Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Česko-kanadská škola je postavená z tehál HELUZ FAMILY

Zverejnené: 5. 11. 2023

Vízia zakladateľky školy Sunny Canadian International School Ing. Alice Štundy o kvalitnom dvojjazyčnom vzdelaní „od škôlky až po maturitu pod jednou strechou“ sa naplnila v septembri 2015, keď bol v Jesenici u Prahy otvorený nový moderný komplex budov určený pre 2. stupeň ZŠ a gymnázium. Ten bol postavený z tehál HELUZ Family a v areáli školy doplnil existujúce objekty materskej školy a 1. stupňa ZŠ.

Na stavbu Sunny Canadian International School bolo využitých viac než dvadsaťtisíc tehál HELUZ FAMILY. Zdroj: Heluz

Na začiatku bola snaha zaistiť kvalitné dvojjazyčné vzdelanie pre dcéru

Všetko sa začalo v roku 2002, keď po svojom návrate z Kanady založila pani majiteľka v Hlubočinke anglickú materskú školu, pretože pre svoju dcéru nenašla žiadnu škôlku ani školu, ktorá by naplnila jej predstavy. Od januára 2010 prebiehala výučba v priestoroch budovy v Jesenici – Osnici, kde bol postavený areál s materskou školou a ZŠ pre 1. stupeň.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Nová budova gymnázia a 2. stupňa ZŠ otvorená v roku 2015 zahŕňa kmeňové triedy, špecializované učebne a laboratóriá pre výučbu fyziky, chémie a biológie, výpočtovej techniky, dejepisu a zemepisu, ateliéry pre špecializovanú výučbu výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy, pracovnej výchovy, študentský klub, knižnicu so študovňou a športovú halu.

Sunny Canadian International School je jedinečná vzdelávacia inštitúcia v Českej republike, v ktorej je štúdium poskytované v multikultúrnom prostredí od materskej školy až po maturitu. Všetky tri stupne školy (štvorročné gymnázium, ZŠ a MŠ) sú dvojjazyčné – vzdelávanie prebieha súbežne v českom a anglickom jazyku, pričom zastúpenie oboch jazykov vo výučbe ZŠ a gymnázia je rovnocenné. V súčasnosti materskú školu, školu a gymnázium navštevuje viac než 520 detí vo veku od 2 do 19 rokov.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Škola je oficiálnym testovacím centrom Cambridgeských jazykových skúšok a držiteľom prestížnej akreditácie pre Cambridgeské medzinárodné skúšky (CIE). Okrem českej štátnej maturity pripravuje študentov na medzinárodné skúšky IGCSE a prípadne na medzinárodné maturitné skúšky Advanced Levels (úroveň A/AS). Študenti sa zapájajú do prestížneho medzinárodného programu Duke of Edinburgh, ktorý podporuje osobný rozvoj a dobrovoľníctvo. Z Prahy je možné dôjsť do školy autobusom na zastávku „Canadian School“, ktorá je priamo pri škole. Průhonický park a rozsiahly školský pozemok sa hojne využíva na outdoorovú výučbu a športové aktivity.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Budova so slnkom v znaku

„Sme bilingválna škola, naše deti vedia nielen dobre anglicky rozprávať, ale vedia aj anglicky žiť a premýšľať. Po ukončení gymnázia sú pripravené na vysokoškolské štúdium tak v Českej republike, ako v zahraničí,“ predstavuje Sunny Canadian International School Ing. Alice Štunda a pokračuje:

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Viac než dvadsaťtisíc tehál HELUZ FAMILY

Z architektonického hľadiska bol pre 2. stupeň ZŠ a gymnázium zvolený jednoduchý koncept hmotového riešenia, navrhnuté boli dva trojpodlažné objekty, strednú časť tvorí presklená telocvičňa so spojovacím krčkom. Ten prepája nielen oba pavilóny, ale zároveň sa stará o spojenie so starším objektom materskej školy a ZŠ. Obe nové trojpodlažné budovy majú schodišťové jadro, vo vstupnom pavilóne je doplnené o výťah v šachte z pohľadového betónu, ktorý je priznaný aj na stropoch chodieb.

Základný pôdorysný rozmer stavby je 64,0 × 27,9 m. Objekt, ktorý realizovala brnianska spoločnosť KALÁB - stavební firma, s.r.o., bol postavený ako klasická murovaná stavba z brúsených tehál HELUZ FAMILY 44 a 38 so železobetónovými stropnými konštrukciami, monolitickými prievlakmi, železobetónovými stĺpmi, schodiskami a výťahovou šachtou. Použitých bolo zhruba 16 200 ks brúsených tehál HELUZ FAMILY 44 pre nízkoenergetické budovy bez potreby dodatočného zateplenia a 5 830 ks brúsených tehál HELUZ FAMILY 38.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Tehly HELUZ FAMILY 44 samy o sebe dosahujú súčiniteľ prestupu tepla U = 0,17 W/m2K, teda na úrovni nadštandardných parametrov na nízkoenergetickú výstavbu bez nutnosti dodatočného zateplenia. Argumentov pre stavbu jednovrstvového muriva je celý rad, najmä ekonomických, ekologických a zdravotných – stavba má dlhšiu životnosť, za rovnakú cenu prebieha rýchlejšie, bez rizika technologických chýb pri inštalácii dodatočného zateplenia, jednovrstvové murivo lepšie dýcha, pretože má 4- až 6-krát lepšie difúzne vlastnosti než EPS (polystyrén) používaný pre zatepľovacie systémy, takže nehrozí biologická ani mechanická degradácia atď. „Tehlové stavby majú vynikajúcu životnosť, ide o masívnu a bezpečnú konštrukciu, na ktorú sa môžete stopercentne spoľahnúť. Vysoká stabilita, pevnosť, mechanická odolnosť a tvarová stálosť, to sú časté argumenty pre voľbu tehlového muriva ako základného stavebného materiálu,“ opísal použitý materiál Ing. Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

V miestnostiach so sledovaným časom dozvuku sú podhľady a vybrané steny doplnené akustickými obkladmi. Presklená telocvičňa má charakter otvoreného halového priestoru s výškou dvoch podlaží a je zastrešená lepenými drevenými väzníkmi. Telocvičňa a priľahlá časť sú, ako inak než ukážkovo „Sunny“, prisvetlené zo strechy pomocou veľkorozmerných svetlíkov. Farby a charakter školy Sunny Canadian International School ctia aj vonkajšie žalúzie v striebornej farbe a žltooranžovom odtieni.

Súvisiace články:

Tehly Heluz zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách
Murovanie s maltou Heluz SIDI je rýchlejšie a úspornejšie
Tehlový dom sa prehol ako luk
Nový preklad Heluz Family 3in1 nosný má variabilný priestor na vonkajšiu tieniacu techniku

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama