vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Kvalitné WPC je stávkou na istotu

Zverejnené: 28. 2. 2022

Produkty z kvalitného kompozitu dreva a polyméru sa dnes najčastejšie uplatňujú v exteriéri v podobe atraktívnych terás, plotov a obkladov stien. V porovnaní s výrobkami z dreva ponúka WPC neporovnateľne väčšiu odolnosť a násobne dlhšiu životnosť pri výrazne nižšej náročnosti na údržbu.

Hlavným cieľom vývoja WPC (Wood-Plastic Composite) bolo eliminovať nežiaduce vlastnosti dreva, ktoré sa časom prejavujú predovšetkým pri jeho použití mimo obytných častí stavieb. Jedná sa hlavne o malú odolnosť voči hubám, hmyzu, oderu, ale aj bazénovej chémii. Drevu vadia splodiny, náhle zmeny teplôt, vlhkosť aj UV žiarenie.

Ekológia na prvom mieste

K najvýznamnejším európskym výrobcom a dodávateľom kvalitného dreveného kompozitu patrí česká spoločnosť WPC – WoodPlastic. Výroba jejich dosiek Terafest® prebieha na báze extrúzie za pomoci laserovo kontrolovanej technológie, ktorá zaručuje maximálnu presnosť.

Firma pri výrobe využíva drevnú hmotu zo zvyškového dreva z európskych lesov výhradne od dodávateľov s certifikáciou PEFC. To znamená, že lesy, z ktorých pochádza, sú obhospodarované tak, aby bola zaistená ich trvalá udržateľnosť.

Zloženie finálnej zmesi je patentovo chránené, kompozitné dosky Terafest® obsahujú zhruba 60 % vybranej drevnej múčky a 40 % panenského polyetylénu HDPE rovnakého typu, aký sa obvykle používa v zdravotníctve alebo v gastronómii.

Spoločnosť WPC – WoodPlastic vo svojom závode v stredočeských Bukovanoch produkuje zhruba 6 kilometrov plnoprofilových kompozitných dosiek za 24 hodín. Súčasťou každého výrobku opúšťajúceho brány závodu je aj unikátny číselný kód garantujúci jeho najvyššiu akosť a originálny pôvod.

Mimoriadna odolnosť

Pre dlhú životnosť terasy je najdôležitejšie to, z čoho a ako sa vyrábajú dosky. Rozdiely v kvalite terás z kompozitu, ktoré si dnes na trhu môžeme zaobstarať, môžu byť priepastné. Lacné dosky dovážané vo veľkých objemoch z Ázie často postrádajú práve tie požadované parametre, kvôli ktorým bolo WPC vyvinuté.

Ide predovšetkým o odolnosť a dlhú životnosť. Dosky Terafest® odolávajú všetkým rozmarom počasia – dažďu, snehu, mrazu aj UV žiareniu. Minimálne nasiakavý materiál je rezistentný voči náhlym výkyvom teplôt, ale aj bazénovej chémii či slanej vode. Materiál je stálofarebný, nemení svoj tvar a nešedne.

K atraktívnemu vzhľadu a mimoriadnej odolnosti terás od WPC – WoodPlastic prispieva skryté kotvenie dosiek pomocou kompletu Smart. Dômyselný systém z hliníka zahŕňa spojky, klipy a nosiče, ktoré do seba presne zapadajú a zaisťujú pevnosť konštrukcie bez nutnosti vŕtania. Konštrukcia je pevná, odolná a je možné s ňou ľahko manipulovať, čo urýchľuje montáž.

Hlavným plusom dosiek Terafest® však zostáva ich dlhá životnosť pri zachovaní všetkých kľúčových vlastností materiálu a minimálna finančná aj časová náročnosť na údržbu. Terasu z kvalitného WPC nie je potrebné natierať, olejovať ani impregnovať. Úplne postačí ju občas zamiesť a dvakrát do roka opláchnuť prúdom vody.

Reprezentatívny vzhľad

Akokoľvek WPC u záujemcov boduje predovšetkým svojimi funkčnými vlastnosťami, zvyšujú sa aj nároky na estetickú hodnotu výrobkov. WPC – WoodPlastic preto pri navrhovaní nového produktu spolupracuje s dizajnérmi, ktorí sa zameriavajú na atraktivitu sortimentu firmy. Vďaka tomu pôsobia povrchy terás, plotov a obkladov reprezentatívne, sú príjemné na dotyk a dosky sú k dispozícii v širokom spektre prirodzených farebných odtieňov.

Dobre navrhnuté a správne nainštalované terasy z kvalitného kompozitu môžu patriť k ozdobám každej záhrady. Dosky Terafest® dokážu vďaka svojim vlastnostiam a atraktívnemu vzhľadu zásadným spôsobom pozdvihnúť dojem z celého priestoru a z každého dňa na terase urobiť malý sviatok.

www.woodplastic.sk

Súvisiace články:

Treláže z materiálu WoodPlastic zdobia nový rezidenčný objekt v Bratislave
Kvalitné drevoplastové kompozitné materiály WPC ponúkajú viac než len alternatívu
Naše terasy sú všade okrem Antarktídy
WoodPlastic® je ideálnym materiálom pre vonkajšie realizácie

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy WPC-WoodPlastic
reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama