Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Predstavujeme prvú budovu na svete s oceľou vyrobenou bez fosílnych palív

Zverejnené: 10. 11. 2023

Spoločnosti Peab a SSAB urobili ďalší krok vo svojej spolupráci a teraz spolu so spoločnosťou Ruukki Construction a realitnou spoločnosťou Wihlborgs predstavujú, vo švédskom Lunde, prvú budovu na svete s oceľou vyrobenou bez fosílnych palív. Stenové a strešné konštrukcie budovy navrhla a vyrobila Ruukki Construction. Časti budovy boli vyrobené z bezfosílnej ocele od spoločnosti SSAB.

Zdroj: Ruukki

Peab je teraz úplne prvou stavebnou spoločnosťou, ktorá v stavebnom projekte používa oceľ vyrobenú bez fosílnych palív. Budova (Tomaten 1) v Hasslande v meste Lund je priemyselný objekt s rozlohou 6 000 metrov štvorcových. Oceľ SSAB vyrobená bez fosílnych palív sa použila pre sendvičové panely vyrobené v Ruukki Construction vo Fínsku pre časti fasády budovy. Vlastník nehnuteľnosti, spoločnosť Wihlborgs, je zákazník a developer a nájomcom bude zmluvný výrobca Inpac.

„Sme nesmierne hrdí na to, že sme súčasťou historickej zmeny v našom odvetví. Budova je východiskovým bodom pri práci na znižovaní dopadu na klímu v oceliarskom priemysle na širokom fronte. Je to skutočný projekt budovania komunity a spolu s Ruukki a SSAB sa Peab teraz ďalej posilňuje, aby splnil rastúce požiadavky svojich zákazníkov na výber udržateľnejších materiálov," hovorí Jesper Göransson, generálny riaditeľ spoločnosti Peab.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

„Je úžasné vidieť, aké veľké kroky vpred možno urobiť v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, keď sa to robí spolu s ostatnými – projekt s Peab a Ruukki ukazuje, čo je v súčasnosti skutočne možné. Pre SSAB to nie je len o znižovaní vlastných emisií pomocou ocele vyrobenej bez fosílnych palív, ale aj o prispievaní k znižovaniu uhlíkovej stopy v iných častiach hodnotového reťazca," hovorí Christina Friborg, vedúca udržateľnosti v spoločnosti SSAB.

„Tento projekt je vynikajúcim príkladom toho, ako môžeme v budúcnosti spolu s našimi zákazníkmi urobiť revolúciu v stavebníctve. Sme hrdí na to, že sa podieľame na napredovaní stavebného priemyslu s našimi produktmi, ktoré sú nielen vyrobené z ocele bez fosílnych palív, ale sú tiež vyvinuté s ohľadom na trvalú udržateľnosť a vplyv celého životného cyklu výrobku," hovorí Sami Eronen, prezident spoločnosti Ruukki Construction.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

„Cieľ tohto odvetvia, ktorým je klimatická neutralita, môžeme dosiahnuť len vtedy, ak budeme spolupracovať a spoločne vyvíjať produkty a budovy, ktoré prinášajú skutočný rozdiel. Tento projekt je dôležitým krokom týmto smerom a ako zákazník máme veľkú zodpovednosť neustále zvyšovať úroveň našich vlastných požiadaviek, aby sa celý reťazec vyznačoval vysokými ambíciami v oblasti udržateľnosti," hovorí Ulrika Hallengren, generálna riaditeľka spoločnosti Wihlborgs.

Odvetvie stavebníctva a stavebného inžinierstva si kladie za cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2045, čo si vyžaduje použitie nových materiálov a produktov s nízkym dopadom na klímu v širšom rozsahu. Oceľ SSAB vyrobená technológiou HYBRIT bude na trhu v roku 2026, čo umožní spoločnostiam v stavebnom sektore drasticky znížiť emisie oxidu uhličitého v oceliarskom segmente. Technológia HYBRIT znamená, že železná ruda sa redukuje priamo vodíkom a použitím elektrickej energie vyrobenej bez fosílnych palív, na rozdiel od uhlia a koksu, ktoré sa používajú vo vysokej peci. Zvyškovým produktom je potom skôr voda ako oxid uhličitý.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

Peab prostredníctvom svojho partnerstva s SSAB a Ruukki Construction ako dcérska spoločnosť SSAB, majú obe zabezpečený prístup k oceli vyrobenej bez fosílnych palív a majú v úmysle ju používať v budúcich projektoch od roku 2026. Nová oceľ prispeje k dlhodobému udržateľnému rastu v tomto odvetví a bude dôležitým prvkom klimatickej transformácie pre celé Švédsko.

Stavebný a realitný sektor v súčasnosti predstavujú približne jednu pätinu domácich emisií oxidu uhličitého vo Švédsku. V novej výstavbe je výroba materiálov a produktov zodpovedná za prevažnú väčšinu vplyvu na klímu. Vývoj prvej budovy na svete s použitím ocele vyrobenej bez fosílnych palív je preto míľnikom pre celé odvetvie.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Ruukki

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama