VELUX - Nový Štandard Plus so zasklením 64
vyhľadávanie
Dnes je 23.1.

Svojpomocná stavba na vidieku južnej Moravy

Zverejnené: 2. 10. 2020

Pri plánovaní domu si väčšinou nedokážeme predstaviť, ako sa na toto rozhodnutie budeme pozerať za dvadsať, tridsať rokov. A tiež väčšinou netušíme, čo nás stretne a ani akú veľkú budeme mať rodinu. Majitelia tohto domčeka na južnej Morave sa ku všetkým životným zmenám rozhodli pristúpiť aktívne. Svoj prvý dom postavili v 90. rokoch a zodpovedal potrebám početnej rodiny – trojpodlažná stavba im dlho slúžila k spokojnosti všetkých. Až deti odrástli, prevážila potreba bezbariérového bývania, vidieckeho pokoja a sebarealizácie na rozľahlej záhrade. Manželia sa rozhodli dom predať a znova sa pustili do stavania svojpomocne. Pre obidva domy, ktoré za život postavili, si vybrali materiál Ytong.

Predstava o novom bývaní vznikala podľa predlôh v časopisoch i podľa domov, ktoré videli na cestách – základom bolo vytvorenie otvoreného priestoru, prepojeného so záhradou. Tiež tu mala byť pokojová časť s izbami pre návštevy detí a vnúčat. Finálnu podobu projektu vtlačila ich dcéra, ktorá je projektantka. „Chceli sme opäť príjemný dom so záhradou, ale bez schodov. Odporúčam všetkým, ktorí stavajú, keď je im dvadsať alebo tridsať, aby mysleli na dobu, až im bude šesťdesiat,“ vysvetľuje majiteľka domu.

Stavba má pôdorys nepravidelného obdĺžnika a je situovaná na dlhej, úzkej parcele. Hlavná spoločná zóna s kuchyňou je srdcom celého domu a je odtiaľ priamy vstup na terasu. Vďaka dobre zvolenej orientácii je tu dostatok svetla a priestor pôsobí preslneným dojmom. Na tento priestor nadväzuje pokojová zóna s tromi izbami, dve z nich majú tiež vstup na terasu. Majitelia si priali čo najviac voľného priestoru, preto je interiér otvorený do krovu. V podkrovnej časti vybudovali úložné priestory s klasickými oknami.

Svojpomoc? Vždy s Ytongom!

Na rozdiel od predstáv o bývaní v prípade stavebného materiálu pre nový dom nepotrebovali s odstupom 30 rokov meniť nič. Mali s Ytongom dobrú skúsenosť a vedeli, že výstavbu zvládnu, aj keď už sú o pár rokov starší. „Ytong sa nám osvedčil už pri prvej stavbe. Je to čistý materiál a ľahko sa s ním pracuje. Na stavbu tohto domu sme si vybrali tepelnoizolačné tvárnice. Páčilo sa nám, že už pri hrúbke muriva 375 mm ich netreba zatepľovať,“ vysvetľuje stavebník. „Chceli sme sa vyhnúť zatepľovaniu, ktoré znamená ďalšiu prácu, náklady, čas navyše a ďalšie dodávky materiálu. A tiež sa jedná o mäkkú časť stavby, ktorá sa ľahko poruší.“ Od firiem a najatých remeselníkov si nechali iba vybudovať základy a základovú dosku, rozvody elektriny a tiež krov a strechu. Všetky ďalšie práce už mali plne vo svojej réžii – zapojili rodinu, priateľov a vzájomne si na stavbe pomáhali tiež so susedmi, takže dobré susedské vzťahy tu vznikli od začiatku. Zvládli tak hrubú stavbu, osadenie okien a dverí, omietky, obklady, rozvody aj položenie podláh.

Podstatnú časť roka manželia trávia na záhrade, ktorá je ich koníčkom. Súčasťou ich života sú neustále deti i vnúčatá, ktoré tu majú pre svoje návštevy zázemie. „Ešte by som dodala, že v dome, kde sa často chodí dovnútra a von, navyše tu s nami žije pes, je dobré zvoliť podlahu, ktorá sa dobre udržiava, preto by som radila v takom prípade oželieť niektoré lesklé materiály, ktoré sa nám na pohľad môžu páčiť viac,“ zdieľa skúsenosti s bývaním majiteľka.

Súvisiace články:

Poznávacie znamenie domu - stará hruška
Pasívne domy z jednovrstvého muriva Ytong
Príjemné domy so stálou teplotou
Systém Lambda YQ - priateľský svojpomocnej výstavbe

— kontakty —

Xella Slovensko, s.r.o.

Zápotočná 1004 908 41 Šaštín - Stráže

E: ytonglinka.sk@xella.com   T: +421 465 188 551   WWW: https://www.ytong.sk/

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Izolácia nástrekom ako moderný prostriedok zateplenia novostavieb aj rekonštruovaných budov

Izolácia nástrekom ako moderný prostriedok zateplenia novostavieb aj rekonštruovaných budov

Zverejnené 22.1. Všeobecne známe stavebné izolačné materiály ako je polystyrén či produkty na minerálnej báze sú čím ďalej častejšie nahradzované alternatívnymi surovinami, akými sú napr. striekané polyuretánové peny. Tie, ak ide o skutočne preverené produkty,… ísť na článok

Thermowhite pri riešení podkrovnej podlahy

Thermowhite pri riešení podkrovnej podlahy

Zverejnené 20.1. V meste Roztoky v severnom susedstve hlavného mesta Prahy a na ľavom brehu Vltavy vznikla ďalšia významná realizácia tekutej a celistvej tepelnej izolácie Thermowhite. V staršej vile štvorcového pôdorysu 12x12 m bola touto izoláciou zateplená… ísť na článok

Čína stavia moderné zelené stanice, ktoré sa tak stanú zelenou oázou uprostred rušného mesta

Čína stavia moderné zelené stanice, ktoré sa tak stanú zelenou oázou uprostred rušného mesta

Zverejnené 23.1. Kým staré veľké či už autobusové alebo vlakové stanice bývajú často zdrojom nepríjemného hluku, najrôznejších zápachov atď., moderné stanice sa snažia tento trend radikálne zmeniť. Takýmto príkladom sú napríklad aj práve stavané stanice v centre… ísť na článok

reklama