Doživotná záruka na tehlový systém HELUZ
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Záhradný zapustený bazén: rýchlejšia, presnejšia a kvalitnejšia montáž

Zverejnené: 8. 12. 2021

V malej českej obci v blízkosti česko-rakúskej hranice, vznikla pozoruhodná realizácia plastového bazénu na záhrade rodinného domu. Tradičnú betonársku technológiu, ktorou sa taký bazén bežne kotví vo vykopanej jame, nahradila technológia ThermoWhite. S jej pomocou bol bazén približne za tri hodiny pripravený k realizácii záverečných prác.

Hotová realizácia tepelnej izolácie ThermoWhite okolo bazénu. V porovnaní s bežným EPS ponúka významne väčšiu odolnosť voči tlakovej deformácii.

Zdôraznime, že ThermoWhite dodal vonkajšiemu bazénu aj novú a zatiaľ stále výnimočnú pridanú hodnotu a tou je výdatná tepelná izolácia medzi bazénovou vodou a terénom, v ktorom je nádrž zasadená. Bazén tohto typu, teda v hĺbke do 1,5 metra, pritom nemá žiadny problém s tlakovým pôsobením vody na izoláciu ThermoWhite, v ktorej je ukotvený. Tento fakt môže významne predĺžiť „kúpaciu sezónu” bazénu a ušetriť výdaje za prípadné temperovanie bazénovej vody.

K tomu dodajme, že ThermoWhite ponúka v porovnaní s bežným EPS významne väčšiu odolnosť voči tlakovej deformácii. V prvom menovanom materiály sú totiž EPS bunky zlepené tuhým lepidlom, zatiaľ, čo bunky v originálnych EPS doskách sú spojené len pružným natavením.

Pred začiatkom aplikácie liatej polystyrénovej hmoty je potrebné, aby bola nádrž z časti naplnená vodou.
Pred začiatkom aplikácie liatej polystyrénovej hmoty je potrebné, aby bola nádrž z časti naplnená vodou.

Kvalitné riešenie

Úvodná fáza výstavby popisovaného záhradného bazénu, napriek tomu, že ju naša redakcia nemala príležitosť sledovať, je pre každý bazén tohto typu rovnaká. Ide o voľbu a nákup vlastného telesa plastového bazénu a ďalej vykopanie jamy potrebnej hĺbky a plochy, vrátane vybetónovania armovanej vodorovnej plochy pod budúcim bazénom. Základová betónová doska by potom mala byť zateplená ideálne doskami z extrudovaného polystyrénu; toto zateplenie by malo odolávať tlaku bazéna naplneného vodou s len zanedbateľnou deformáciou. Túto izoláciu sme ale neskúmali. Na spomínanú dosku sa potom umiestni teleso bazéna. V ďalšom kroku by sa mali zatepliť aj zvislé vonkajšie plochy bazéna a medzera medzi izoláciou a výkopom by sa mala vyplniť betónom alebo utlačenou zeminou.

Stav tesne pred zahájením realizácie ThermoWhitu.
Stav tesne pred zahájením realizácie ThermoWhitu.

V prípade tohto bazénového riešenia bola ale táto medzera vyplnená tekutou tepelnou izoláciou ThermoWhite, ktorá má po vytvrdení – vďaka lepidlu – vysokú tepelnú izoláciu a významne vyššiu tuhosť než polystyrénové dosky (EPS). S dostatočnou rezervou tak zaistí dostatočne tuhé a stabilné usadenie bazénu.

Vozidlo s Thermowhite materiálom a špeciálnou miešačkou, v ktorej sa zmiešajú polystyrénové gulôčky s so spojivom a potom sa pneumatickým hadicovým dopravníkom dopravia na miesto realizácie.
Vozidlo s Thermowhite materiálom a špeciálnou miešačkou, v ktorej sa zmiešajú polystyrénové gulôčky s so spojivom a potom sa pneumatickým hadicovým dopravníkom dopravia na miesto realizácie.

Rýchla práca

Za necelé tri hodiny po príchode vozidla s technickým a materiálovým zázemím (miešacie zariadenie, pneumatický hadicový dopravník, špeciálne kvapalné spojivo a ďalšie) bolo hotové. V podstate už nasledujúci deň mohol nastúpiť obkladač alebo dlaždič a realizovať pochôdzne plochy okolo bazéna.

Oproti tomu s využitím tradičných postupov odbornej i svojpomocnej výstavby záhradných bazénov, kde je potrebné medzeru medzi usadeným bazénom a výkopom zaliať čerstvým betónom, sa takto krátky čas bežne nedosahuje. Niekedy je dokonca predpísané postupné zalievanie tejto medzery s technologickou prestávkou. Rýchlosť a kvalitu realizácie, ktorú zaručuje technológia ThermoWhite, žiadna iná technológia neponúka.

Všetky rozvody či technologické zariadenia hmota ThermoWhite jednoducho obtečie a odizoluje.
Všetky rozvody či technologické zariadenia hmota ThermoWhite jednoducho obtečie a odizoluje.

Vysoká tepelná ochrana bazénu

Liata technológia vykonávania tepelnej izolácie ThermoWhite dôsledne obmedzuje prestup tepla prúdením vzduchu. K tomu dodajme, že meranie klasických doskových izolácií EPS, XPS a MW v skúšobni väčšinou dosahuje vynikajúce hodnoty. Avšak v praxi sa doskové izolácie a netesné izolácie správajú inak ako v skúšobni s exaktnými a stabilizovanými okrajovými meracími podmienkami.

V reálnom prostredí, kde sa rýchlo menia nielen teploty, ale aj tlak, sú doskové a prielinčité tepelné izolácie ovplyvňované prestupom tepla pri prúdení vzduchu, ktoré ich „laboratórnu kondíciu” niekedy až významne oslabuje. Jednoliaty ThermoWhite, ktorý je bez škár a neumožňuje žiadny prestup vzduchu, je v praxi veľmi spoľahlivý.

Na záver

Tepelná izolácia ThermoWhite dobre slúži nielen ako súčasť tepelnej izolácie domov, bytov, stien, podláh atď, ale tiež vo vonkajších aplikáciách.

Súvisiace články:

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama