PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Svojpomocná stavba na vidieku južnej Moravy

Zverejnené: 2. 10. 2020

Pri plánovaní domu si väčšinou nedokážeme predstaviť, ako sa na toto rozhodnutie budeme pozerať za dvadsať, tridsať rokov. A tiež väčšinou netušíme, čo nás stretne a ani akú veľkú budeme mať rodinu. Majitelia tohto domčeka na južnej Morave sa ku všetkým životným zmenám rozhodli pristúpiť aktívne. Svoj prvý dom postavili v 90. rokoch a zodpovedal potrebám početnej rodiny – trojpodlažná stavba im dlho slúžila k spokojnosti všetkých. Až deti odrástli, prevážila potreba bezbariérového bývania, vidieckeho pokoja a sebarealizácie na rozľahlej záhrade. Manželia sa rozhodli dom predať a znova sa pustili do stavania svojpomocne. Pre obidva domy, ktoré za život postavili, si vybrali materiál Ytong.

Predstava o novom bývaní vznikala podľa predlôh v časopisoch i podľa domov, ktoré videli na cestách – základom bolo vytvorenie otvoreného priestoru, prepojeného so záhradou. Tiež tu mala byť pokojová časť s izbami pre návštevy detí a vnúčat. Finálnu podobu projektu vtlačila ich dcéra, ktorá je projektantka. „Chceli sme opäť príjemný dom so záhradou, ale bez schodov. Odporúčam všetkým, ktorí stavajú, keď je im dvadsať alebo tridsať, aby mysleli na dobu, až im bude šesťdesiat,“ vysvetľuje majiteľka domu.

Stavba má pôdorys nepravidelného obdĺžnika a je situovaná na dlhej, úzkej parcele. Hlavná spoločná zóna s kuchyňou je srdcom celého domu a je odtiaľ priamy vstup na terasu. Vďaka dobre zvolenej orientácii je tu dostatok svetla a priestor pôsobí preslneným dojmom. Na tento priestor nadväzuje pokojová zóna s tromi izbami, dve z nich majú tiež vstup na terasu. Majitelia si priali čo najviac voľného priestoru, preto je interiér otvorený do krovu. V podkrovnej časti vybudovali úložné priestory s klasickými oknami.

Svojpomoc? Vždy s Ytongom!

Na rozdiel od predstáv o bývaní v prípade stavebného materiálu pre nový dom nepotrebovali s odstupom 30 rokov meniť nič. Mali s Ytongom dobrú skúsenosť a vedeli, že výstavbu zvládnu, aj keď už sú o pár rokov starší. „Ytong sa nám osvedčil už pri prvej stavbe. Je to čistý materiál a ľahko sa s ním pracuje. Na stavbu tohto domu sme si vybrali tepelnoizolačné tvárnice. Páčilo sa nám, že už pri hrúbke muriva 375 mm ich netreba zatepľovať,“ vysvetľuje stavebník. „Chceli sme sa vyhnúť zatepľovaniu, ktoré znamená ďalšiu prácu, náklady, čas navyše a ďalšie dodávky materiálu. A tiež sa jedná o mäkkú časť stavby, ktorá sa ľahko poruší.“ Od firiem a najatých remeselníkov si nechali iba vybudovať základy a základovú dosku, rozvody elektriny a tiež krov a strechu. Všetky ďalšie práce už mali plne vo svojej réžii – zapojili rodinu, priateľov a vzájomne si na stavbe pomáhali tiež so susedmi, takže dobré susedské vzťahy tu vznikli od začiatku. Zvládli tak hrubú stavbu, osadenie okien a dverí, omietky, obklady, rozvody aj položenie podláh.

Podstatnú časť roka manželia trávia na záhrade, ktorá je ich koníčkom. Súčasťou ich života sú neustále deti i vnúčatá, ktoré tu majú pre svoje návštevy zázemie. „Ešte by som dodala, že v dome, kde sa často chodí dovnútra a von, navyše tu s nami žije pes, je dobré zvoliť podlahu, ktorá sa dobre udržiava, preto by som radila v takom prípade oželieť niektoré lesklé materiály, ktoré sa nám na pohľad môžu páčiť viac,“ zdieľa skúsenosti s bývaním majiteľka.

Súvisiace články:

Poznávacie znamenie domu - stará hruška
Pasívne domy z jednovrstvého muriva Ytong
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

— kontakty —

Xella Slovensko, s.r.o.

Zápotočná 1004 908 41 Šaštín - Stráže

E: ytonglinka.sk@xella.com   T: +421 465 188 551   WWW: https://www.ytong.sk/

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Dom zničila explózia, nový z tehál HELUZ postavili za šesť mesiacov

Zverejnené 22.10. Manželský pár s troma dospelými deťmi chcel len upraviť svoj dom, ktorý začínal byť pre dvoch príliš veľký. Osud to však zariadil inak. Explózia v susedstve pôvodný objekt poškodila natoľko, že namiesto drobných úprav prišla na rad totálna… ísť na článok

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Ako správne pripraviť záhradu na zimu

Zverejnené 21.10. Celé leto ste trávili kosením a úpravou trávnika a tešili sa zo zelenej krásy? Jeseň je však za dverami a na chladné mesiace treba pripraviť aj záhradu. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pripraviť trávnik na zimu tak, aby sa zazelenal s… ísť na článok

Vyberáme stavebný pozemok

Vyberáme stavebný pozemok

Zverejnené 19.10. Bývanie v dome s vlastnou záhradou si vzhľadom na udalosti posledných mesiacov získava stále nových priaznivcov. Súkromný vonkajší priestor totiž umožňuje tráviť voľný čas v zeleni aj počas karantény. Pre mnoho Čechov je však vidina takého vlastného… ísť na článok

reklama