Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 21.5.

Predstavujeme prvú budovu na svete s oceľou vyrobenou bez fosílnych palív

Zverejnené: 10. 11. 2023

Spoločnosti Peab a SSAB urobili ďalší krok vo svojej spolupráci a teraz spolu so spoločnosťou Ruukki Construction a realitnou spoločnosťou Wihlborgs predstavujú, vo švédskom Lunde, prvú budovu na svete s oceľou vyrobenou bez fosílnych palív. Stenové a strešné konštrukcie budovy navrhla a vyrobila Ruukki Construction. Časti budovy boli vyrobené z bezfosílnej ocele od spoločnosti SSAB.

Zdroj: Ruukki

Peab je teraz úplne prvou stavebnou spoločnosťou, ktorá v stavebnom projekte používa oceľ vyrobenú bez fosílnych palív. Budova (Tomaten 1) v Hasslande v meste Lund je priemyselný objekt s rozlohou 6 000 metrov štvorcových. Oceľ SSAB vyrobená bez fosílnych palív sa použila pre sendvičové panely vyrobené v Ruukki Construction vo Fínsku pre časti fasády budovy. Vlastník nehnuteľnosti, spoločnosť Wihlborgs, je zákazník a developer a nájomcom bude zmluvný výrobca Inpac.

„Sme nesmierne hrdí na to, že sme súčasťou historickej zmeny v našom odvetví. Budova je východiskovým bodom pri práci na znižovaní dopadu na klímu v oceliarskom priemysle na širokom fronte. Je to skutočný projekt budovania komunity a spolu s Ruukki a SSAB sa Peab teraz ďalej posilňuje, aby splnil rastúce požiadavky svojich zákazníkov na výber udržateľnejších materiálov," hovorí Jesper Göransson, generálny riaditeľ spoločnosti Peab.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

„Je úžasné vidieť, aké veľké kroky vpred možno urobiť v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, keď sa to robí spolu s ostatnými – projekt s Peab a Ruukki ukazuje, čo je v súčasnosti skutočne možné. Pre SSAB to nie je len o znižovaní vlastných emisií pomocou ocele vyrobenej bez fosílnych palív, ale aj o prispievaní k znižovaniu uhlíkovej stopy v iných častiach hodnotového reťazca," hovorí Christina Friborg, vedúca udržateľnosti v spoločnosti SSAB.

„Tento projekt je vynikajúcim príkladom toho, ako môžeme v budúcnosti spolu s našimi zákazníkmi urobiť revolúciu v stavebníctve. Sme hrdí na to, že sa podieľame na napredovaní stavebného priemyslu s našimi produktmi, ktoré sú nielen vyrobené z ocele bez fosílnych palív, ale sú tiež vyvinuté s ohľadom na trvalú udržateľnosť a vplyv celého životného cyklu výrobku," hovorí Sami Eronen, prezident spoločnosti Ruukki Construction.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

„Cieľ tohto odvetvia, ktorým je klimatická neutralita, môžeme dosiahnuť len vtedy, ak budeme spolupracovať a spoločne vyvíjať produkty a budovy, ktoré prinášajú skutočný rozdiel. Tento projekt je dôležitým krokom týmto smerom a ako zákazník máme veľkú zodpovednosť neustále zvyšovať úroveň našich vlastných požiadaviek, aby sa celý reťazec vyznačoval vysokými ambíciami v oblasti udržateľnosti," hovorí Ulrika Hallengren, generálna riaditeľka spoločnosti Wihlborgs.

Odvetvie stavebníctva a stavebného inžinierstva si kladie za cieľ dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2045, čo si vyžaduje použitie nových materiálov a produktov s nízkym dopadom na klímu v širšom rozsahu. Oceľ SSAB vyrobená technológiou HYBRIT bude na trhu v roku 2026, čo umožní spoločnostiam v stavebnom sektore drasticky znížiť emisie oxidu uhličitého v oceliarskom segmente. Technológia HYBRIT znamená, že železná ruda sa redukuje priamo vodíkom a použitím elektrickej energie vyrobenej bez fosílnych palív, na rozdiel od uhlia a koksu, ktoré sa používajú vo vysokej peci. Zvyškovým produktom je potom skôr voda ako oxid uhličitý.

Zdroj: Ruukki
Zdroj: Ruukki

Peab prostredníctvom svojho partnerstva s SSAB a Ruukki Construction ako dcérska spoločnosť SSAB, majú obe zabezpečený prístup k oceli vyrobenej bez fosílnych palív a majú v úmysle ju používať v budúcich projektoch od roku 2026. Nová oceľ prispeje k dlhodobému udržateľnému rastu v tomto odvetví a bude dôležitým prvkom klimatickej transformácie pre celé Švédsko.

Stavebný a realitný sektor v súčasnosti predstavujú približne jednu pätinu domácich emisií oxidu uhličitého vo Švédsku. V novej výstavbe je výroba materiálov a produktov zodpovedná za prevažnú väčšinu vplyvu na klímu. Vývoj prvej budovy na svete s použitím ocele vyrobenej bez fosílnych palív je preto míľnikom pre celé odvetvie.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Ruukki

Tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Čas strávený v exteriéri môže mať rozličné podoby. Záhradný dom v Novom Meste nad Váhom

Zverejnené 20.5. Priestor pre sezónne aktivity v spojení so zázradou. Objekt, príkladne osadený do strmého svahu na hranici pozemku, charakterizuje surová materialita, subtílne detaily a rozsiahle zasklenie jedálenskej a pobytovej časti. ísť na článok

reklama