Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 3.12.

Xella radí, ako na čo dať pozor pri práci s priečkovkami Ytong

Zverejnené: 8. 5. 2023

V ponuke stavebných materiálov nájde stavebník pórobetónové priečkovky Ytong Klasik, vápenno-pieskové priečky Silka, vašej pozornosti nemali uniknúť ani oblúkové priečkovky z pórobetónu Ytong. Sortiment dopĺňa rad doplnkov, ktoré uľahčujú stavbu priečky - preklady, výstužné pásy Ytofor, spojky, malty a ďalšie prvky stavebného systému Ytong.

Zdroj: Xella Slovensko

Pórobetónové priečkovky Ytong

Nemusíte byť profesionál z odboru alebo mať za sebou stavbu domu, napriek tomu ste už o nich určite počuli. Priečkovky Ytong Klasik sú dostupné v šírkach od 75 do 250 mm a svoju obľubu si získali nielen širokou ponukou, ale aj samotnými vlastnosťami pórobetónu Ytong – homogenitou, nízkou hmotnosťou, ľahkými úpravami a manipuláciou, jednoduchou realizáciou drážok a rozvodov či minimom odpadu.

Prácu s nimi zvládne naozaj každý, zvlášť keď sa bude držať odporúčaných návodov a stavebných postupov. Jednou z častých a zbytočných chýb pri práci s priečkovkami Ytong je používanie nevhodných a výrobcom neodporúčaných materiálov.

Spoločnosť Xella Slovensko má pritom vo svojom produktovom portfóliu systémové prvky, ktoré boli laboratórne vyvinuté tak, aby po ich aplikácii celé dielo dlhodobo fungovalo v plnej kvalite a plnej spokojnosti stavebníka. Medzi dôležité stavebné materiály patrí pri stavbe priečok tenkovrstvová murovacia malta Ytong, ktorá je na murovanie s priečkovkami Ytong jasnou voľbou. Práca s ňou je jednoduchá, napriek tomu sa občas vyskytnú chyby, ktoré negatívne ovplyvňujú výsledok práce.

Najčastejšou chybou pri jej nanášaní je hrúbka vrstvy malty, ktorá by mala byť maximálne 3 mm, teda skutočne tenká vrstva. Pokiaľ nepoužijete systémovú maltu Ytong a nedodržíte odporúčané hrúbky nanášania, môžu sa vám ložné a styčné škáry prekresliť do omietky ako vlásočnicové trhliny. Nemenej dôležitý je smer nanášania malty, kde vždy maltu nanášajte potrebným hrebeňom v smere muriva, nikdy nie kolmo na murivo.

Zdroj: Xella Slovensko
Zdroj: Xella Slovensko

Medzi typickú chybu pri stavbe priečok patrí nedodržanie dilatácie priečky od stropu a od bočných stien

Nelepte priečkovku priamo na susednú stenu alebo strop, ale nechajte vždy medzi nimi a priečkou po obvode dilatačnú škáru min. 10 mm, ideálne 15 mm. Po vymurovaní vložte do takto vzniknutej medzery prúžok minerálnej vlny alebo ju vyplňte nízkoexpanznou PUR penou. Dôležité je tiež správne kotviť priečku do nosných stien a do stropu.

Na to sú určené nerezové priečkové spojky, ktorými sa kotví každý druhý rad (pokiaľ statik neurčí inak). Pamätajte tiež na správne preväzovanie priečkoviek. Prvý rad priečkoviek pokladajte do zakladacej malty s dilatačnou medzerou medzi priečkou a obvodovou stenou zhruba 15 mm od nosnej konštrukcie.

Kde a ako priečkovky Ytong použiť?

Priečkovky šírky 75 mm môžete (najlepšie po statickom posúdení) použiť na priečky malých rozmerov (WC, kúpeľňa), ktoré nie sú zaťažené vodorovnými silami a oslabené inštalačnými drážkami. Priečkovky šírky 100 mm a viac sa používajú na nenosné vnútorné steny, deliace priečky, obmurovky, prímurovky a iné interiérové ​​prvky.

Ak kladiete dôraz na akustiku a nechcete alebo nemôžete použiť, voľte priečkovky Ytong väčších šírok. Priečkovky Ytong Klasik so šírkou 150, 200 a 250 mm plnia požiadavky súčasnej akustickej normy a výsledné parametre akustického útlmu ešte navýšite pomocou špeciálnej akustickej omietky Ytong.

Dôležité je aj správne náradie

Pri práci s priečkovkami Ytong nepotrebujete žiadne zvláštne materiály alebo vychytávky, základ je mať vodováhu a gumovú paličku, ktorými strážite a udržujete rovinnosť každého radu priečkoviek. Užitočným pomocníkom je aj murárska lyžica Ytong vhodnej šírky, ktorou sa nanáša na priečkovky murovacia malta.

Súvisiace články:

Veľkoformátové tvárnice v systéme Ytong
Nové veľkoformátové tvárnice Ytong, priečkový panel Ytong Jumbo a Silka Tempo

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

V Michalovciach postavili bytové domy rýchlejšie vďaka veľkoformátu

Zverejnené 2.12. Projekt bytových domov R+R Rezidence v Michalovciach ponúka moderné a nadštandardné bývanie. V súčasnosti sa v rezorte nachádzajú dva bytové domy so 68 bytovými jednotkami. Pri projektovaní domov sa uplatnila služba digitálneho plánovania Xella blue… ísť na článok

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Dokonalý vzhľad, odolný materiál: Nový rodinný dom má terasu aj obloženie zábradlia z kompozitného dreva Terafest

Zverejnené 30.11. Kompozitné drevo dnes nachádza svoje uplatnenie nielen pri stavbe terás, ale aj plotov alebo obkladov stien, a to ako u súkromných subjektov, tak aj v priestoroch určených verejnosti. Jedná sa o moderný, atraktívny a na dotyk príjemný materiál,… ísť na článok

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Čím sa riadiť pri výbere vchodových dverí?

Zverejnené 1.12. Vchodové dvere sú jedným z najnamáhavejších prvkov na dome, musia jeho obyvateľov chrániť pred nepriazňou počasia či potenciálnym narušiteľom. Ide o dlhodobú investíciu, preto sa odporúča, aby ste ich výber konzultovali s odborníkom. ísť na článok

reklama