Screenové clony - rolety proti slnku
vyhľadávanie
Dnes je 13.6.

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Zverejnené: 22. 10. 2020

Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak. Explózia v susedstve pôvodný objekt poškodila natoľko, že namiesto drobných úprav prišla na rad totálna rekonštrukcia. Vďaka použitiu tehál HELUZ FAMILY však investori bývali v novom už o niekoľko mesiacov.

Príčinou explózie, ktorá v septembri roku 2018 otriasla malou obcou, bola neodborná manipulácia s takzvanými zložami pre tajnú výrobu zábavnej pyrotechniky. Výbuch zničil vyše päťdesiat domov v okolí, tri objekty v tesnom susedstve boli zničené natoľko, že museli byť zbúrané. Jedným z nich bol aj dvojpodlažný rodinný dom z 80. rokov, v ktorom žili manželia kedysi aj s deťmi. Kým došlo k zmienenému nešťastiu, plánovali jeho čiastočnú rekonštrukciu.

„Keď dom opustili naše dospelé deti, začal byť pre nás dvoch príliš veľký. Uvažovali sme, že by sme na prízemí, ktoré z väčšej časti zaberalo technické zázemie, vybudovali garsónku a štvorizbový byt na poschodí ponechali pre deti s rodinami, keď prídu na návštevu. Kým sme však stačili zámer uskutočniť, prišla explózia,“ opisuje majiteľka.

Pôvodný stav domu
Pôvodný stav domu

Na tragickú udalosť nespomína rada, s manželom vyviazli bez zranení skutočne len súhrou šťastných náhod, navyše jej explózia vzala domov, ku ktorému mala silné citové puto – dom stavali jej rodičia dlhé roky a sama v ňom strávila mnoho šťastných rokov s nimi aj s vlastnou rodinou. Dnes už sa však dokáže na nešťastie pozerať aj z druhej strany a spomína okrem iného na neoceniteľnú pomoc blízkych, priateľov, známych, ale aj cudzích ľudí, ktorí ich podporovali materiálne či finančne. „Vďaka“ nešťastiu majú dnes s manželom tiež nový, moderný domov, ktorý je ideálny tak veľkosťou, ako aj svojimi vlastnosťami.

Pomoc z rodiny

Znie to až neuveriteľne, ale manželia sa do nového domu nasťahovali už za necelých šesť mesiacov od pohromy. Projekt od Ing. arch. Venduly Cimala zo spoločnosti Progessproject mali v ruke už v novembri, v júni nasledujúceho roka sa sťahovali. V návrhu neboli potrebné žiadne úpravy, hneď na začiatku presne zodpovedal potrebám aj prianiam oboch z páru. Dôvod bol prozaický – všetky požiadavky investorov detailne sformuloval ich zať, staviteľ David Musil, a spolu s architektkou projekt vytvorili. „Neboli sme vystavení žiadnemu zložitému rozhodovaniu, vyberaniu typu domu či stavebných materiálov a technológií. David Musil nás a náš spôsob života veľmi dobre pozná, bol tak schopný zásadné veci rozhodovať za nás a my sme nemali dôvod návrhy nijako rozporovať,“ vraví investorka.

Priestor a pohodlie

A aké požiadavky investorov boli pre projekt dôležité? „Pretože majiteľom už všetky tri deti vyleteli z hniezda, zámerom bolo vytvoriť na jestvujúcich základoch iba jednopodlažný dom s dispozíciou 4 + kk, ktorý by spĺňal požiadavky manželov na veľký obytný priestor, aby sa celá rodina mohla schádzať pri stole a zároveň každý pár mal vlastnú miestnosť pre svoje súkromie. Dom je koncipovaný tak, aby spĺňal parametre nízkoenergetického štandardu. Bol volený kompaktný a jednoduchý tvar s kvalitnou dispozíciou a účelovou kompozíciou okenných otvorov,“ opisuje základnú charakteristiku David Musil.

V dispozícii je dôraz kladený na hlavnú pobytovú miestnosť tak, aby bola jej plocha v rámci domu čo možno najväčšia. Vstup do domu je cez zádverie, z ktorého je priamo prístupná technická miestnosť. Na zádverie nadväzuje chodba, z ktorej sa vchádza do ostatných miestností v dome. Na pravej strane sa nachádza samostatná toaleta, kúpeľňa a šatňa, ktorá však môže slúžiť aj ako izba pre hostí. Na ľavej strane je spálňa manželov a vstup do obytného priestoru s kuchynským kútom. Na konci chodby je situovaná posledná izba. „Kompozícia okien vychádza z dispozičného riešenia objektu a umiestnenia domu na nároží. Vzhľadom na to, že severná fasáda kopíruje uličnú čiaru, sú okná umiestnené iba na fasádach orientovaných do záhrady. Z obytného priestoru a spálne vedú veľké francúzske okná na južnú terasu,“ dodáva David Musil. Práve úzky kontakt interiéru so záhradou si manželia veľmi pochvaľujú. „David vedel, ako rada trávim čas v záhrade. V predchádzajúcom dome sme mali výhľad na záhradu obmedzený, okná z kuchyne na poschodí viedli do ulice, smerom, odkiaľ prišiel výbuch. V novom dome je táto strana takmer celá uzatvorená a v podstate zo všetkých okien hľadíme do záhrady. Vidím na ňu aj z kuchynského okienka pri dreze a tiež z izby orientovanej západným smerom vidieť časť záhrady. Stále sme vlastne v kontakte s prírodou,“ pochvaľuje si investorka a dodáva, že ďalšou výhodou, ktorú s manželom oceňujú, je bezbariérovosť ich nového domova: „Žiadne schody, ktoré treba zdolávať, bezbariérový prístup je aj do záhrady, skrátka, nádhera!“

Jedine murovaný!

Konštrukciu jednopodlažnej stavby tvoria základy a základová doska pôvodného objektu. Strecha je valbová s drevenou nosnou konštrukciou. „Stavba je vymurovaná z keramických blokov HELUZ FAMILY. Obvodové murivo tvorí zároveň zvislé nosné konštrukcie budovy a je zakončené železobetónovým obvodovým vencom. Strop je tvorený sadrokartónovým podhľadom. Priečky sú takisto navrhnuté zo systému HELUZ,“ opisuje staviteľ David Musil. Voľba systému HELUZ FAMILY 50 bola zámerná, ponúka totiž najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na trhu v porovnaní s ostatnými materiálmi pre jednovrstvové murivo bez vyplnených dutín. Súčiniteľ prestupu tepla je pri tomto systéme na úrovni pasívnych domov (U = 0,14 W/m2K) a tieto hodnoty dosahujú tehly HELUZ FAMILY aj bez potreby dodatočného vonkajšieho zateplenia.

Výstavba tak prebieha rýchlejšie a výsledkom je aj zdravšia a dýchajúca konštrukcia s dlhou životnosťou a nižšími nákladmi na energie. „Projekt nového domu bol vďaka pánovi Musilovi a pani architektke nachystaný veľmi rýchlo a výstavba bola takisto veľmi rýchla,“ pochvaľuje si investorka a po roku bývania v novom dodáva: „Život v súčasnom dome je v porovnaní s predošlým lepší v mnohých ohľadoch. V starom dome v zime cez múry prestupoval chlad, v novom dome je v zime aj v lete príjemná klíma. Predtým sme tiež nepretržite počuli zvuky z blízkej cesty a križovatky, dnes k nám aj pri otvorených oknách doliehajú nanajvýš akoby z diaľky.“ A prečo investori zvolili murovaný dom? „Vždy som verila tehlám, môj otecko kedysi pracoval v tehelni… Tehlový dom je tehlový dom. Tiež som dala na dobré skúsenosti Davida Musila, ktorý konkrétne murivo vybral, a sme s jeho voľbou skutočne spokojní.“

Moderný vzhľad

Objekt je omietnutý bielou omietkou. Na podporenie architektonického výrazu sú použité okenné rámy vo farbe antracit, tak v exteriéri, ako aj v interiéri, a betónové strešné škridly Tegalit v čiernej farbe. Vonkajšia garáž a oplotenie sú vyhotovené z opaľovaného dreva, ktoré je rovnako nezanedbateľným prvkom dotvárajúcim architektúru domu. „Stále zostáva dokončiť určité detaily, najmä v záhrade, kde však máme to najhoršie za sebou – bola značne poškodená tak výbuchom, ako aj demoláciou starého domu aj stavbou nového. Už vlani sme založili nový trávnik, obnovili záhony, hotová je aj nová pergola, takže zostávajú skutočne len drobnosti,“ líči investorka. Komfortné bývanie v novom dome si s manželom pochvaľujú. „Máme moderný dom, energeticky nenáročný, bez väčších nárokov na údržbu, bezbariérový. Najviac si užívame pohodlie, vstup do záhrady a výhľad. Sme preto veľmi šťastní,“ vraví pani Skřivánková a dodáva, že je najvyšší čas hodiť všetko zlé za hlavu a s novým domom začať aj novú etapu života. Nezostáva iné, ako popriať do tejto ďalšej kapitoly len to dobré.

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Projekt: Ing. arch. Vendula Cimala, Progessproject s. r. o.
Výmera pozemku: 299 m2
Realizácia: 2019
Zastavaná plocha: 118 m2
Nosné murivo: HELUZ FAMILY 50
Fasádny obklad: opaľované drevo inšpirované japonskou technikou Shou Sugi Ban
Okná a dvere: kompozitné
Strecha: betónová strešná škridla Bramac Tegalit
Garážová brána: sekčná
Vykurovanie: kondenzačný plynový kotol, podlahové kúrenie vo všetkých miestnostiach, v kúpeľni elektrický vykurovací rebrík
Ohrev teplej vody: plynový kotol v kombinácii s fotovoltickými panelmi

O spoločnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Spoločnosť HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. patrí medzi troch najväčších výrobcov murovacích systémov na našom trhu, ako jediná je rýdzo česká. Tradícia tejto rodinnej firmy spadá až do roku 1876, keď Jan Řehoř v Dolnom Bukovsku postavil prvú žiarovú pec a z vyťaženej hliny vypálil prvé tehly. Dnes má spoločnosť HELUZ výrobné závody okrem Dolného Bukovska ešte v Hevlíne a Libochoviciach, kde vyrába kompletný stavebný systém HELUZ zahrňujúci obvodové aj vnútorné tehlové bloky vrátane tehál s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu radu HELUZ FAMILY 2in1 pre nízkoenergetické a pasívne domy. Spoločnosť HELUZ v roku 2017 na trh uviedla aj prvú kompaktnú brúsenú AKU tehlu sendvičovej skladby tehla-minerálna vlna-tehla so vzduchovou nepriezvučnosťou Rw = 57 dB pri celkovej hrúbke 21 cm pod názvom HELUZ AKU KOMPAKT 21 brúsená. Revolučnou novinkou je tekutá, vopred pripravená silikátovo-disperzná malta HELUZ SIDI pre efektívnejšie murovanie, ktorá sa nanáša systémovým valčekom ako pri maľovaní. Novinkou roku 2020 je PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1 nosný s variabilným vnútorným priestorom na umiestnenie vonkajšej tieniacej techniky, ktorý je určený pre jednovrstvové murivo z tehál HELUZ FAMILY a HELUZ FAMILY 2in1. Sortiment ďalej tvoria ploché preklady, keramické stropy, komínové systémy a špeciálne tvarovky.

Súvisiace články:

Tehly Heluz zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách
Murovanie s maltou Heluz SIDI je rýchlejšie a úspornejšie
Tehlový dom sa prehol ako luk
Nový preklad Heluz Family 3in1 nosný má variabilný priestor na vonkajšiu tieniacu techniku

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Aké sú výhody a funkcie vonkajšej tieniacej techniky

Zverejnené 12.6. Vďaka svojmu pozitívnemu vplyvu na prostredie vnútri budovy patrí tieniaca technika prakticky ku každému rodinnému domu či bytu. Jej prednosti boli opísané v mnohých článkoch. Dokáže usporiť energiu, znížiť hluk, zvýšiť bezpečnosť proti krádeži,… ísť na článok

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Praktický balkón pre každého: Čo mu nesmie chýbať?

Zverejnené 11.6. Balkón je praktickým miestom, ktoré má široké využitie. Niektorým slúži ako záhradka, pre iných ide zas o oddychový priestor na čítanie knihy alebo pitie kávy. Zariaďujete si balkón a neviete, ako na to? Máme pre vás zopár praktických tipov, ktoré… ísť na článok

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Ako dosiahnuť dokonalý povrch stien

Zverejnené 9.6. Možno ste to už zažili – sedíte u známych v novom byte, obdivujete dokonalé hladké steny a premýšľate o tom, že tie u vás doma by potrebovali vylepšiť. Aj vaše steny môžu byť perfektné. Treba si len vybrať správne materiály a pri úprave povrchu… ísť na článok

reklama