GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Novostavba domu a rekonštrukcia mlyna v Opatovej

Zverejnené: 25. 2. 2023

V Reného (architektovej) rodnej dedine Opatovej na západnom Slovensku sa rozhodol usadiť jeho bratranec Patrik s manželkou Jankou. Kúpil rodinnú pôdu, kde bývala stará mama a kde stával mlyn s vodným náhonom, sklady, chlievy a kde dodnes chodia po dvore sliepky. Pozemky sú vedľa cesty, pozdĺž ktorej tečie potok. Naproti cez cestu je návršie a na ňom cintorín, kde ležia predkovia a snáď aj mlynár, ktorý ten mlyn kedysi postavil. Architekti spoločne s majiteľom tu vytvorili krásny priestor, ktorý elegantne a vkusne prepája pôvodné so súčasným.

Nový rodinný dom vznikol rekonštrukciou pôvodnej stavby aj prístavbou novej. Vznikla tak dôstojná stavba, ktorá nenarúša ráz dediny a napriek tomu je súčasná. Foto: Filip Beránek

Usadlosť tvorená troma hmotami

Tvar parcely je komplikovaný. Veľkú časť pozemku zaberá mlyn a jeho neskoršie dostavby. Nehodnotné poľnohospodárske stavby sú pri potoku. Tieto malé objekty a dostavby demolujeme. Výsledným riešením je usadlosť tvorená troma hmotami. Mlynom, ktorý čiastočne zachovávame, novostavbou rodinného domu, ktorá zaberá priestor pri potoku a zastrešenie parkovacích miest, ktoré spája oba objekty. Medzi týmito troma hmotami vzniká príjemný, čiastočne uzavretý priestor záhrady a dvora.

Medzi troma stavebnými hmotami vzniká príjemný, čiastočne uzavretý priestor záhrady a dvoraFoto: Filip Beránek
Medzi troma stavebnými hmotami vzniká príjemný, čiastočne uzavretý priestor záhrady a dvoraFoto: Filip Beránek

Objekt mlyna je príliš cenný na to, aby bol zdemolovaný a príliš veľký na to, aby bol zrekonštruovaný celý. Zachovávame z neho preto iba jeho najstaršiu časť a jednu obvodovú stenu novšej dostavby. Táto stena s oknom z exteriéru do exteriéru je torzom. Vytvára unikátnu atmosféru svojou povahou a vzťahom k novým a pôvodným objektom. Zachovaná časť bývalého mlyna získava nové využitie. Stáva sa miestom pre stretnutie, ktoré je na prízemí.

Foto: Filip Beránek
Foto: Filip Beránek

Priestor na prácu zostáva umiestnený na poschodí. Najhodnotnejšie časti pôvodnej technológie mlyna sú takmer 200 rokov stará drevená stolica, na ktorej bol uložený mlynský bicykel a násyp pšenice. Tieto prvky sú citlivo ošetrené a využité tak, aby v priestore dostali významné postavenie.

Foto: Filip Beránek
Foto: Filip Beránek

Do obvodovej steny mlyna je vsadené nové štvorcové bezrámové okno. To otvára úplne nový priehľad na dvor aj do okolia. Jeho ostenie je zvnútra obložené smrekovými doskami, rovnakými, aké sú aj na podlahe v poschodí. Všetky elektrorozvody idú po povrchu vyspravených starých múrov. Podlaha prízemia je úplne nová. Je to masívna betónová doska, ktorá leží na jemnom štrku. To jej umožňuje odvádzať vlhkosť z podložia. Leštený a navoskovaný betón tejto podlahy je zdobený štruktúrou vybrúsených kamienkov a jemnými vlásočnicovými trhlinami. Je to podlaha, ktorá bude s mlynom ďalej dobre starnúť. Na fasádu mlyna nahodil starý murársky majster vápennocementovú maltu. Strecha nebola v dobrom stave a preto bolo potrebné ju celú, aj s krovom, kompletne vymeniť. Mlyn, nový dom aj zastrešenie parkovania sú zakryté rovnakou pálenou škridlou.

Foto: Filip Beránek
Foto: Filip Beránek

Novostavba rodinného domu sa primyká k potoku a svojou hmotou vytvára súkromie na dvore za domom. Vyniká siluetou troch nerovnakých nadväzujúcich sedlových striech. Vďaka nim v dome vzniká priestorová pestrosť a umožňuje obyvateľom zažívať prechody z menších, spojovacích a úžitkových priestorov do niekedy prekvapivo veľkých, otvorených, pobytových miestností. Novostavba kontrastuje s historickým objektom mlyna takmer minimalistickou estetikou.

Pohľad na stavbu od ulice. Foto: Filip Beránek
Pohľad na stavbu od ulice. Foto: Filip Beránek

Steny a stropy sú biele, hladké. Len v niektorých neopláštených plochách prezrádzajú, že konštrukcia domu je tvorená CLT panelmi, ktoré zásadne urýchlili proces hrubej stavby domu. Na podlahe je jednofarebné marmoleum, kúpeľne sú striedme, s malými štvorcovými bledo šedými obkladmi. Fasáda je obložená smrekovcom a to aj pred oknami do ulice, kde sú časti fasády otváracie. Dom je veľmi dobre zateplený hrubou vrstvou drevovláknitej izolácie. Zdrojom tepla je tepelné čerpadlo, ktorého hospodárnosť výrazne zvyšuje rekuperačná technológia. Tá domu pomáha udržať zdravú klímu aj keď domáci zabudnú vyvetrať.

Foto: Filip Beránek
Foto: Filip Beránek

Zastrešenie parkovacích miest tvoria subtílne oceľové stĺpy podopierajúce dlhé lepené nosníky, ktoré siahajú od domu až ku mlynu. Je do nich votknutý mohutný krov s ležatou stolicou. Táto otvorená tesárska konštrukcia sa sama o sebe stáva esteticky dôležitou súčasťou celej usadlosti. Je dimenzovaná tak, aby na väzné trámy v budúcnosti bolo možné vykonať dostavbu ďalšej pobytovej časti domu. Medzi parkovacími státiami stojí jednoduchý objekt opláštený polopriehľadným ťahokovom. Slúži ako sklad záhradného náčinia a športového vybavenia.

Medzi parkovacími státiami stojí jednoduchý objekt opláštený polopriehľadným ťahokovom. Foto: Filip Beránek
Medzi parkovacími státiami stojí jednoduchý objekt opláštený polopriehľadným ťahokovom. Foto: Filip Beránek

Miestni záhradníci záhradu realizovali podľa návrhu krajinárskeho štúdia Land 05. Okrasné jablone, vŕby pri potoku či mohutný orech pred mlynom sa v budúcnosti, až trochu narastú, stanú dôležitou súčasťou charakteru tejto novej vidieckej stavby.

Pohľad na časť interiéru obytného priestoru, ktorý je zariadený veľmi vkusne a moderne. Foto: Filip Beránek
Pohľad na časť interiéru obytného priestoru, ktorý je zariadený veľmi vkusne a moderne. Foto: Filip Beránek

Autor: RDTH architekti | René Dlesk, Tamara Horová Kolaříková
Spolupráca: Tomáš Oriešek, Ján Madura
Adresa: Opatová nad Váhom, Trenčín, Slovensko
Projekt: 2016
Realizácia: 2017-22

Čítajte tiež:

Autor: RDTH architekti
Foto: Archív štúdia, Filip Beránek

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama