vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Presvetlenie strešného bytu v pamiatkovej zóne. Aj pri dodržaní požiadaviek úradu môže vzniknúť skutočne parádny priestor

Zverejnené: 1. 7. 2020

Pamiatkové zóny sú jedinečné a pridaná hodnota genia loci skutočne vábi. Presvetlenie a priestorové otvorenie podkrovných bytov je však vďaka limitom pamiatkových ústavov skutočným orieškom. To, čo znie investorom, architektom aj staviteľom vcelku prísne, sa v praxi našťastie ukazuje riešiteľné, ako dokladá množstvo nádherne rekonštruovaných priestorov.

Ateliérové strešné presklenie Solara pre obytné miestnosti

O skúsenosti s realizáciou presklenia v podkrovných bytoch v pamiatkových zónach sa s nami podelil Mgr. Jakub Formánek, ktorý pracuje na pozíciu technického špecialistu v spoločnosti Solara. Táto česká rodinná firma navrhuje a vyrába strešné okná pre pamiatky, ďalej posuvné strešné okná a strešné dvere. Spolupracuje s koncovými zákazníkmi, architektmi, dizajnérmi, staviteľmi, špecialistami tepelnej izolácie a s pamiatkovou starostlivosťou.

Solara KLASIK je špeciálne strešné okno pre historicky cenné budovy.
Na fotografii budova v Kutnej Hore
Solara KLASIK je špeciálne strešné okno pre historicky cenné budovy. Na fotografii budova v Kutnej Hore

Pán Formánek, čím vás osobne strešné byty očarovali?

Strešné byty v pamiatkových zónach mestských sedlových striech majú jedinečnú energiu a genius loci. Dokážu byť priestranné, vzdušné a ich užívatelia sa pohybujú medzi romantickými strechami. Presklenie a presvetlenie týchto bytov (alebo aj pracovných priestorov) má celkom striktné pravidlá, ktoré limitujú veľkosť strešných okien aj ateliérového presklenia.

S akými normami a pravidlami sa najčastejšie musíme na vašich projektoch vyrovnávať?

Predpisy spravidla dovoľujú umiestniť ateliérové presklenie do hlavných miestností bytu a malé okienka na presvetlenie k hrebeňu strechy. Veľké ateliérové okná musia byť spravidla členené a malé okienka v rozmere iba 60 × 60 centimetrov. To znie investorom, architektom aj staviteľom celkom prísne, moje skúsenosti sú ale vo výsledku dosť dobré - pri dodržaní pravidiel "pamiatkovej hry" môže vzniknúť parádny priestor.

Najštíhlejšie profily okien Solara, aby bolo miesto na svetlo a výhľad
Najštíhlejšie profily okien Solara, aby bolo miesto na svetlo a výhľad

Ako zvládate koordinovať potreby klientov s požiadavkami pamiatkarov?

Úžitkovému dizajnu strešných okien pre pamiatky sme sa v posledných desiatich rokoch veľa venovali. No a byť výrobcom, to je živá hra s rôznymi vrstvami zadania - okrem pravidiel pamiatkovej starostlivosti, sledujeme tiež požiadavky klienta, používateľa, ktorý chce vlastne opak toho, čo vyžaduje pamiatkar a zároveň dodržiavame tepelnoizolačné pravidlá, kedy sa v lete chceme prebytočného tepla zbaviť a v zime ho naopak uchovať. No je to zábava.

Ateliérové strešné presklenie Solara Historik
Ateliérové strešné presklenie Solara Historik

Čo patrí medzi hlavné prednosti okien Solara?

V našej manufaktúrnej výrobe dolaďujeme také strešné okná a presklenia, ktoré pri všetkých uvedených pravidlách a technických finesách ponúknu najviac muziky pre užívateľov bytu (teda maximum presklenej plochy, výhľadu, presvetlenia, ochrany pred slnkom v lete a pred mrazom v chladných týždňoch). K realizácii potrebujeme veľmi štíhle profily okien aj presklenia, navyše zateplené a veľmi pevné, hľadáme každý milimeter úspory. Pracujeme s trojitým zasklením, tepelne odrazivými vrstvami a viacnásobným tesnením. Nemal by som zabiehať do príliš technických detailov. Pozrite sa na fotky z realizácií, mne sa také strešné miestnosti veľmi páčia, som s výsledkami veľmi spokojný.

Presvetlenie pri hrebeni strechy v pamiatkových zónach pomocou
strešného okna Solara KLASIK Dva
Presvetlenie pri hrebeni strechy v pamiatkových zónach pomocou strešného okna Solara KLASIK Dva

Súvisiace články:

Najlepší celkový dizajn presklenia pamiatkových striech
Strešné dvere Solara
Strešné dvere Solara pre ploché i šikmé strechy
Krásny priestor medzi strechami
Presvetlenie strešného bytu v pamiatkovej zóne

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Solara
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama