Špičková tepelná izolácia, teraz aj na Slovensku
vyhľadávanie
Dnes je 21.4.

Ako upraviť klímu v dome: vlhkosť zníži vetranie aj správny stavebný materiál

Zverejnené: 5. 1. 2021

Pri výbere stavebného materiálu pre nový dom je pre mnoho ľudí rozhodujúcim kritériom cena. Existujú však aj ďalšie aspekty, ktoré by budúci obyvatelia mali vziať do úvahy. Na vnútornú klímu budovy má účinok aj stavebný materiál. Ovplyvňuje, ako veľmi sa dom od slnka zahrieva, aká je vo vnútri vlhkosť a aké látky zo stien unikajú do vzduchu.

Zdroj: andresbuitragoph, shutterstock

Pri súčasnom spôsobe života trávia dospelí aj deti vo vnútorných priestoroch asi deväťdesiat percent svojho času. „Vnútorné prostredie významne ovplyvňuje naše fyzické zdravie a duševnú pohodu. Pritom sa tu vyskytuje mnoho faktorov, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziká. Vyplýva to predovšetkým z kombinácie vnútorných zdrojov a prenikania škodlivín z vonkajšieho prostredia. Zásadný význam majú aj mikroklimatické faktory prostredia ako teplota, vlhkosť a nevyhovujúca úroveň vetrania," uviedol vedúci oddelenia hygieny ovzdušia a odpadov Štátneho zdravotného ústavu v ČR Bohumil Kotlík.

Zlá vnútorná klíma v budovách môže viesť k sérii zdravotných komplikácií. „Môžeme sa stretnúť s pocitmi pálenia očí, bolesťami hlavy či poruchami spánku a tiež môže zlá vnútorná klíma prispievať aj k prepuknutiu alergie, astmy či ekzému, najmä u malých detí," oznámila detská lekárka Milada Dražanová. Základným preventívnym opatrením je časté vetranie a odstránenie starších textílií z interiéru.

Murovaný alebo drevený dom?

Pre vnútornú klímu je rozhodujúca voľba stavebného materiálu. Je možné postaviť dom napríklad aj zo slamy či z hlinených drnov, ale väčšina stavebníkov teraz vyberá medzi murovanou a drevenou stavbou. Pri drevostavbách je najväčšou výhodou rýchlosť výstavby. Tesári dovezú už pripravené diely na parcelu a za niekoľko dní či týždňov je hrubá stavba hotová. Ľahká konštrukcia stavby však so sebou nesie aj nevýhody v podobe vyššej hlučnosti a nižšieho teplotného komfortu.

Zdroj: xella
Zdroj: xella

Drevostavby rýchlo reagujú na okolitú teplotu. V lete sa vo vnútri rýchlo ohrievajú a v zime zasa rýchlo vychladnú. S tým sú spojené náklady na vykurovanie a ochladzovanie domu, ktoré stavbu z dlhodobého pohľadu predražujú. Do úvahy je potrebné brať práve aj zdravotné hľadisko. Drevo je síce prírodný materiál, ale aby sa predĺžila jeho trvanlivosť, ošetruje sa chemickými nátermi s obsahom terpentínu. Ten sa z dosiek pomaly uvoľňuje do okolitého prostredia.

Zdroj: brizmaker, shutterstock
Zdroj: brizmaker, shutterstock

Pórobetón

Naopak moderné materiály pre murované stavby vynikajú tepelno-izolačnými vlastnosťami a pomáhajú zabezpečiť vyrovnanú mikroklímu s priaznivou vlhkosťou vzduchu v interiéri. Jedným z príkladov je pórobetón, ktorý sa skladá len zo základných prírodných látok, po dostavaní sa z neho neuvoľňujú žiadne chemikálie do ovzdušia.

„Vyrába sa zo zmesi kremičitého piesku, vápna a vody a patrí tak medzi najčistejšie a hygienicky najpriaznivejšie stavebné materiály. Ytong dosahuje toho najvyššieho štandardu sám o sebe - vďaka samotnej povahe materiálu, ktorý obsahuje milióny uzavretých vzduchových pórov. Práve tieto drobné póry zaisťujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, napomáhajú k regulácii vlhkosti a nedochádza v nich ku kondenzácii vodných pár," vysvetlil Michal Vavřínek zo spoločnosti Xella.

Pre zaistenie zdravého vnútorného prostredia a trvanlivosti konštrukcií sú popri tepelno-technických vlastnostiach nemenej dôležité tiež tepelno -vlhkostné pomery v konštrukcii. Difúzne vlastnosti hmoty Ytong umožňujú bezproblémové vyrovnanie vlhkosti vnútorného a vonkajšieho prostredia.

Súvisiace články:

Trend súčasného stavania - ochrana proti prehrievaniu
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock, Xella
reklama

Nové

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Stavebný veľtrh Brno ponúkne riešenia pre lepšie bývanie

Zverejnené 20.4. Chcete lepšie bývať? Chystáte sa stavať, rekonštruovať alebo modernizovať svoj domov? Hľadáte informácie o dotačných programoch, nových stavebných materiáloch a technológiách? Zaujímajú vás udržateľné a energeticky úsporné riešenia? Potom navštívte… ísť na článok

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Záhadné stavby sveta a ich slovenské či české alternatívy: od Stonehenge po pyramídy!

Zverejnené 17.4. Odkryte s nami tajomstvo troch starovekých megastavieb, ktoré dodnes fascinujú celý svet. Akou technológiou bol postavený Stonehenge, aký účel mali pyramídy a ako je to so svahovými zosuvmi na Machu Picchu? ísť na článok

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Tenkovrstvá, murovacia, zakladacia, alebo tepelnoizolačná malta. Ako vybrať správnu

Zverejnené 15.4. Výrobcovia mált sa ich výber snažia stavebníkom čo najviac zjednodušiť, napriek tomu občas narazíte na otázky, z ktorých plynie, že ľudia nad voľbou tej správnej malty váhajú. Pozrime sa preto, aké malty ponúka pre svoj stavebný systémy z pórobetónu… ísť na článok

reklama