Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 4.5.

Súčasný stav využívania vôd v našich podmienkach

Zverejnené: 20. 10. 2019

Na našom webe sme v poslednom čase zverejnili niekoľko článkov týkajúcich sa sucha a využitia úžitkovej vody. Túto problematiku si dovolím zdôrazniť týmto komentárom, ktorý predostiera niektoré príčiny a dôsledky sucha a možnosti nápravy hospodárenie s vodou v našich podmienkach.

"Odvodnili sme viac ako milión hektárov poľnohospodárskej pôdy, zdevastovali drobné nivy potokov a zastavali rozsiahle plochy okolo miest," pripomína ekológ doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc. Každoročne ubudne 4600 hektárov poľnohospodárskej pôdy (údaje v ČR), ďalšie tisíce sa zabetónujú, vyasfaltují a stanú sa tak pre vodu nepriepustnými. K tomuto faktu ešte pripočítajme ťažkosti súvisiace s prebiehajúcou lykožrútovej kalamitou. Ohriaty vzduch potom rýchlejšie stúpa a odnáša vodnú paru.

Nové vodné plochy v miestach bývalých lomov

V tomto smere teda zle hospodárime a väčšinou nevieme vodu v krajine zadržať. V mnohých prípadoch sa preto voda nevsakuje a následkom erózií a chemických pochodov po takzvanej zliatej pôde odteká. Domnievam sa, že pomôcť by mohlo vybudovanie väčšieho množstva nových vodných plôch. Napríklad na mieste hnedouhoľných baní v severných Čechách sú už napustené jazerá Most a Milada, chystá sa tiež zatopenie bane ČSA po skončení ťažby v roku 2024. Počíta sa aj so zatopením dolov Bílina, Tušimice a Vršany. V menšom meradle (ale nemenej potrebnom) by mala prebehnúť aj revitalizácia poddolovaných a zabahnených rybníkov pod Bedřiškou v ostravskom obvode Nová Ves. V Hlučíne-Darkovičkách sa o minimalizáciu sucha pokúšajú obnovou historických poľných ciest. Lán rozčlenili pôvodnými cestami na menšie políčka, čo napomáha chrániť pôdu pred vodnou aj veternou eróziou. Vysadili aj stromy a kríky. V princípe si taká krajina dokáže "privolať" vodné zrážky ľahšie než jedna veľká plocha.

Autor: MichaelWalkerUK, Shutterstock
Autor: MichaelWalkerUK, Shutterstock

Česko-poľský výskum

V rámci tejto rozsiahlej problematiky spomeniem tiež bádania českých a poľských vedcov, ktoré sa zaoberajú znečisťovaním vodných zdrojov kontaminovanou vodou z baní. Konkrétne ide o výskum chemickej a radiačnej kontaminácie povrchových vôd v lokalitách s intenzívnou podzemnou ťažbou čierneho uhlia. Z potokov a riek v celej hornosliezskej panve teraz prebiehajú odbery vody, cieľom je nájsť riešenie pre zlepšenie kvality povrchových vôd v Českej republike aj v Poľsku. Výskum potrvá do jari 2021.

Domáca akumulácia vody

Na zlepšenie stavu vôd prispievajú aj jednotlivci a firmy výrobou a používaním rozmanitých nádrží na akumuláciu dažďových vôd. Aj na tohtoročnom medzinárodnom stavebnom veľtrhu For Arch v Prahe-Letňanoch nebola táto téma prehliadaná. Mnohé firmy vystavovali svoje produkty – napr. nádrž Nautilus, vyrobenú z polypropylénu, ktoré bolo možné vyberať zo šiestich typov: s kapacitou 3, 5, 6, 7, 9 a 12 metrov kubických vody. Druhým exponátom bola veľkoobjemová podzemná samonosná profi nádrž Kolomaki o kapacite 6, 8 alebo 11 metrov kubických, rovnako z polypropylénu. Vybavená je prídavným vnútorným krytom s otočným mechanizmom, úchyty čerpadiel a otvory pre potrubie k prívodu a odtoku vody.

Deň za obnovu lesa

Každý z nás môže k zlepšeniu stavu vôd prispieť aj tak, že sa zúčastní Dňa za obnovu lesa. Ten je považovaný za hlavný nástroj slúžiaci na zadržanie vody v krajine. V rámci akcie, ktorá sa práve v týchto dňoch organizuje v každom kraji v ČR sa môžete zúčastniť výsadby nových stromov. Viac na www.sazimelesynovegenerace.cz.

Na záver

Na záver spomeniem niektoré citácie RNDr. Radka Mikuláša, DSc., Pracovníka Geologického ústavu AV ČR, ktoré nedávno poskytol magazínu Nový Priestor: "Aj keď bude klíma suchšia, bude voda bohato stačiť nielen na pitie, ale aj na rozumné poľnohospodárstvo, lesníctvo a priemysel ... Teraz sa pitnou aj zrážkovou vodou neuveriteľne plytvá. Zmena by však mohla nastať v priebehu dvadsiatich rokov. Dočkáme sa potom toho, že sa záhradné bazény budú plniť, ako v minulosti, iba dažďovou vodou. Zásoby kvalitných podzemných vôd sú dostatočné, ak nimi nebudeme naďalej splachovať záchody. Bagatelizujem - na pivo sa vždy nejaká voda nájde." A ja s istým humorom dodávam, že u nás, pre prípad krízy, je stále pivo pre desať miliónov ľudí.

Súvisiace články:

Dažďová voda a zelené strechy
Zelenšie a kompaktnejšie mestá ako odpoveď na klimatické zmeny

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: Zdeněk Svoboda, shutterstock
reklama

Nové

Prírodný kameň ako trvácny a očarujúci exteriérový stavebný prvok

Prírodný kameň ako trvácny a očarujúci exteriérový stavebný prvok

Aktualizované 2.5. Kameň je vysoko trvanlivým prírodným materiálov, vďaka čomu sa stal žiadaným stavebným artiklom či už v minulosti, tak aj dnes. Výborná tepelná akumulácia a odolnosť voči väčšine klimatických vplyvov navyše umožňuje jeho široké exteriérové využitie.… ísť na článok

Rekonštrukcia skautskej klubovne vo Vermeřoviciach

Rekonštrukcia skautskej klubovne vo Vermeřoviciach

Zverejnené 1.5. Skautská klubovňa vo Verměřoviciach bola po generácie miestom, kde vyrastali deti, formovalo sa priateľstvo a vznikali prvé veľké sny. Roubenka z konca 19. storočia, ktorú si starší členovia pamätajú ešte z vlastného detstva, ale postupom času… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama