HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 18.5.

Rast cien energií prináša do firiem záujem o vlastné zdroje a ekologické riešenia

Zverejnené: 4. 1. 2022

Rast cien energií nabúral plány snáď všetkých spoločností, najmä priemyselných, kde majú energie značný vplyv na náklady. Stále viac z nich kvôli razantnému rastu cien energií zvažuje investície a obstaranie vlastných zdrojov energie a ďalších ekologických riešení.

„Vedenie mnohých spoločností naprieč odbormi sa nás obracia s konzultáciami ekonomickej výhodnosti zamýšľaných zmien. Veľa z nich sa v aktuálnej situácii rozhodlo pre vybudovanie vlastnej fotovoltaickej elektrárne. Firmy a ďalšie inštitúcie tak terajšiu situáciu využívajú na celkovú modernizáciu a prechod na efektívnejšie systémy energetického manažmentu,“ hovorí Leoš Aldorf, generálny riaditeľ SSI Energy.

Záujem o fotovoltaiku rastie

Medzi riešenia, pre ktoré sa mnoho firiem rozhoduje, potom patrí inštalácia malých solárnych elektrární, o ktoré sa podľa informácií predajcov oproti minulým rokom spätne záujem zmnohonásobil. Fotovoltika je teraz ešte výhodnejšia, a pokiaľ firmy s inštaláciou doteraz váhali alebo im ekonomicky vychádzala na hrane, tak teraz nemajú o čom premýšľať.

Vybudovanie vlastnej fotovoltaickej elektrárne plánuje napríklad firma z Červeného Kostelca Batist Medical, ktorá vyrába zdravotnícky materiál a ochranné prostriedky, napríklad v poslednom čase žiadané nanorúšky. „V našom výrobnom závode v Červenom Kostelci (ČR) plánujeme vybudovať vlastnú fotovoltickú elektráreň. Do projektu sa chystáme investovať zhruba 10 mil Kč (v prepočte zhruba 402 285 Eur),“ hovorí Tomáš Mertlík, generálny riaditeľ a majiteľ spoločnosti Batist Medical.

Podobnú investíciu realizuje aj rodinná firma z Jičínska Aveflor, výrobca, dodávateľ a exportér zdravotníckych pomôcok, veterinárnych prípravkov a liečiv do viac ako 20 krajín. „Podpísali sme zmluvu na dodávku fotovoltaickej elektrárne s výkonom 150,28 kWp,“ hovorí Jan Zubatý, riaditeľ spoločnosti Aveflor. „Na realizáciu má spoločnosť priznanú dotáciu až 70 % z uznateľných nákladov, ktorá bude preplatená po realizácii celého projektu, ktorá je plánovaná s ukončením do konca roku 2021,“ dodáva.

Výroba energie z biomasy

Stále častejšie je aj využitie biomasy na výrobu elektrickej energie. Takzvané bioplynky už dnes produkujú štvrtinu obnoviteľnej elektriny v Čechách a záujem o nich ďalej rastie.

„Pozorujeme tiež rast záujmu firiem o výrobu elektrickej energie z bioplynu a biomasy. Takzvané bioplynky sa rozširujú už relatívne dlho, ale súčasná situácia tento zdroj elektrickej energie stavia pre firmy do úplne iného svetla,“ dodáva Leoš Aldorf z SSI Energy a dodáva: „Rastie aj záujem o sofistikované systémy energetického manažmentu s využitím kombinovaných energetických riešení, ktoré zvyšujú mieru sebestačnosti a zároveň bezpečnosti prevádzkovaných objektov. Ide o tzv. hybridné systémy, ktoré zaisťujú vysokú úroveň účinnosti a umožňujú spojenie s obnoviteľnými zdrojmi energie. Často využívaným riešením v oblasti vykurovania je aktuálne kombinácia tepelného čerpadla s kondenzačným kotlom alebo kondenzačného kotla so solárnym termickým článkom. Aktuálne sú naprieč segmentmi stále populárnejšie fotovoltaiky v kombinácii s tepelným čerpadlom a akumuláciou prebytočnej elektriny v batériách s možnosťou integrácie nabíjacej stanice pre elektromobily,“ dodáva Leoš Aldorf.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa 1) Zdroj: ASPEN.PR s.r.o.
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

Vrbatova búda – staronový svet na úpätí krkonošských hôr

Vrbatova búda – staronový svet na úpätí krkonošských hôr

Zverejnené 16.5. Na horskom hrebeni, na krkonošskom Zlatom návrší, tristo metrov od kamennej mohyly s pamätnou doskou pripomínajúcou dve mužské mená, sa nachádza takzvaná Vrbatova búda. Nesie odkaz a meno pretekára pochádzajúceho z Mříčnej v Libereckom kraji,… ísť na článok

reklama