Typické príklady sú vyobrazené na obr. 1. Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody. Ale všeobecne platí, že čím väčší je objem železobetónového prvku v murovanej konštrukcii, najmä na šírku, tým treba venovať viac pozornosti tepelnej izolácii konštrukčného detailu. Typickým príkladom je styčník steny a strechy, či priebežný veniec v štíte stavby. Ďalším typickým miestom, ktoré si zaslúži pozornosť je styčník strop – stena pri viacpodlažných domoch. Dôvodom je novelizovaný postup statickej schémy podľa novej generácie Eurokódu 6 resp. podľa STN EN 1996-1-1, kedy sa oproti súčasnej norme platnej do 30. 3. 2028 pracuje inak s excentricitami v mieste uloženia stropu na stenu. Bude tak zrejme nutné zväčšiť dĺžku uloženia stropných dosiek a rozšíriť ich tak viac k vonkajšiemu lícu muriva. To prináša tlak na riešenie tohto detailu po všetkých stavebných stránkach aj po stránke tepelnej izolácie. Tieto dva stavebno-konštrukčné problémy boli motiváciou pre vývoj nového typu debniacej tvarovky spoločne so zachovaním tehlového podkladu pre omietky a ľahkým zhotovením debnenia na stavbe.
Nová vencová tehla pre murivo z brúsených tehál
Štandardné vencové tehly, alebo vencovky majú šírku 80 mm a pomerne malý tepelný odpor. Často slúžia len ako stratené debnenie v oblasti vencov pod pomúrnicou. V oblasti stropov sa vencovky niekedy nahrádzajú inými prvkami ako sú iné druhy murovacích prvkov alebo sa do líca muriva použije vytiahnutý izolant napr. expandovaný polystyrén. Takéto riešenia nie sú vhodné používať najmä pri jednovrstvovom murive z tepelnoizolačných tehál, pretože vedú k väčšiemu riziku trhlín vo vonkajších omietkach a preto je potrebné pri omietaní prijať nevyhnutné a teda drahšie opatrenia. Je potrebné mať na pamäti, že kombinácia materiálov je nepriaznivá aj z interiérovej strany muriva.
Nová tepelnoizolačná tvarovka sa vyznačuje malou hrúbkou, lepšou tepelnou izoláciou a rýchlou spracovateľnosťou na stavbe. Porovnanie základných vlastností vencoviek je uvedené v tabuľke 1. Nové vencovky sú určené iba pre murivo z brúsených tehál, murujú sa na systémovú murovaciu PU penu a na zabezpečenie stability pri liatí čerstvého betónu do venca sa používajú systémové kotviace prvky. Doodeliteľnou vlastnosťou je dobrá opracovateľnosť murovacej tvarovky, ktorá je dôležitá pre tvarovanie debnenia či orezávaní napr. pri priechode krokvou. Príklady využitia nového typu vencoviek sú napríklad uvedené na obr. 2.
Príklady riešenia konštrukčných detailov s novou vencovkou
Ako príklady použitia si môžeme uviesť konštrukčný detail v mieste pomúrnice a venca prebiehajúceho venca v štíte v jednovrstvovom murive z tepelne izolačných tehál šírky 440 mm. Pre ilustráciu miesta detailov je uvedený obr. 3. Konštrukčné riešenie vo venci zodpovedá aj vhodnému statickému návrhu s ohľadom na prípustné presadenie tehál cez vonkajšie aj vnútorné líce železobetónového venca. Tepelno-technické hodnotenia sú uvedené v nasledujúcich tabuľkách. Je vidieť, že vnútorné povrchové teploty sú dostatočne vysoké. V detaile pomúrnice je lineárny činiteľ prestupu tepla záporný, teda žiadny tepelný most nevzniká. V mieste štítu je lineárny činiteľ prestupu tepla malý, spĺňajúci odporúčanú hodnotu podľa STN 73 0540-2.
Záver
Nové tepelnoizolačné debniace tvarovky pre murivo z brúsených tehál vhodne dopĺňajú tehliarsky sortiment doplnkových tehál pre funkčné riešenie konštrukčných detailov s ohľadom na statické a tepelno-technické požiadavky.
Literatúra:[1] ČSN EN 1996-1-1:2024 Eurokód 6: Navrhování zděných konstrukcí - Část 1-1: Obecná pravidla pro vyztužené a nevyztužené zděné konstrukce
[2] ČSN 73 0540-2:2011 Tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky
[3] Archív HELUZ
Súvisiace články: