Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Vápenno-pieskové tvárnice Silka sú cestou k výbornej akustike rodinného domu

Zverejnené: 3. 11. 2023

Ak vás zaujíma akustika domu, tvárnice Silka sú správnou odpoveďou. Vysoká objemová hmotnosť materiálu sa priaznivo prejaví pri stavbách akustických stien a priečok. Vďaka prakticky identickému surovinovému zloženiu sú tieto tvárnice dokonale kompatibilné s uceleným stavebným systémom Ytong.

Silka tiež vďaka vysokej akumulačnej schopnosti veľmi pozitívne ovplyvní tepelný komfort vášho bývania. Jednoduché bude aj kotvenie bremien do vápenno-pieskového muriva: na jeden kotviaci bod môžete zavesiť často rovnako ťažké bremená, ako napr. v betóne. Pri vŕtaní však použite vrtáky a hmoždinky, ktoré sú vhodné do betónu.

Obvodové steny z tvárnic Silka musia byť vždy zateplené vhodným zatepľovacím systémom

Vzhľadom na vysokú objemovú hmotnosť vápenno-pieskových murovacích prvkov má Silka pomerne vysoký súčiniteľ tepelnej vodivosti materiálu. Zníženie tepelnej vodivosti muriva možno síce čiastočne dosiahnuť dierovaním murovacích prvkov, ale ani tieto odľahčené bloky neumožňujú návrh jednovrstvového obvodového muriva bez doplnenia tepelnou izoláciou. Výhody kombinácie obvodového plášťa, zloženého z hmotnej nosnej konštrukcie a tepelnej izolácie, sa významne prejavia najmä v letnom období. Pri vnútorných stenách budov sa pozitívne prejaví najmä vysoká akumulačná schopnosť tvárnic Silka, ktorá hrá pozitívnu úlohu v časovom posuve prestupu tepla obvodovými stenami. Tieto vlastnosti vytvárajú a prirodzene regulujú klímu vo vnútri budov.

Pohodlné a rýchle sú povrchové úpravy stien

Najčastejšou vnútornou povrchovou úpravou stien a priečok zo Silky je ručne či strojne nanášaná vápenno-cementová omietka. Pre steny z tvárnic Silka sú ideálne vnútorné systémové tepelnoizolačné omietky Ytong, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre tvárnice Ytong a Silka. So Silkou sú 100% kompatibilné, a navyše s nimi máte na výber dve možnosti povrchovej úpravy – buď vo forme omietky, alebo hladenej stierky.

Na úpravu rozmerov použite diamantové kotúče v ručnom el. náradí, alebo kotúčovú, vodou chladenú pílu

V porovnaní s pórobetónom Ytongu sa líši aj realizácia drážok a otvorov na inštaláciu rozvodov energie, dát a vody – drážky a zásuvky je lepšie vyfrézovať pomocou elektrického náradia, nie ručnou drážkovačkou.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama