Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 3.10.

Vo Viedni vznikne klimaticky priaznivá mestská štvrť

Zverejnené: 4. 8. 2024

V juhovýchodnej časti Viedne Rothneusiedl v desiatom obvode vznikne nová mestská štvrť zameraná na ochranu klímy, adaptáciu na zmenu klímy a obehové hospodárstvo. Na dosiahnutie stanovených cieľov sa počas príprav projektového zámeru Rothneusiedl uplatňujú princípy „Nového európskeho Bauhausu“ a celý proces bude počas jedného roka podporovaný výskumným projektom „NEB-RothNEUsiedl“.

Na hranici mesta Viedeň s Dolným Rakúskom vznikne na ploche 124 hektárov inovatívna mestská štvrť Rothneusiedl priaznivá k životnému prostrediu. Táto štvrť bude obsahovať množstvo zelených a otvorených plôch, mestské poľnohospodárstvo, bývanie pre 21 000 ľudí a 8 000 pracovných miest. Dôležitou súčasťou plánovania sú alternatívne zdroje energie a obehové hospodárstvo. Vypracovanie urbanistickej štúdie pre novú štvrť je naplánované na leto 2025. Budúci obyvatelia a podniky budú aktívne participovať na jej návrhoch ako aj intenzívnom dialógu s mestskými orgánmi, plánovačmi a odborníkmi.

Udržateľné a dostupné bývanie

„Otázka klimaticky priaznivej budúcnosti sa nesmie stať sociálnou otázkou, kde kvalita života závisí len od individuálneho príjmu. Viedeň so svojím medzinárodne uznávaným modelom bývania bola vždy príkladom dostupného bývania s najvyššou možnou kvalitou života. Rozširovanie sociálneho bývania je preto kľúčové pre zabezpečenie budúcnosti priaznivej pre klímu pre všetkých Viedenčanov,“ zdôrazňuje námestníčka primátora a radkyňa pre bývanie Kathrin Gaál. Podľa mestskej radkyne pre územné plánovanie Ulli Simy bude popri cenovo dostupnom a klimaticky priaznivom bývaní zohrávať kľúčovú úlohu aj plánovanie rozsiahlych zelených a otvorených plôch. Tieto prvky, v kombinácii s predĺžením linky metra U1, zabezpečia vytvorenie dobre prepojenej a udržateľnej štvrte s vysokou kvalitou života.

Princípy „Nového európskeho Bauhausu“

Participatívny proces v Rothneusiedl je podporený iniciatívou Európskej komisie „Nový európsky Bauhaus“ (NEB). Cieľom tejto iniciatívy je transformovať spôsob výstavby a rekonštrukcie budov a mestských štvrtí tak, aby sa do roku 2040 dosiahla klimatická neutralita. Kľúčovú úlohu v aj tomto procese zohrávajú výskum, inovácie a kultúra, pričom sa zachovávajú tri základné princípy: udržateľnosť (opatrenia na dosiahnutie klimatických cieľov, podpora adaptácie na zmenu klímy, obehové hospodárstvo a biodiverzita), estetika (kvalita zážitku a štýl presahujúci funkčnosť) a inklúzia (účasť všetkých zainteresovaných strán a zabezpečenie cenovej dostupnosti).

Celý modelový proces bude vedecky podporovaný výskumným projektom „NEB-RothNEUsiedl“, ktorý bude prebiehať od 1. augusta 2024 do 31. januára 2026 a je financovaný v rámci FFG-Výskumného programmu „FIT4NEB – Príprava na plánovanú európsku výzvu New European Bauhaus“. Konzorcium vedie spoločnosť WWEG Wohnfonds-Wiener Stadtwerke Entwicklungs GmbH a tvoria ho spoločnosti Raumposition OG, MOURA. Mobilität und Raum e.U., TU Wien future.lab a Climate Lab Magistrátneho oddelenia pre plánovanie mestských častí MA 21A vo Viedni.

Zdroj:
https://www.viennaoffices.at/sk/Newsroom/TOP-temy/Vo-Viedni-vznikne-klimaticky-priazniva-mestska-stvrt

Autor: Tlačová správa WH International Services GmbH
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Renesancia pražského brownfieldu alebo príbeh Masaryčky s jedinečnou a úplne originálnou architektúrou

Zverejnené 3.10. „Masaryčka“ je zľudoveľý názov Masarykovej stanice, ktorá vznikla v 40. Rokoch 19. Storočia na okraji Nového Mesta Pražského. V tomto roku bola dokončená obnova okolitého brownfieldu. Autorom víťazného návrhu prvej fázy, ktorá zahŕňa výstavbu… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 2.10. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Moderné bývanie s dušou vidieka. Ako sa do pôvodnej stavby podarilo vdýchnuť vzdušnosť a svetlo

Zverejnené 1.10. Rozľahlá záhrada, susedia ďaleko, zato les blízko. Znie to takmer ako utópia, ale manželský pár, ktorý kúpil starú vidiecku stavbu v južných Čechách, ju dokázal premeniť v realitu vďaka dizajnovému štúdiu Miramari z Prahy spoločne s arch. Františkom… ísť na článok

reklama