GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

Ako vybrať správne vchodové dvere

Zverejnené: 16. 12. 2020

Pri nákupe nových vchodových dverí by ste sa nemali riadiť len tým, ako vyzerajú. Nezabúdajte, že dvere musia byť najmä bezpečné. Odborník z Hornbachu vysvetľuje rozdiely medzi materiálmi a ich funkciou.

Vchodové a interiérové dvere – v čom je rozdiel?

Vstupné dvere tvoria bariéru medzi vonkajším svetom a vašou domácnosťou. Musia byť dostatočne pevné, aby odolali vetru, dažďu, prudkému slnku či potenciálnym votrelcom, a zároveň dostatočne pekné na to, aby vytvorili dobrý prvý dojem. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, ktoré majú špecifické vlastnosti.

Interiérové dvere na druhej strane poskytujú bariéru medzi izbami domácnosti a mali by esteticky zapadať do celkového rázu interiéru. V závislosti od miestnosti by mali tiež poskytovať zvukovú bariéru (dvere na spálni) alebo odolávať vlhku (kúpeľňové dvere). Pri bytových vchodových dverách sa najčastejšie stretávame s protipožiarnymi dverami, ktorých úlohou je spomaliť šírenie požiaru a zabezpečiť dostatočný čas na únik.

Energetická účinnosť

Kvalitné vchodové dvere by mali udržať v dome teplo v zime a príjemnú teplotu počas leta. Modely, ktoré označujeme energeticky efektívne, musia byť nezávisle testované a certifikované a často sa môžu pochváliť priliehavejšími rámami a energeticky úspornými jadrami. Pri modeloch so sklom musia byť zabezpečené izolačným dvojsklom alebo trojsklom na zníženie úniku tepla. Medzi najdôležitejšie parametre pri výbere energeticky efektívnych dverí patrí hodnota súčiniteľa prechodu tepla Ud. „Podľa novej legislatívy od roku 2021 musia mať všetky novostavby spĺňať požiadavky na energetickú triedu A0. Vonkajšie dvere s vysokou hodnotou Ud budú cez zimu prepúšťať veľa tepla a zostane vám domov, ktorý je studený, plný prievanu a drahý na kúrenie. Vchodové dvere by ste preto mali vyberať so zreteľom na ich energetickú účinnosť. Vchodové dvere by podľa novej legislatívy mali mať Ud ≤ 2,0 W/m²K, pri pasívnych domov musia mať hodnotu tepelnej priestupnosti maximálne Ud = 0,8 W/m²K,“ vysvetľuje Richard Klička, odborník na stavebniny z Hornbachu.

Bezpečnosť

Vysoká bezpečnosť by mala byť základným kritériom výberu vchodových dverí. Aby dvere mohli obdržať označenie bezpečnostné, musia byť certifikované autorizovanou skúšobňou. Počas testovania v akreditovaných skúšobniach sa na všetky časti dverí vyvíja tlak rôznymi metódami (vŕtanie, náraz, oheň, atď.) a nástrojmi. Na základe dĺžky času, počas ktorého sú schopné odolávať, sú zaradené do príslušnej bezpečnostnej triedy podľa normy STN EN 1627. Čím vyššia kategória bezpečnostnej triedy, tým vyššia ochrana a zároveň aj cena. „Nenechajte sa zlákať príliš nízkymi cenami bezpečnostných dverí. Pri nákupe sa nezabudnite spýtať na bezpečnostný certifikát. Nato aby ste skutočne ochránili váš domov samotné dvere ale nestačia. Pri inštalácii dverí myslite aj na zárubne, kovanie, prah, a zámky,“ upozorňuje Richard Klička.

Ako zvoliť materiál dverí

Vchodové dvere sa rozdeľujú podľa konštrukcie materiálu a povrchu na:

Oceľové dvere

Vďaka svojej robustnosti a na prvý pohľad drsnému imidžu môžu kovové dvere odradiť akéhokoľvek nechceného návštevníka. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a dobrými zvukovo-izolačnými vlastnosťami. Nemenia tvar a sú odolné proti svetlu a žiaru. Oceľové dvere majú väčšinou zabudované bezpečnostné prvky, preto si ich montáž vyžaduje inštaláciu odborníkom. Menšou nevýhodou môže byť obmedzený výber farieb a dekorov. Energetická efektivita závisí od ich hrúbky a ich výplne. „Oceľové dvere neodporúčam do vlhkého prostredia a do oblastí s častým dažďom, pretože môžu časom zhrdzavieť. Zastrešením môžete ale tento problém čiastočne vyriešiť. Ak hľadáte ideálne dvere pre pasívny a nízkoenergetický dom, voľte kvalitnejšie a trvácnejšie materiály,“ radí odborník z Hornbachu.

Výhody: vysoká bezpečnosť, dlhá životnosť, dobré zvukovo-izolačné vlastnosti
Nevýhody: malý výber farieb a dekorov, nižšia energetická efektivita, náchylnosť na vlhkosť

Drevené dvere

Tento typ dverí je nestarnúcou klasikou. K ich výrobe sa používa napríklad smrek, smrekovec, borovica, dub a z vonkajšej strany môžu byť chránené ďalším materiálom, napríklad hliníkom. Kvôli svojej cene a vyšším nárokom na údržbu sa, ale využívajú čoraz menej. „Drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje. Preto je nevyhnutná pravidelná starostlivosť. Drevo je tiež náchylnejšie na poškriabanie ostrými predmetmi, no na druhej strane je príjemné na dotyk a dodá pocit tepla domova,“ hovorí Richard Klička.

Výhody: príjemný pocit tepla domova, dobrá tepelná a zvuková izolácia
Nevýhody: nutnosť pravidelného ošetrovania, vyššia cena

Plastové dvere (PVC)

V súčasnosti sú najpopulárnejšou voľbou nielen kvôli nízkej cene, ale tiež pre širokú škálu farebných vyhotovení a dekorov. Navyše sa dobre kombinujú s plastovými oknami. Tou najväčšou výhodou je ich jednoduchá údržba. „Nevýhodou niektorých menej kvalitných plastových dverí je fakt, že sa môžu vplyvom podmienok začať krútiť. S tým potom súvisia aj problémy s uzamykaním a tesnením. Pri nákupe plastových dverí ale pamätajte, že ich bezpečnosť úzko súvisí s kvalitou vyhotovenia. Ak hľadáte bezpečné dvere určite na nich nešetrite,“ upozorňuje odborník.

Výhody: nízka cena, široký výber farieb a dekorov, dobrá tepelná izolácia
Nevýhody: pri nízkych cenových kategóriách nízka bezpečnosť, krútenie vplyvom počasia

Hliníkové dvere

Hliník je síce finančne náročnejší, ale je veľmi odolný a dokáže vydržať aj extrémne počasie. Práve vďaka svojej odolnosti sa hliník používa aj na zvýšenie bezpečnosti pri drevených a plastových dverách. Je stálofarebný, nedeformuje sa a nepraská. Okrem toho sú hliníkové dvere mimoriadne bezpečné a prakticky nevyžadujú údržbu. Moderné hliníkové dvere taktiež zabezpečia výbornú zvukovú a tepelnú izoláciu vášho domova.

Výhody: odolnosť, dlhá životnosť, dobrá tepelná izolácia, takmer žiadna starostlivosť
Nevýhody: vyššia cena

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Hornbach, shutterstock

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama