Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

Prvotriedny pasívny dom z tehál a bez potreby zateplenia

Zverejnené: 27. 10. 2020

Nový pasívny dom vyrástol na kraji juhočeskej obce Myslkovice. Jeho tehlové murivo aj bez dodatočného zateplenia dosahuje vynikajúce tepelnoizolačné parametre. Neboli zanedbané ani iné dôležité prvky pasívneho domu, ako je vonkajšie tienenie, ktoré je, aby nenarušovalo vzhľad fasády, umne inštalované do schránok v podobe nosných žalúziových a roletových prekladov.

„Páči sa mi jednoduchosť, symetria, farebná striedmosť, preto sme všetko smerovali do odtieňov šedej a bielej," opisuje koncepciu návrhu Ing. Jakub Kratochvíl, investor aj projektant v jednej osobe. Strecha aj okná sú preto antracitové a fasáda biela. Podobne bude doladený aj plot z ťahokovu, prestrihávaného plechu v antracitovej farbe. Na terasu potom počíta investor s tmavo šedou bridlicou.

„Rovnaký farebný koncept platí aj pre interiér. Je rozumnejšie vymaľovať na bielo a napríklad pre kuchynskú linku použiť materiály, ktoré sa tak rýchlo neopozerajú, ale dajú sa rozraziť rôznymi farebnými doplnkami, tie totiž časom vymeniť môžete. Zelené steny sa prerábajú horšie," pokračuje investor.

Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L a dvoma pultovými strechami je orientovaný do priľahlých polí, kde už nie je plánovaná ďalšia výstavba. Hlavný vstup je situovaný z južnej strany a priamo nadväzuje na komunikačnú chodbu vedenú stredom domu. Z nej sú sprístupnené jednotlivé miestnosti na prízemí, vrátane schodisko do podkrovia. Z obývacej izby a pracovne je pomocou presklenej konštrukcie a francúzskeho okna umožnený vstup a výhľad priamo do záhrady.

Tehlové obvodové konštrukcie

V priebehu stavby hociktorý investor zaváha, či niekde predsa len neušetriť. V tomto prípade mal však majiteľ jasno: „Hovoril som si, že ak na niečom ušetriť, tak na veciach, ktoré pôjdu vymeniť bez búrania. Napríklad sme zvolili lacnejšie interiérové dvere, ktoré raz zľahka vysadíte a kúpite nové. Čo sa ukázalo ako rozumné, pretože máme malú dcéru a očakávam, že až začne jazdiť na odrážadle, tak dvere dostanú zabrať. Už to vidím na stenách, kde sú odtlačky ručičiek, obúchané rohy...kedysi ma to trápilo, behal som so štetcom, teraz už to neriešim," pokračuje spokojne Kratochvíl.

Pokiaľ ide o stavebné konštrukcie, tam investor nezľavil, naopak si vybral to najlepšie. „V tomto som mal jasno. Porovnával som si: s klasickou nezateplenou tridsiatkou tehlou plus vonkajším polystyrénom som sa dostával viacmenej na cenu zateplenej tehly Heluz Family 50 2in1. Navyše u jednovrstvového muriva sa mi páčilo, že dostávam bonus v podobe pevnej tvrdej fasády zvonka, do ktorej keď dieťa raz udrie bicyklom, tak sa nič nestane, pretože pod omietkou nie je mäkký polystyrénový podklad. Ďalšou výhodou jednovrstvovej konštrukcie je dlhšia životnosť ako v prípade vonkajšieho zatepľovacieho systému, zdravší vzduch v interiéri, pretože murivo bez vonkajšieho zateplenia lepšie dýcha, takže to bola jasná voľba."

Z ďalších konštrukčných prvkov si projektant pochvaľuje roletové preklady od rovnakého dodávateľa, od ktorého zvolil tehlový systém: „Je to systémové riešenie, ktoré vo veľkej miere pomáha zabrániť prehrievaniu interiéru v lete. V keramobetónovom preklade s vloženou izoláciou z polystyrénu je osadený návin na roletu, ktorá je potom v preklade skrytá a na fasáde nie je vidieť. Navyše je to systémový prvok, osadíte ho mini žeriavom a máte vyriešený preklad aj schránku," chváli investor. Jediné, čoho dnes ľutuje, že v čase výstavby neboli ešte k dispozícii pre väčšie sklony striech keramické stropné panely od Heluzu, ktoré udržia komfortnejšiu teplotu v interiéri aj v letných horúčavách.

Priznané konštrukcie v interiéri

Na druhú stranu vďaka absencii spomínaných stropných panelov vznikol v dome atypický obývací priestor, otvorený čiastočne do poschodia a s priznaným krovom. „Nie je "falošný", je to naozaj nosná konštrukcia, krokvy aj väzné trámy sú z lepeného dreva a konštrukcia strechy je vytvorená nad tým. Obývací priestor je tak oveľa vzdušnejší, "dopĺňa investor.

K vzdušnosti a hlavne presvetleniu prispieva aj presklený roh obývacej izby. Ten je, podobne ako veľa ďalších prvkov, (tepelné čerpadlo s plošným kolektorom po záhrade, okno nad obývačkou kvôli ľahkému prístupu na strechu bez potreby rebríka atď.) veľmi premysleným detailom. „Chystám sa postaviť ešte domček pre svoj koníček - papagáje a tým rohovým oknom na nich budem mať krásny výhľad. Chcem mať tak desať voliér, aby som sa im dokázal venovať, je to pre mňa relax." Aj tento objekt bude najskôr murovaný a vykurovaný, aby sa v ňom teplomilnému vtáctvu darilo, ale s Blower door testom, ktorý by preukázal parametre pasívnej stavby a nárok na dotáciu ako pri rodinnom dome, už investor tentoraz nepočíta.

O projekte:

• Názov: Rodinný dom Myslkovice
• Projekt: Ing. Jakub Kratochvíl
• Pozemok: 1700 m2
• Zastavaná plocha domu (1. NP): 119,12 m2
• Úžitková plocha domu (2. NP): 90,88 m2

Súvisiace články:

Tehly Heluz zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách
Murovanie s maltou Heluz SIDI je rýchlejšie a úspornejšie
Tehlový dom sa prehol ako luk
Nový preklad Heluz Family 3in1 nosný má variabilný priestor na vonkajšiu tieniacu techniku

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív investora

Tagy

reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama