Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 27.4.

Konštrukčné riešenie rodinného domu

Zverejnené: 3. 1. 2023

Akú konštrukciu domu zvoliť a z akých materiálov? Aké zvoliť okná, akú strechu? Ako to riešili ľudia na začiatku minulého storočia a ako sa to vyvíjalo potom? O tom všetkom hovorí v ďalšom diele cyklu Staviame s architektom Ján Tesař.

Zdroj: Traveller70, shutterstock

Jednou z prvých otázok, ktorú si iste každý pred stavbou svojho domu položí, je z akých konštrukčných materiálov stavba bude. To, v čom chce človek bývať, je jedna z najdôležitejších vecí pri rozhodovaní, teda z čoho bude dom postavený. Každý sa cíti dobre v niečom inom a má možnosť zvoliť najrôznejšie materiály, napr. drevené stropy, betón, oceľovú stavbu, alebo tradičnú murovanú. Ako sa hovorí: môj dom, môj hrad.

Samozrejme je najlepšie poradiť sa o tom s architektom, oznámiť mu svoje preferencie. On by mal všetko posúdiť, uviesť rôzne argumenty a spoločne so zákazníkom by mal zvoliť najvhodnejšie konštrukčné riešenie pre jeho dom. Pretože, ak by si napríklad zákazník prial betón, ale na jeho pozemok sa nedostane domiešavač, ktorý by tam monolitickú konštrukciu vylial, treba sa rozhodnúť pre iný materiál.

Ako sa hovorí: môj dom, môj hrad. Foto: psynovec, shutterstock
Ako sa hovorí: môj dom, môj hrad. Foto: psynovec, shutterstock

Strecha: šikmá alebo rovná?

Veľmi dôležitou časťou domu je strecha, ktorá má vplyv na celú konštrukciu stavby. Strechy môžeme rozdeliť na šikmé a na ploché. V histórii ľudia nemali materiály a technológie, aby zaistili dom proti vode a tak sa stavali strechy šikmé. Treba si ale uvedomiť, že v priestoroch pod strechou (na povalách) sa nikdy nebývalo. Boli to sklady, kde sa umiestňovalo napríklad seno pre svoje skvelé izolačné vlastnosti. Až s ďalšími potrebami začali ľudia využívať tieto povaly a pretvárať ich na podkrovné bývanie.

V prvej polovici 20. storočia, najmä v období funkcionalizmu, sa objavili ploché strechy, objavili sa materiály, ktoré udržia vodu a dokážu strechu zaizolovať tak, aby do stavby netieklo. Od tejto doby poschodie v dome získalo oveľa väčšiu hodnotu, dalo sa tým pádom tiež lepšie zariadiť nábytkom.

Plochá strecha má oproti šikmej ďalšie výhody. Napríklad je možné si ju osádzať zeleňou. V letných horúcich mesiacoch potom bude povrchová teplota niekoľkonásobne nižšia, než keby bola strecha napríklad posypaná drobným štrkom. Navyše zelená strecha je príjemná či už pre obyvateľov dotyčného domu, tak aj pre okolie.

Niekedy býva v územných plánoch napísané, že kvôli takzvanému charakteru obce sa musí postaviť určite šikmá strecha. Tu Jan Tesař radí: „Pokiaľ nechcete bývať v podkroví, tak územný plán nemôže zo zákona tento detail prikázať. Takže pokiaľ chcete, poraďte sa so svojim architektom a zvoľte to najlepšie riešenie pre vás.“

Príklad z praxe: rodinný dom v Klentnici

Žiarivým príkladom je rodinný dom na Pálave v Klentnici, kde bol práve prekážkou tento regulatív a navyše bol posilnený aj chránenou krajinnou oblasťou. Bolo by zdĺhavé proti tomu bojovať, ale majitelia mali úžasný pozemok, na ktorom bolo možné postaviť rodinný dom s rovnou strechou s výhľadom a s prístupom rovno do záhrady s tým, že chceli na streche parkovať. Ján Tesař a jeho spoločník Jan Stempel si však poradili: „Aby sme toto prianie klientom splnili, umiestnili sme na takto koncipovaný rodinný dom ešte jednoduchú stavbu so sedlovou strechou, kam sme umiestnili vstup, pracovňu a garáž pre motorky a splnili sme požiadavky chránenej krajinnej oblasti. Majitelia tak bývajú v príjemnom prízemnom dome prepojenom so záhradou. Takže z pôvodne tvrdých mantinelov vzniklo originálne riešenie.“

Okná

Jednou z najdôležitejších súčastí stavby sú okná. Na tých by a určite nemalo šetriť. Jan Tesař to zdôvodňuje takto: „Tak ako pneumatiky ovplyvňujú jazdné vlastnosti automobilu, tak okná ovplyvňujú vlastnosti celého domu. Ale vymeniť okná nie je tak jednoduché ako prezuť pneumatiky na vašom osobnom aute. Určite voľte minimálne trojsklo. Dneska už je to štandard a dokonca máte možnosť si priplatiť už aj za štvorsklo.“

Pokiaľ si zákazník praje veľké okná, po ktorých väčšina z nás určite túži, pretože pracovný týždeň trávia väčšinou vo vnútri v kanceláriách, vo výrobniach a chceme prepojiť interiér s exteriérom, potom nám napríklad vôbec nebudú vyhovovať plastové okná. Veľkorozmerné veľkoformátové okná z plastu nemožno vyrobiť. Zostáva teda hliník, ktorý má tú výhodu, že je bezúdržbový, nemusí sa celé roky natierať. Kto má rád prírodné materiály, môže zvoliť drevo. Zaujímavým variantom je prepojenie dreva a hliníka, kedy je v interiéripríjemné drevo a vonku je rám okna krytý bezúdržbovým hliníkom.

Čítajte tiež:

Autor: Zuzana Fajfrová
Foto: www.stempel-tesar.com, shutterstock
reklama

Nové

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

HELUZ ponúkne stavebníkom doživotnú záruku na tehlový systém

Zverejnené 25.4. Spoločnosť HELUZ dlhodobo rozvíja svoju víziu udržateľného stavebníctva, ktorú novo podporuje bezkonkurenčnou novinkou. Ako jediný výrobca na trhu ponúka stavebníkom unikátnu možnosť získať na hrubú stavbu svojho rodinného domu doživotnú záruku. ísť na článok

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Pivnica na záhrade má zmysel. S klenutým stropom má výborné statické vlastnosti a je možné ju postaviť aj svojpomocne

Aktualizované 24.4. Dôvodom pre výstavbu pivnice je väčšinou požiadavka na vytvorenie priestorov na uskladnenie potravín, napríklad zemiakov alebo jabĺk. Ďalej môže ísť o pivnicu určenú na posedenie pri dobrom víne či kombinácii vyššie uvedeného. Využitie priestorov s… ísť na článok

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Za architektúrou do USA: 5 skvostov New Yorku

Zverejnené 22.4. New York? To nie je len pestrý nočný pouličný život, nákupy a reštaurácie, ale aj nápaditá architektúra. Svetové hlavné mesto mrakodrapov zaberá plochu asi 80 tisíc hektárov a ponúka množstvo zaujímavých stavieb, ktoré významne ovplyvnili americké… ísť na článok

reklama