Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Záhradný zapustený bazén: rýchlejšia, presnejšia a kvalitnejšia montáž

Zverejnené: 8. 12. 2021

V malej českej obci v blízkosti česko-rakúskej hranice, vznikla pozoruhodná realizácia plastového bazénu na záhrade rodinného domu. Tradičnú betonársku technológiu, ktorou sa taký bazén bežne kotví vo vykopanej jame, nahradila technológia ThermoWhite. S jej pomocou bol bazén približne za tri hodiny pripravený k realizácii záverečných prác.

Hotová realizácia tepelnej izolácie ThermoWhite okolo bazénu. V porovnaní s bežným EPS ponúka významne väčšiu odolnosť voči tlakovej deformácii.

Zdôraznime, že ThermoWhite dodal vonkajšiemu bazénu aj novú a zatiaľ stále výnimočnú pridanú hodnotu a tou je výdatná tepelná izolácia medzi bazénovou vodou a terénom, v ktorom je nádrž zasadená. Bazén tohto typu, teda v hĺbke do 1,5 metra, pritom nemá žiadny problém s tlakovým pôsobením vody na izoláciu ThermoWhite, v ktorej je ukotvený. Tento fakt môže významne predĺžiť „kúpaciu sezónu” bazénu a ušetriť výdaje za prípadné temperovanie bazénovej vody.

K tomu dodajme, že ThermoWhite ponúka v porovnaní s bežným EPS významne väčšiu odolnosť voči tlakovej deformácii. V prvom menovanom materiály sú totiž EPS bunky zlepené tuhým lepidlom, zatiaľ, čo bunky v originálnych EPS doskách sú spojené len pružným natavením.

Pred začiatkom aplikácie liatej polystyrénovej hmoty je potrebné, aby bola nádrž z časti naplnená vodou.
Pred začiatkom aplikácie liatej polystyrénovej hmoty je potrebné, aby bola nádrž z časti naplnená vodou.

Kvalitné riešenie

Úvodná fáza výstavby popisovaného záhradného bazénu, napriek tomu, že ju naša redakcia nemala príležitosť sledovať, je pre každý bazén tohto typu rovnaká. Ide o voľbu a nákup vlastného telesa plastového bazénu a ďalej vykopanie jamy potrebnej hĺbky a plochy, vrátane vybetónovania armovanej vodorovnej plochy pod budúcim bazénom. Základová betónová doska by potom mala byť zateplená ideálne doskami z extrudovaného polystyrénu; toto zateplenie by malo odolávať tlaku bazéna naplneného vodou s len zanedbateľnou deformáciou. Túto izoláciu sme ale neskúmali. Na spomínanú dosku sa potom umiestni teleso bazéna. V ďalšom kroku by sa mali zatepliť aj zvislé vonkajšie plochy bazéna a medzera medzi izoláciou a výkopom by sa mala vyplniť betónom alebo utlačenou zeminou.

Stav tesne pred zahájením realizácie ThermoWhitu.
Stav tesne pred zahájením realizácie ThermoWhitu.

V prípade tohto bazénového riešenia bola ale táto medzera vyplnená tekutou tepelnou izoláciou ThermoWhite, ktorá má po vytvrdení – vďaka lepidlu – vysokú tepelnú izoláciu a významne vyššiu tuhosť než polystyrénové dosky (EPS). S dostatočnou rezervou tak zaistí dostatočne tuhé a stabilné usadenie bazénu.

Vozidlo s Thermowhite materiálom a špeciálnou miešačkou, v ktorej sa zmiešajú polystyrénové gulôčky s so spojivom a potom sa pneumatickým hadicovým dopravníkom dopravia na miesto realizácie.
Vozidlo s Thermowhite materiálom a špeciálnou miešačkou, v ktorej sa zmiešajú polystyrénové gulôčky s so spojivom a potom sa pneumatickým hadicovým dopravníkom dopravia na miesto realizácie.

Rýchla práca

Za necelé tri hodiny po príchode vozidla s technickým a materiálovým zázemím (miešacie zariadenie, pneumatický hadicový dopravník, špeciálne kvapalné spojivo a ďalšie) bolo hotové. V podstate už nasledujúci deň mohol nastúpiť obkladač alebo dlaždič a realizovať pochôdzne plochy okolo bazéna.

Oproti tomu s využitím tradičných postupov odbornej i svojpomocnej výstavby záhradných bazénov, kde je potrebné medzeru medzi usadeným bazénom a výkopom zaliať čerstvým betónom, sa takto krátky čas bežne nedosahuje. Niekedy je dokonca predpísané postupné zalievanie tejto medzery s technologickou prestávkou. Rýchlosť a kvalitu realizácie, ktorú zaručuje technológia ThermoWhite, žiadna iná technológia neponúka.

Všetky rozvody či technologické zariadenia hmota ThermoWhite jednoducho obtečie a odizoluje.
Všetky rozvody či technologické zariadenia hmota ThermoWhite jednoducho obtečie a odizoluje.

Vysoká tepelná ochrana bazénu

Liata technológia vykonávania tepelnej izolácie ThermoWhite dôsledne obmedzuje prestup tepla prúdením vzduchu. K tomu dodajme, že meranie klasických doskových izolácií EPS, XPS a MW v skúšobni väčšinou dosahuje vynikajúce hodnoty. Avšak v praxi sa doskové izolácie a netesné izolácie správajú inak ako v skúšobni s exaktnými a stabilizovanými okrajovými meracími podmienkami.

V reálnom prostredí, kde sa rýchlo menia nielen teploty, ale aj tlak, sú doskové a prielinčité tepelné izolácie ovplyvňované prestupom tepla pri prúdení vzduchu, ktoré ich „laboratórnu kondíciu” niekedy až významne oslabuje. Jednoliaty ThermoWhite, ktorý je bez škár a neumožňuje žiadny prestup vzduchu, je v praxi veľmi spoľahlivý.

Na záver

Tepelná izolácia ThermoWhite dobre slúži nielen ako súčasť tepelnej izolácie domov, bytov, stien, podláh atď, ale tiež vo vonkajších aplikáciách.

Súvisiace články:

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama