VELUX - Nový Štandard Plus so zasklením 64
vyhľadávanie
Dnes je 19.1.

Presvetlenie strešného bytu v pamiatkovej zóne. Aj pri dodržaní požiadaviek úradu môže vzniknúť skutočne parádny priestor

Zverejnené: 1. 7. 2020

Pamiatkové zóny sú jedinečné a pridaná hodnota genia loci skutočne vábi. Presvetlenie a priestorové otvorenie podkrovných bytov je však vďaka limitom pamiatkových ústavov skutočným orieškom. To, čo znie investorom, architektom aj staviteľom vcelku prísne, sa v praxi našťastie ukazuje riešiteľné, ako dokladá množstvo nádherne rekonštruovaných priestorov.

Ateliérové strešné presklenie Solara pre obytné miestnosti

O skúsenosti s realizáciou presklenia v podkrovných bytoch v pamiatkových zónach sa s nami podelil Mgr. Jakub Formánek, ktorý pracuje na pozíciu technického špecialistu v spoločnosti Solara. Táto česká rodinná firma navrhuje a vyrába strešné okná pre pamiatky, ďalej posuvné strešné okná a strešné dvere. Spolupracuje s koncovými zákazníkmi, architektmi, dizajnérmi, staviteľmi, špecialistami tepelnej izolácie a s pamiatkovou starostlivosťou.

Solara KLASIK je špeciálne strešné okno pre historicky cenné budovy.
Na fotografii budova v Kutnej Hore
Solara KLASIK je špeciálne strešné okno pre historicky cenné budovy. Na fotografii budova v Kutnej Hore

Pán Formánek, čím vás osobne strešné byty očarovali?

Strešné byty v pamiatkových zónach mestských sedlových striech majú jedinečnú energiu a genius loci. Dokážu byť priestranné, vzdušné a ich užívatelia sa pohybujú medzi romantickými strechami. Presklenie a presvetlenie týchto bytov (alebo aj pracovných priestorov) má celkom striktné pravidlá, ktoré limitujú veľkosť strešných okien aj ateliérového presklenia.

S akými normami a pravidlami sa najčastejšie musíme na vašich projektoch vyrovnávať?

Predpisy spravidla dovoľujú umiestniť ateliérové presklenie do hlavných miestností bytu a malé okienka na presvetlenie k hrebeňu strechy. Veľké ateliérové okná musia byť spravidla členené a malé okienka v rozmere iba 60 × 60 centimetrov. To znie investorom, architektom aj staviteľom celkom prísne, moje skúsenosti sú ale vo výsledku dosť dobré - pri dodržaní pravidiel "pamiatkovej hry" môže vzniknúť parádny priestor.

Najštíhlejšie profily okien Solara, aby bolo miesto na svetlo a výhľad
Najštíhlejšie profily okien Solara, aby bolo miesto na svetlo a výhľad

Ako zvládate koordinovať potreby klientov s požiadavkami pamiatkarov?

Úžitkovému dizajnu strešných okien pre pamiatky sme sa v posledných desiatich rokoch veľa venovali. No a byť výrobcom, to je živá hra s rôznymi vrstvami zadania - okrem pravidiel pamiatkovej starostlivosti, sledujeme tiež požiadavky klienta, používateľa, ktorý chce vlastne opak toho, čo vyžaduje pamiatkar a zároveň dodržiavame tepelnoizolačné pravidlá, kedy sa v lete chceme prebytočného tepla zbaviť a v zime ho naopak uchovať. No je to zábava.

Ateliérové strešné presklenie Solara Historik
Ateliérové strešné presklenie Solara Historik

Čo patrí medzi hlavné prednosti okien Solara?

V našej manufaktúrnej výrobe dolaďujeme také strešné okná a presklenia, ktoré pri všetkých uvedených pravidlách a technických finesách ponúknu najviac muziky pre užívateľov bytu (teda maximum presklenej plochy, výhľadu, presvetlenia, ochrany pred slnkom v lete a pred mrazom v chladných týždňoch). K realizácii potrebujeme veľmi štíhle profily okien aj presklenia, navyše zateplené a veľmi pevné, hľadáme každý milimeter úspory. Pracujeme s trojitým zasklením, tepelne odrazivými vrstvami a viacnásobným tesnením. Nemal by som zabiehať do príliš technických detailov. Pozrite sa na fotky z realizácií, mne sa také strešné miestnosti veľmi páčia, som s výsledkami veľmi spokojný.

Presvetlenie pri hrebeni strechy v pamiatkových zónach pomocou
strešného okna Solara KLASIK Dva
Presvetlenie pri hrebeni strechy v pamiatkových zónach pomocou strešného okna Solara KLASIK Dva

Súvisiace články:

Najlepší celkový dizajn presklenia pamiatkových striech
Strešné dvere Solara
Strešné dvere Solara pre ploché i šikmé strechy
Krásny priestor medzi strechami
Presvetlenie strešného bytu v pamiatkovej zóne

— kontakty —

SOLÁRA s.r.o.

E: obchod@solara.cz   T: +420 602 176 036   WWW: www.solara.cz

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Solara
reklama

Nové

Strešné dvere a okná pre rodinné a bytové domy

Strešné dvere a okná pre rodinné a bytové domy

Zverejnené 14.1. Terasa na streche, strešné záhony, mestské včelárenie, relaxačné zóny medzi strechami. Slobodné využitie voľného priestoru medzi strechami má v dnešnej dobe mnoho zaujímavých podôb. ísť na článok

Modulárna výstavba administratívnych budov

Modulárna výstavba administratívnych budov

Zverejnené 19.1. Modulárne systémy už zďaleka nie sú určené len pre oblasť úžitkových stavieb, ale stali sa plnohodnotnou súčasťou staviteľstva a architektúry. Svoje o tom vie aj firma KOMA, ktorá už viac než dvadsaťosem rokov patrí k ich popredným českým výrobcom a… ísť na článok

Revitalizácia bratislavskej pamiatky: z bývalej pradiarne vznikli luxusné administratívne priestory

Revitalizácia bratislavskej pamiatky: z bývalej pradiarne vznikli luxusné administratívne priestory

Zverejnené 18.1. Slovenský projekt Pradiareň 1900 bol skolaudovaný. Dva objekty situované vo viac ako sto dvadsať rokov starom areáli - bývalá pradiareň a silocentrála - boli v posledných rokoch šikovne zrekonštruované. Národná kultúrna pamiatka sa v súčasnosti… ísť na článok

reklama