Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

Detstvo bez prirodzeného svetla? Ako uchrániť deti pred syndrómom deficitu prírody?

Zverejnené: 7. 2. 2022

Väčšina detí trávi svoj čas prevažne v interiéri a značnú časť dňa pozerá na obrazovku mobilných zariadení. Taký je obraz detstva v dnešnej dobe. Nová štúdia „HEAD-DOWNERS 2021“ spoločnosti VELUX o kontakte človeka s prírodou ukázala, že deti sú v oveľa menšom kontakte s prírodou ako predchádzajúce generácie. Perspektíva pobytu prevažne v interiéri s pohľadom na obrazovku má vplyv na zdravie dieťaťa.

Početné štúdie potvrdzujú, že pobyt v prírode znižuje agresivitu, príznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou a posilňuje imunitný systém detí. Parky a ihriská sú prítomné v každej škole, pretože je už dlho známe, že zvyšujú prosociálne správanie detí. Ukazuje sa, že pobyt vonku nie je len formou trávenia času, ale aj miestom, kde sa rozvíjajú schopnosti pomáhať a spolupracovať. Aj pozorovanie prírodných scenérií cez okno môže znížiť stres a regulovať srdcovú frekvenciu. Sú však deti, ktoré nemajú kontakt s prírodou. Ich rodičia bojujú s problémami, ktoré sa v súhrne nazývajú syndróm deficitu prírody.

Syndróm deficitu prírody je termín, ktorý zaviedol Richard Louv, autor knihy Posledné dieťa lesa. Predstavuje fenomén straty kontaktu detí s prírodou a problémy v správaní vyplývajúce z nedostatku času stráveného vonku, ako sú: ťažkosti so sústredením, hyperaktivita, strata fyzickej kondície, civilizačné ochorenia (obezita, cukrovka atď.) a dokonca krátkozrakosť. Problém nedostatočného kontaktu s prírodou častejšie uvádzajú respondenti, ktorí majú deti, najmä rodičia starších detí vo veku 15-18 rokov (76 %).

Môže byť príroda pre deti príťažlivá?

Nová štúdia HEAD DOWNERS 2021 spoločnosti VELUX o kontakte človeka s prírodou ukázala, že deti sú v oveľa menšom kontakte s prírodou ako predchádzajúce generácie. S týmto názorom súhlasí 93 % opýtaných rodičov. Mnohí z nich si spomínajú na čaro svojho detstva bez prístupu k technológiám. Až 76 % respondentov súhlasí s tým, že v súčasnosti existuje mnoho iných aktivít, ktoré sú pre deti a tínedžerov atraktívnejšie ako trávenie času vonku. Užívali si pobyt vonku oveľa viac, keď boli deťmi, ako ich deti dnes?

Rodičia uvádzajú, že problémom, ktorý sa v silnej miere objavil, je závislosť od technológií. Viac ako polovica respondentov rozhodne súhlasí (61 %) s tým, že čas, ktorý deti a mládež trávia pred obrazovkami, by sa mal kontrolovať. Snaha odpútať pozornosť dospievajúcich od technológií môže spôsobiť námietky, ak sa sami nestaráme o kontakt s prírodou. Kľúčom pri výchove dieťaťa je byť vzorom. Stojí za to ukázať, čo môžeme získať blízkosťou prírody a prečo je dôležitá v každodennom živote.

Pozvite svoje deti k životu na denné svetlo a čerstvý vzduch

Nemôžeme sa len tak odstrihnúť od technológií, preto je veľmi dôležité nájsť rovnováhu. Oplatí sa tiež vpustiť do nášho priestoru viac prírody. Prirodzené svetlo, čerstvý vzduch a upokojujúci kontakt s prírodou zlepšujú biorytmus organizmu, ovplyvňujú aj kreativitu, inovácie a pocit šťastia. Základným a vlastne najdôležitejším faktorom opätovného spojenia s prírodou je prístup k svetlu, čerstvému vzduchu a výhľad na rozľahlý priestor. Oplatí sa vytvoriť si doma špeciálne miesto na pozorovanie a obdivovanie prírody.

Prístup k svetlu a čerstvému vzduchu má neoceniteľný vplyv na to, ako sa cítime. Majú dobrý vplyv na kognitívne funkcie a pohodu. Aj keď nemáme dom so záhradou, oplatí sa postarať o každodenný kontakt s prírodou a vytvoriť si takzvané svetonázorové okno. Pre mnohých dospelých je pohľad z okna momentom hlbokého uvoľnenia a sebareflexie. Pre deti to môže byť vzácna príležitosť pozorovať stromy, vtáky, hviezdy alebo oblaky, o ktorých vieme tak málo. Oplatí sa tiež zasadiť rastliny spolu s dieťaťom - vyberanie zeminy do kvetináča, spoločné pestovanie rastlín na parapete a pozorovanie rastu rastlín doma, prináša deťom veľa radosti a uspokojenia. Každé zelené prostredie - od rastlín v kvetináčoch až po burinu - poskytuje ľuďom výhody kontaktu s prírodou.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.velux.sk/o-spolocnosti/zmente-svoj-pohlad .

***

Správa "HEAD-DOWNERS 2021" bola vypracovaná na základe štúdie CAWI, ktorú vypracovala výskumná agentúra Kantar na objednávku spoločnosti VELUX v septembri 2021. Štúdia sa zameriava na obyvateľstvo 8 stredoeurópskych krajín - Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska. Poskytuje údaje o životnom štýle súčasných Európanov a poukazuje na napätie medzi civilizačnými návykmi a potrebou komunikácie s prírodou.

O skupine VELUX

Skupina VELUX už takmer 80 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí na celom svete; maximálne využíva denné svetlo a čerstvý vzduch cez strechu. Náš výrobný program zahŕňa strešné okná a modulárne strešné okná, dekoratívne žalúzie, výrobky na ochranu pred slnkom a rolety, ako aj riešenia pre inštaláciu a inteligentnú domácnosť. Tieto výrobky pomáhajú zabezpečiť zdravú a udržateľnú klímu v interiéri, na prácu a učenie, na zábavu a potešenie. Pôsobíme celosvetovo - s predajnými a výrobnými prevádzkami vo viac ako 40 krajinách a približne 11 500 zamestnancami po celom svete. Skupinu VELUX vlastní spoločnosť VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá je v úplnom vlastníctve neziskových, charitatívnych nadácií (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodiny. V roku 2019 dosiahla spoločnosť VKR Holding celkové tržby vo výške 2,9 miliardy EUR a nadácia THE VELUX FOUNDATIONS venovala 178 miliónov EUR vo forme charitatívnych grantov.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama