Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Rozšírená realita a BIM menia stavebné projekty revolučným spôsobom

Zverejnené: 3. 11. 2021

Stavebníctvo patrí medzi tie odbory, kde je precíznosť a bezchybnosť kľúčová. Akékoľvek pochybenie je skôr či neskôr draho zaplatené. Nepresnostiam vo fáze projekcie i realizácie je možné predísť využitím vyspelých digitálnych technológií, medzi ktoré patrí aj rozšírená či virtuálna realita.

Projekčná kancelária DELTA už výhody digitalizácie a prezentácie návrhu budov klientom v realisticky vyzerajúcej grafickej podobe pomocou 3D okuliarov bežne využíva. „Ak rozšírená realita vychádza z kvalitne spracovaného BIM projektu, potom má nevyčísliteľnú pridanú hodnotu pre klienta. Vytvára totiž tzv. digitálne dvojča stavebného projektu. Takzvané "digital twin" jasne a veľmi reálne ukazuje klientovi, či to, čo potrebuje, skutočne dostane.“

V krátkosti vzťah BIM a rozšírenej reality diskutoval Erik Štefanovič s Oldřichom Rejlom pri on-line rozhovore v redakcii TZB-info v priebehu stavebného veľtrhu FOR ARCH v Prahe.

Predtým to bolo tak, že všetko bolo dlho na papieri alebo v 2D online priestore, ktorému investor často do detailov neporozumel, takže či budova splní jeho očakávania zistil investor až vo chvíli, keď budova stála.

V tomto ohľade je virtuálna a rozšírená realita revolučný nástroj, ktorý s obľubou používajú či už projekčné kancelárie, tak jej klienti. Možnosť prezrieť si vlastnú nehnuteľnosť vo fáze projekcie, skôr ako stojí, dáva klientom tú výhodu, že môžu robiť potrebné zmeny ešte pred začatím realizácie a dokončením stavebného diela. Teda vo fáze, ktorá najmenej ovplyvňuje negatívne finančné náklady, termíny aj kvalitu projektu.

Rozšírená realita a technické zabezpečenie budovy

Ďalšie významné plus tzv. Extended Reality sa týka techniky budovy. Je dôležité si uvedomiť, že v stavebníctve je podstatná časť diela schovaná. Často ani majiteľ objektu netuší, kde vedú káble s elektrinou a iné rozvody a takto vďaka virtuálnej realite a 3D okuliarom majiteľ ľahko a rýchlo nájde to, čo nám bežným užívateľom budov stavebné konštrukcie zakrývajú, ale pritom sú veľmi dôležité pre správne fungovanie objektu a predovšetkým silne ovplyvňujú komfort jeho obyvateľov.

Vďaka rozšírenej realite v prevádzke budovy odpadá potreba hľadať tieto technické detaily, stačí nasadiť 3D okuliare a pomocou tabletu nájdete veľmi rýchlo, kde je hlavný uzáver plynu či kadiaľ vedie elektrina v technických miestnostiach. BIM teda nie je len unikátnym zobrazením projektu, ale jeho hlavný prínos spočíva v informáciách pre domového technika či facility manažéra, ktorí rýchlo v prípade havárie dokážu identifikovať zdroj daných problémov.

BIM = nositeľ dát a informácii, nositeľ fungujúcej inteligentnej budovy.

„V BIM vnímam ďaleko väčší prínos pre stavebný projekt než možnosť rozšírenej reality. Lepšie využitie z môjho pohľadu je vytvoriť kvalitný BIM projekt a na to napojiť druhotné výhody digitalizácie“ komentuje vzťah BIM a rozšírenej reality konateľ DELTA Group SK, Erik Štefanovič.

Zaujímavé informácie a rozhovory na tému BIM modeling si môžete prečítať TU.

Súvisiace články:

Jedinečná súhra architektúry, techniky, energie a ekológie.To je administratívny objekt a parkovací dom EKOM v Piešťanoch
Inšpirácia - administratívna a laboratórna budova komplet z dreva
Administratívny a parkovací dom EKOM Piešťany
Administratívna budova a priemyselná hala Engel Kaplice

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy DELTA Group SK
reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama