu s oceľovými prvkami podobných rozmerov a účelu. Podobne veľké stavby sú, ale tá naša má abstraktnú formu pripomínajúcu let nočného motýľa, lietajúceho zdanlivo chaoticky. Ponúkne nekonečné množstvo pohľadov, situácií a momentov, kedy sa nepatrná ľudská figúrka vnára do vnútra a vynára na okraj tejto prírodnej štruktúry." prezrádza architekt pán Zděnek Fránek.

Cesta na vrchol vyhliadky v je dlhá 750 metrov. Na jej začiatku sa nachádza vstupný objekt s pokladňami, informáciami a šatňami. Chodník lemuje desať informačných tabúľ. Návštevníci si na nich môžu prečítať celý rad zaujímavých informácií o krajine a prírode Králického Sněžníku. Napríklad to, že ide o najmenšie pohorie v Česku, zato ale tretie najvyššie.

Konštrukcia zo smrekovcového dreva a oceľových prvkov, ktorá výrazne prevyšuje okolitý smrekový les, je spleťou rôzne sa prelínajúcich chodníkov v celkovej dĺžke 750 metrov. Cesta je bezbariérová, na vrchol sa pohodlne dostanú aj ľudia na invalidných vozíkoch, aj s kočíkmi. Odvážlivci môžu dole zísť 101 metrov dlhým tubusom tobogánu. Z vrcholu možno vidieť masív Králického Sněžníku s údolím rieky Moravy. V prípade dobrého počasia sa dá dohliadnuť až na hlavný hrebeň Jeseníkov, Suchý vrch a Krkonoše so Sněžkou.

Zaujímavosti o stavbe:

Na stavbu sa spotrebovalo celkom 380 ton oceľe, 300 m3 smrekového lepeného lamelového dreva a 250 m3 hoblovaných hranolov. Smrekovec pochádza z rakúskych Álp a rastie v nadmorskej výške nad 1 000 m.n.m.

Vež je kotvená pomocou patiek a mikropilotov, ktoré sú zapustené až 6,5 m do skalného masívu.

Veža odolá víchrici v sile až 200 km/h

V prípade dobrých poveternostných podmienok môže byť vo veži rovnomerne rozmiestnených až 4 000 ľudí

Názov Stezka v oblacích vznikol preto, že tu bývajú nízko mraky. Často sa tak stane, že nie je vidieť na vrchol stavby alebo naopak, keď vyjdete hore, nevidíte spodok.

Spracované z podkladov časopisu INTRO - časopis o architektúre 01-DREVO

Autor príspevku: Ing. Kateřina Kočická
Autor fotografií/videa: Foto: Jakub Skokan, youtube

Nové

Stavebný veľtrh Brno – každý deň na inú tému

Zverejnené 16.2. Novinky, nové trendy aj poradenstvo ku všetkému, čo súvisí so stavbou a vybavením domu či bytu prinesie od 27. februára do 2. marca 2019 na brnenskom výstavisku Stavebný veľtrh. Pod jedným názvom sa skrývajú tri veľtržné akcie – Stavebný veľtrh Brno… ísť na článok

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti VELUX

Zverejnené 14.2. Diaľkovo ovládané strešné okná sú nevyhnutným základom pre automatizáciu, vedúcu k pohodlnému zabezpečeniu zdravého vnútorného prostredia. Dnes majú zákazníci spoločnosti VELUX k dispozícii zvýhodnené sady strešných okien z kategórie Štandard Plus a… ísť na článok

Unikátny svetlík VELUX s bezrámovým zaobleným zasklením

Zverejnené 12.2. Spoločnosť VELUX, popredný výrobca strešných okien a ich príslušenstva, vytvorila atraktívne a inovatívne riešenie pre ploché strechy – svetlík so zaobleným zasklením. Toto nové, minimalistické okno do plochých striech je výbornou možnosťou pre… ísť na článok