Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Parkovacie domy ako súčasť lepšej budúcnosti miest

Zverejnené: 12. 3. 2023

Preťažené cesty, kolóny, meškanie, nekonečné hľadanie parkovacieho miesta, hluk a nervózni vodiči. Parkovanie v meste je nočná mora každého šoféra. Preto by mali zastupitelia miest hľadať čo najlepšie spôsoby, ako v centrách regulovať dopravu a uľahčiť život obyvateľom. Jedným z logických riešení je výstavba parkovacích domov.

Zdroj: Ruukki

Za posledné roky zaznamenali asi všetky krajiny západného sveta enormný nárast počtu automobilov. Vzhľadom na rýchle tempo pribúdania áut a obmedzené priestorové možnosti miest, je táto téma každým rokom naliehavejšia. Riešenie nie je síce jednoduché, ale zásadné odľahčenie a zmenšenie dopravnej záťaže môžu priniesť parkovacie domy.

Zaparkovať a presadnúť

Parkovacie domy sú ideálne najmä pre krátkodobých návštevníkov miest, ale aj dochádzajúcich za prácou. Pokiaľ má parkovací dom dostatočnú kapacitu, výhodnú cenu za parkovanie a najmä bezprostrednú polohu pri zastávke mestskej hromadnej dopravy, o to účelnejšie je jeho využitie. Stačí tam odstaviť auto, pohodlne presadnúť na električku, autobus či vlak a počas chvíľky sa cestujúci dostane do centra mesta.

Dopravná záťaž sa tým pádom zníži, pretože do centra prichádza oveľa menej áut. Skrátia sa kolóny, zlepší sa plynulosť dopravy pre MHD a má to pozitívne dopady aj na bezpečnosť premávky. Menej áut rovná sa lepší vzduch v meste. V centre a v rezidenčných zónach tak klesá množstvo výfukových plynov a prachu. Vybudovanie kvalitných parkovacích domov je síce väčšia investícia a vyžaduje si veľa práce, ale výsledky môžu výrazne skvalitniť život v meste.

Vysoké nároky na vzhľad

Protiargumentom môže byť obava z nevzhľadnosti parkovacích domov. Predstavy o obrovských nudných krabiciach však nie sú namieste. Pri spolupráci s architektonickým ateliérom a spoľahlivým dodávateľom kvalitného opláštenia môže vzniknúť naozaj krásna a výrazná stavba, ktorá doplní mestský kolorit.

Fasádu stavby tvoria perforované sínusové profily Design Cor-Ten S7 z dielne Ruukki. | Zdroj: Ruukki
Fasádu stavby tvoria perforované sínusové profily Design Cor-Ten S7 z dielne Ruukki. | Zdroj: Ruukki

Výhody parkovacích domov sú nesporné

  • Sú priestorovo efektívne
  • Sú oveľa lacnejšie oproti podzemným garážam
  • Môžu tvoriť estetickú súčasť mestskej zástavby

Inšpirujme sa tam, kde to už funguje

Parkovací dom na letisku v Talline je dokonalým príkladom rozumného riešenia parkovacej problematiky. Letisko je vyťažené, takže budova má kapacitu až pre 1200 vozidiel. Stavba upúta vzhľadom, ale nijako nenarúša okolie a atmosféru mesta. Vďaka perforovaným fasádnym lamelám Cor-Ten od spoločnosti Ruukki pôsobí parkovací dom vzdušne, moderne a atraktívne.

Ruukki vyrába udržateľné oceľové produkty pre steny a strechy. Klientom ponúka aj projekčné služby a optimalizáciu produktov. | Zdroj: Ruukki
Ruukki vyrába udržateľné oceľové produkty pre steny a strechy. Klientom ponúka aj projekčné služby a optimalizáciu produktov. | Zdroj: Ruukki

Práve materiál Cor-Ten je to, čo dodáva celej stavbe punc exkluzivity a správnu dávku šmrncu. Ide o prírodnú oceľ s malým množstvom prímesí. Na svojom povrchu vytvára ochrannú patinu, ktorá mení odtiene od oranžovej cez červenú až po tmavohnedú. Pri správnom použití je to naozaj dlhotrvajúci materiál, ktorý nevyžaduje údržbu. A presne preto sa hodí aj do mestskej zástavby.

Dobrá rada nad zlato

Spoločnosť Ruukki patrí k najvýznamnejším odborníkom na fasády a fasádne systémy v Európe. Má škandinávsky pôvod a dlhoročné skúsenosti v oceliarskom a stavebnom priemysle. Ponúka nielen kvalitné a nadčasové produkty, ale aj odborné znalosti, inšpiráciu a podporu pre architektov a projektantov. Preto sa na ňu môžete obrátiť, ak potrebujete spoľahlivého partnera, s ktorým môžete hľadať nové riešenia.

Lamely boli nainštalované na konštrukcie ako zvislé lišty, aby sa vytvoril dojem vzdušnosti. | Zdroj: Ruukki
Lamely boli nainštalované na konštrukcie ako zvislé lišty, aby sa vytvoril dojem vzdušnosti. | Zdroj: Ruukki

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Ruukki

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama