Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Kvalitné osvetlenie tvorí množstvo detailov

Zverejnené: 22. 1. 2020

Vhodné osvetlenie má na človeka zásadný vplyv. Umožňuje nám pracovať, znižuje riziko úrazov, ovplyvňuje zmysly a vytvára tak príjemnú atmosféru. Aby sme sa ale pod umelým, prípadne kombinovaným osvetlením cítili dobre, je potrebné správne nastaviť celý rad kvalitatívnych a kvantitatívnych parametrov. Keď sa to podarí, je výsledok dokonalý.

S nástupom LED osvetlenie prišiel celý rad kedysi netušených možností. Pribúdajú špecializovaní projektanti a stále viac realizácií prebieha na základe podrobných osvetľovacích štúdií.

S ohľadom na zdravie

Nejde totiž len o lumeny, farebný odtieň a watty, ako by sa mohlo zdať po prezretí škatuľky od žiarovky. Problematika je oveľa širšia a požiadaviek je mnoho, pozri napríklad [1]: "Aby sme dobre videli, je preto potrebné zabezpečiť predovšetkým dostatočnú intenzitu osvetlenia, jas, primeraný kontrast (pomer najviac a najhoršie osvetlených plôch v zornom poli), pomer jasov pozorovaných predmetov a ich detailov, rozloženie jasov a farbu svetla. Veľké kontrasty uľahčujú rozoznávanie detailov (čierna tlač na bielom papieri), avšak ak sú v celom zornom poli, urýchľujú nástup zrakovej únavy. Malé kontrasty naopak činnosť zhoršujú až znemožňujú (šitie čiernej látky čiernou niťou), príp. vyžadujú vyššiu intenzitu osvetlenia a lokálne prisvietenie. Výsledkom je opäť vzostup zrakovej únavy. "Doplním, že všetko navyše ovplyvňuje premenné prírodné osvetlenie a denná doba.

S ohľadom na krásny dizajn

Moderné osvetlenie súčasne otvára nové možnosti v oblasti dizajnu. Vďaka LED technológii môžeme zdôrazniť architektonické detaily, vytvárať najrôznejšie svetelné scény s farebnými efektmi alebo len príjemne podfarbiť atmosféru. Inteligentné systémy riadenia osvetlenia zároveň dovoľujú realizáciu variabilných systémov, vďaka ktorým možno v niekoľkých sekundách celkový vnem úplne zmeniť.

Kuchynská linka s integrovanými svietidlami, Foto: Paul Vinten, shutterstock
Kuchynská linka s integrovanými svietidlami, Foto: Paul Vinten, shutterstock

Osvetlenie v domácnosti

Podsvietený strop navodzuje pocit otvoreného priestoru. Vďaka svojmu rozptýlenému charakteru je svetlo veľmi príjemné a umožňuje vytvárať na priestorových stropných prvkoch originálne svetelné motívy. Zvoľte si farebnú teplotu svetla pomocou CCT regulačného systému podľa dennej doby alebo podľa vašej okamžitej nálady. Pre chvíle oddychu si nastavte ľubovoľné farebné podanie miestnosti pomocou RGB pásika a dotykového diaľkového ovládača. Zákutia v byte a lokálne svietidlá, napríklad pod poličkami alebo skrinkami, ľahko osvetlíte rohovými profilmi. Z okrúhlych profilov vytvoríte zaujímavé dizajnové svietidlá zavesené na oceľových lankách alebo pripevnené na stenu na odsadených držiakoch. Pre schodisko použite osvetlené schodnice. V priestoroch kuchyne môžu byť svietidlá integrované priamo do jednotlivých kuchynských dielov. Osvetlenie pracovnej plochy kuchynskej linky, stropu nad skrinkami, úložných priestorov na riad atď. je pre zafrézované LED osvetľovacie profily hračkou.

Ani kúpeľňa nemusí zostať bokom a možno jej vdýchnuť osobitý dizajn. Pri relaxácii vo vani alebo v sprche si nastavte ľubovoľnú svetelnú náladu pomocou farebných pásikov RGB. Nechajte si automaticky prelínať jednotlivé svetelné scény, zatvorte oči a dajte priestor vašim snom a predstavám.

Nasvietená hotelová izbu každého návštevníka ihneď ohromí. Foto: Tron CZ
Nasvietená hotelová izbu každého návštevníka ihneď ohromí. Foto: Tron CZ

Komerčné priestory

Použitím LED profilov získate úplne nové tvarovo originálne svietidlá s vysokou svietivosťou a nízkou spotrebou. Prilákajte pozornosť zákazníkov k tovaru efektným nasvietením výstavných plôch alebo ohromte elegantným dizajnom svietidiel v reštaurácii, na recepcii alebo prezentačných priestoroch.

Aj kúpeľňa získa osvetlením osobitý dizajn
Aj kúpeľňa získa osvetlením osobitý dizajn

Keďže sa od LED osvetlenia očakáva dlhá životnosť, je dobré už pri výbere dodávateľa myslieť na kvalitné spracovanie, dostatok referencií a stabilné zázemie. Množstvo realizačných firiem Vám už dnes vypracuje dizajn na mieru a pripraví aj potrebné vizualizácie, ktorých súčasťou býva aj mapa luxov, súčiniteľ oslnenia atď.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama