Malta HELUZ SIDI
vyhľadávanie
Dnes je 14.7.

Českobudejovická rezidencia Oskarka novým mestským zeleným ostrovom?

Zverejnené: 22. 6. 2020

16. júna 2020 bol položený základný kameň prvého zeleného bytového domu v Českých Budějoviciach. Jeho špecifikom je, že ide o prvú stavbu na území Čiech, ktorá prekročila hodnotu 50 bodov tepelného komfortu v rámci medzinárodnej certifikácie Greenpass. Tá je indikátorom vhodného využitia zelenej infraštruktúry v mestskom prostredí. Medzi hodnotenými parametrami je napríklad tepelný výkon budovy, množstvo vsakovanej aj odparovanej zrážkovej vody, množstvo spotrebovaného CO2 a ďalšie.

Greenpass je nástroj, ktorý vyhodnocuje účinky environmentálnych opatrení na životné prostredie a napomáha optimalizovať použitie zelenej infraštruktúry v rámci projektu. Odporúča využiť pri projektovaní napríklad zelené steny, alternatívne systémy riadenia toku dažďovej vody a podobne. Cieľom je optimalizovať tzv. PET (fyziologickú ekvivalentnú teplotu), čo je indikátor dopadu miestnej klímy na tepelnú pohodu ľudského tela.

Päťdesiat bodov pre českobudejovickú zelenú stavbu

A práve projekt tejto budovy, pomenovanej ako Oskarka, bol opatrený touto certifikáciou, konkrétne získal päťdesiat bodov z maximálnych sto. Pre porovnanie: optimalizované halové konštrukcie zatiaľ dosiahli maximálne skóre 35 a najlepšie hodnotená bytová výstavba na Slovensku potom 40 bodov. Oskarka teda presahuje úroveň iných podobne realizovaných objektov a prešla by aj náročným výberovým konaním rakúskej Viedne (podľa tamojšej novo požadovanej a mimoriadne prísnej koncepcie modernej bytovej výstavby). Lepšie výsledky by bolo možné v tomto prípade dosiahnuť len s príspevkom majiteľov okolitých parciel a mesta, ktorí by museli zriadiť lokality so zelenými ostrovmi v uliciach.

Položenie základného kameňa
Položenie základného kameňa

Ako sa ubrániť mestskému tepelnému ostrovu

Projektovaná oblasť prirodzene zadrží väčšinu dažďových zrážok. Iba 27% zrážok odtečie do stokovacej siete; ide teda o benefit aj pre mesto, ktoré ušetrí na množstve prečisťovanej dažďovej vody. Vďaka navrhnutej zelenej infraštruktúre a zeleným strechám dôjde ku spotrebovaniu najmenej 19,37 kg CO2 za deň.

Spoločne s aktívnym pôsobením zelene potom dochádza k minimálnemu šíreniu tepla do okolia, tak ako potvrdzuje prepočet tepelnej záťaže projektu na okolie, ktorý je vyčíslený na hodnotu + 0,135 ° C. Tento parameter preukazuje zamedzenie vytvorenia tepelného ostrova v danej lokalite.

Postupné ochladzovanie miest

Architektonické koncepty, akými je aj tento, sú jedným z nástrojov adaptácie a zlepšenie mikroklímy. Zelené plochy, či už na strechách či na fasádach riešia zadržiavanie aj odpar vody, zachytávajú prachové častice a menia oxid uhličitý na kyslík. Vďaka tomu sa takto zastavané oblasti ochladzujú a celoročne je v nich lepšia kvalita vzduchu.

Súvisiace články:

Vertikálne záhrady - nápad, ktorý ohúril celý svet
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zastávok so zelenými strechami

Autor: Bc. Helena Široká 1) spracované z tlačovej správy
Foto: Vizualizácia Rezidencia Oskarka
reklama

Nové

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Tehly HELUZ FAMILY 2in1 predbehli dobu a normy

Zverejnené 13.7. Tehly HELUZ FAMILY 2in1 svojimi tepelno-izolačnými parametrami pred desiatimi rokmi predbehli dobu, resp. normy. A napriek tomu, že od tohto roku už platia prísne požiadavky na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, naďalej majú tehly… ísť na článok

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Izolácia na letné prehrievanie domov nestačí. Pomôže výdatné vetranie, farby a tienenie

Zverejnené 14.7. O tom, či sa bude v lete interiér prehrievať a ako, rozhoduje intenzita oslnenia domu, z nej odvodené povrchové teploty strešných, fasádnych a okenných plôch plus priame slnečné žiarenie, ktoré vstupuje do domu oknami. Tepelná izolácia s akumuláciou… ísť na článok

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Zverejnené 12.7. Prestavba historického domu v Kutnej Hore, ktorá prebiehala postupne v priebehu posledných piatich rokov, vyústila vo vznik novej kaviarne, apartmánov na prenájom a obytného podkrovia. V celistvom architektonickom projekte objektu Dačický došlo k… ísť na článok

reklama