Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Moderný bytový projekt z tehál HELUZ ctí históriu

Zverejnené: 1. 4. 2022

V tesnom susedstve historického centra mesta Třebíč sa nachádza ojedinelý bytový projekt Nad zámkom. Stojí na mieste niekdajšieho hospodárskeho dvora, z ktorého charakteru zároveň vzhľadovo vychádza.

Na stavbu moderného objektu s vidieckym charakterom boli použité tehly HELUZ. Vonkajšie obvodové murivo je zhotovené z tehál HELUZ FAMILY 50 brúsená, ktorá dosahuje vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, nepotrebuje dodatočné zateplenie a zariadi optimálnu vnútornú klímu. Medzibytové steny boli vymurované z tehál HELUZ AKU 30 pre lepší akustický komfort.

Projekt bytového domu je výnimočný z mnohých dôvodov. Stojí v exkluzívnej lokalite v mestskej pamiatkovej zóne, v tesnej blízkosti zámku a zámockého parku a na dosah centra. Miesto kedysi prislúchalo k bazilike a bolo opevnené. Stávala tu koniareň, stodola a liehovar, koniareň bola časom prestavaná na sýpku.

Investor zadal architektonickú štúdiu a projekt bytového domu firme Plán projekt Kapucín, ktorá má s podobnými objektmi dobového rázu a stavbami v historických lokalitách bohaté skúsenosti. Z ich pera pochádza projekt na obnovu sýpky a tiež projekt budúceho wellnessu. I v prípade bytového domu projektanti z Kapucínu novostavbu citlivo zasadili do okolitého prostredia.

Moderne poňatým vidieckym charakterom nadväzuje na atmosféru bývalého hospodárskeho dvora aj dochovaných okolitých budov, s ktorými korešponduje tvarovo aj objemovo. V celkovom poňatí lokality sa všeobecne kladie dôraz na to, aby tvorila jednotný harmonizujúci celok z existujúcich a nových stavieb.

Projekt zahŕňa dva objekty. Jednak bytový dom SO01. Ten sa skladá z dvoch vzájomne prepojených častí, ktoré dohromady tvoria pôdorysný tvar písmena „L“ a nachádzajú sa v ňom byty, ktoré je možné kedykoľvek ľahko prispôsobiť pre zdravotne znevýhodnené osoby a osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Bytový dom SO02 s pôdorysom v tvare obdĺžnika zahŕňa bežné byty. Celkovo vzniklo 33 bytových jednotiek s výmerami od 55 do 160 metrov štvorcových. Každá je iná, lebo sa ešte pred dokončením upravovali na prianie budúcich majiteľov.

Oba objekty sú dvojpodlažné, zastrešené sedlovou strechou s podkrovím využitým na bývanie – nachádzajú sa tu byty mezonetového typu. Sedlovú strechu dopĺňajú zasklené strešné prvky (vikiere a strešné okná).

Kompatibilitu konštrukcií zaistili tehly zo systému HELUZ

Na celej stavbe boli použité produkty, ktoré patria k súčasnej špičke na trhu so stavebnými materiálmi. „Konštrukcia domov je riešená ako murovaná stavba z brúsených tehlových blokov s tenkou ložnou škárou. Vodorovné konštrukcie stropov sú pre veľký rozpon riešené ako železobetónové, zhotovené zo stropných panelov. Ako železobetónová je zhotovená taktiež hlavná schodisková konštrukcia v dome,“ opisuje Ing. Jan Lukášek zo spoločnosti Plán projekt Kapucín.

Na vonkajšie obvodové murivo bola použitá tehla HELUZ FAMILY 50 brúsená. Brúsené tehly HELUZ FAMILY majú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti na trhu v porovnaní s ostatnými materiálmi pre jednovrstvové murivo bez vyplnených dutín.

Nepotrebujú dodatočné zateplenie, pritom zaistia optimálnu klímu v interiéri. Sú ideálne pre nízkoenergetické aj pasívne domy, súčiniteľ prestupu tepla U je až 0,14 W/m2K. Preklady nad otvormi okien a dverí sú tiež typovými výrobkami z ponuky konštrukčného systému HELUZ.

Medzibytové steny sú zhotovené ako zvukovoizolačné z tehlových blokov Heluz 30 AKU (333 × 300 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 58 dB), ktoré tvoria nosnú aj akustickú deliacu konštrukciu. Tá zvyšuje odhlučnenie aj medzi miestnosťami jedného bytu.

Medziizbové priečky tvoria tehlové bloky HELUZ 11,5 AKU (375 × 115 × 238 mm, zvuková nepriezvučnosť Rw = 47 dB). „Všetky murované konštrukcie boli zámerne zvolené od jedného výrobcu, aby sa zachovala kompatibilita zvislých konštrukcií ako celku,“ vysvetľuje za autorov projektu Ing. Jan Lukášek.

Bytový projekt Nad zámkom je ohľaduplný k histórii aj prírode

„Skĺbiť požiadavky pamiatkovej starostlivosti, ekonomiku zámeru, vonkajší vzhľad a úžitkový komfort stavby bolo náročné,“ potvrdzuje Ing. Jan Lukášek zo spoločnosti Plán projekt Kapucín. Projekt však nie je spojený iba s miestom a históriou bez toho, aby zľavoval z moderných požiadaviek na bývanie, je zároveň ohľaduplný k prírode.

Za zmienku určite stojí, že bytové domy využívajú na splachovanie dažďovú vodu, ktorá sa uchováva v podzemných retenčných nádržiach.

Súvisiace články:

Ťažká šikmá strecha Heluz
Pokojný odpočinok zabezpečili Aku tehly Heluz
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz
S tehlovými blokmi Heluz nemusíte zatepľovať
Kompletný stavebný systém Heluz

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ, viď popisky

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama