THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 15.7.

Čo potrebujete vedieť o záhradnej kuchyni

Zverejnené: 5. 8. 2022

Pokiaľ milujete varenie, máte záhradu a radi trávite voľný čas vonku, stolovanie pod holým nebom je skvelý spôsob, ako stráviť čas s rodinou a priateľmi. Ak chcete kulinárske zážitky na záhrade posunúť na vyššiu úroveň, potom je vonkajšia kuchyňa tou správnou voľbou. Odborník z Hornbachu poradí, ako na to.

Zdroj: brizmaker, shutterstock

Záhradné kuchyne sa začali dostávať do väčšieho povedomia iba pred niekoľkými rokmi, no okamžite si získali srdcia mnohých kulinárov. Či už radi grilujete, milujete dobrú pizzu čerstvo vytiahnutú z pece alebo jednoducho potrebujete viac priestoru v kuchyni, varenie vonku je tou správnou voľbou. Ak aj vy po záhradnej kuchyni túžite, možno sa zamýšľate, kde a ako začať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, na čo všetko by ste mali myslieť pri jej zariaďovaní.

Vhodné umiestnenie a rozloženie

Pri výbere vhodného miesta je dôležité myslieť na dostatok priestoru a poveternostné podmienky. Rovnako ako kuchyňa v interiéri, aj vonkajšia kuchyňa si vyžaduje funkčný dizajn, ktorý zabezpečí bezproblémové varenie a zábavu. „Vyhnite sa umiestneniu kuchyne pri múroch domu, pretože vám vaši hostia budú pozerať iba na chrbát a vy sa nebudete cítiť pri varení súčasťou záhradnej párty. Dbajte na to, aby ste mali dostatok priestoru na prípravu jedla, servírovanie a skladovanie, ako aj na priestory na upratovanie po skončení. V tom najlepšom prípade bude vaša vonkajšia kuchyňa v blízkosti vnútornej kuchyne, tak aby sa umožnilo ich plynulé spojenie,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Foto: Hornbach
Foto: Hornbach

Výber vhodných materiálov

Vzhľadom na rastúcu popularitu vonkajších obytných priestorov sa mnohí majitelia domov snažia zladiť farbu a dizajn svojej záhradnej kuchyne s interiérom. Iní si chcú naopak vytvoriť obytný priestor, ktorý by bol jedinečný. Kreativite sa medze nekladú. Záhradná kuchyňa by mala byť umiestnená pod prístreškom, ktorý vám umožní využívať ju aj v prípade nepriaznivého počasia. Iba dobrý prístrešok ale nepostačí, a preto by mala byť záhradná kuchyňa postavená z odolnejších materiálov, ako tá interiérová. Najvhodnejšími materiálmi sú tehla, dlažby a prírodné kamene, ktoré sú odolné ako voči prírodným živlom, tak aj vysokým teplotám ohnísk a grilov. „Do vonkajšej kuchyne je vhodný akýkoľvek málo porézny materiál. Hľadajte materiály odolné voči vode, korózii a mastnote. Čím ľahšie sa bude vaša kuchyňa udržiavať, tým viac času budete chcieť stráviť jej používaním,“ hovorí David Benda.

Premyslené a praktické zariadenie

Čo sa týka materiálov zariadenia vyberajte také, ktoré sú určené pre použitie vonku. Najobľúbenejšiu sú funkčné skrinky z nehrdzavejúcej ocele, v ktorých sú umiestnené spotrebiče, riady a iné kuchynské príslušenstvo. Majú špeciálny náter, ktorý znižuje koróziu a zafarbenie spôsobené vysokými teplotami. Neoddeliteľnou súčasťou je pracovná doska, ktorá by mala byť dostatočne veľká. „Spotrebiče zvyšujú hodnotu vonkajších kuchýň. Plynové, elektrické grily, grily na drevené uhlie, grily s údiarňami či pece na pizzu podporujú kreativitu každého kuchára - amatéra alebo profesionála. Mimoriadne praktické sú aj záhradné drezy, ktoré si ale vyžadujú prívod k vode a k odvodu odpadovej vody,“ dodáva odborník z Hornbachu.

Foto: artazum
Foto: artazum

Aby zábava pokračovala aj večer

Záhradné oslavy sa často natiahnu až do neskorých večerných hodín, a preto je potrebné myslieť aj na možnosti osvetlenia. Zóny na prípravu jedla, varenie a jedenie by mali byť dobre osvetlené. Zvážte aj pracovné osvetlenie okolo alebo pod pultmi. Inštalácia svetla zvyšuje nielen funkčnosť celého priestoru, ale zlepší aj dizajn. Zaujímavým tipom môže byť použitie stropného osvetlenia s ventilátormi, ktoré bude plniť dvojitú funkciu. Počas horúceho dňa môžete zapnúť iba ventilátory a tým umožniť lepšie prúdenie vzduchu, čo ocení predovšetkým domáci šéfkuchár.

Na dotvorenie atmosféry alebo zlepšenie navigácie v tme sa najviac využívajú stĺpikové svietidlá, bodové spoty a reflektory, či svetlá na solárnu energiu.

Bez posedenia to nepôjde

Žiaden záhradný priestor nie je úplný bez miesta, kde si môžete vychutnať svoje kulinárske výtvory a pobaviť priateľov a rodinu. V súčasnosti sú obľúbené predovšetkým nižšie sedenia a záhradné obývacie sety. Trendy sú nižšie stoly, na ktoré si hostia môžu pri spoločenskom posedení položiť nápoje a taniere. V blízkosti varných pracovných priestorov umiestnite pult s barovými stoličkami na neformálne stretnutia. Pokiaľ to dovoľuje priestor, nebojte sa vytvoriť viacero priestorov na jedenie, pitie či relax.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Shutterstock, archív Hornbach

Tématické odbory

reklama

Nové

Keď sa vzájomná dôvera odzrkadlí pri stavbe domu

Keď sa vzájomná dôvera odzrkadlí pri stavbe domu

Zverejnené 14.7. Vybudovať vzájomnú dôveru nie je nikdy jednoduché – obzvlášť keď ide o tak náročný projekt, ako je stavba rodinného domu. V prípade realizácie v južných Čechách sa však podarilo vytvoriť výnimočné partnerstvo medzi majiteľmi, projektantom, stavebnou… ísť na článok

Šestica študentských tímov mieri do národného finále s modelmi pavilónov pre EXPO

Šestica študentských tímov mieri do národného finále s modelmi pavilónov pre EXPO

Zverejnené 11.7. Stredné školy z Námestova, Nitry a Popradu postúpili do národného finále 17. ročníka súťaže Modelium 2025. Ich úlohou bolo vytvoriť z vlnitej lepenky originálny model národného pavilónu pre svetovú výstavu EXPO. Súťaž organizuje medzinárodná… ísť na článok

Klenot neskorej gotiky: Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore

Klenot neskorej gotiky: Chrám svätej Barbory v Kutnej Hore

Zverejnené 10.7. Kutná Hora je právom považovaná za pokladnicu krajiny, jej bohatstvo prispievalo k rozmachu českého kráľovstva. Chrám svätej Barbory je stavba, ktorej nádhera dodnes svedčí o sláve a bohatstve tohto mesta, ale aj o hlbokej zbožnosti svojich tvorcov. ísť na článok

reklama