THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 20.6.

Navrhujte budovy plné denného svetla. Pomôže vám praktický simulačný nástroj!

Zverejnené: 19. 2. 2023

Denné svetlo je základným aspektom pre navrhovanie takých budov, ktoré berú ohľad nielen na zdravie ich používateľov, ale aj na životné prostredie a udržateľnosť. Ako ho dostať do interiéru dostatočné množstvo? Odpoveď vám dá VELUX Daylight Visualizer.

VELUX Daylight Visualizer je profesionálny nástroj určený na analýzu svetelných podmienok v budovách. Ponúka viacero unikátnych možností:

  • presne simulovať a kvantifikovať rôzne úrovne denného osvetlenia v interiéroch,
  • uskutočniť porovnanie presvetlenia denným svetlom pred a po,
  • vytvárať jednoduché 3D modely v priebehu niekoľkých minút
  • následné generovanie reportov.

„Profesionáli si vďaka nástroju Daylight Visualizer môžu byť istí, že každý z ich projektov sa bude vyznačovať dostatočným množstvom denného svetla,“ hovorí Marek Petrík, architekt spoločnosti VELUX.

Vizualizačný nástroj definuje potrebnú úroveň denného osvetlenia

Každý architekt a projektant vie, že o dennom svetle je potrebné premýšľať už v úvodných fázach projektovania budovy. „Kvalitný návrh rozmiestnenia denného svetla môže znížiť potrebu energií, ako aj dopomôcť k zlepšeniu zdravia, nálady aj výkonnosti jej používateľov – či ide o ich domov, školu alebo pracovisko,“ dopĺňa Marek Petrík. Mieru presvetlenia ovplyvňuje návrh obálky budovy, jej geometrické proporcie, orientácia na svetové strany, ako aj okolitý terén a zástavba.

VELUX Daylight Visualizer nemá žiadne obmedzenia v otázke zložitosti geometrie posudzovaných modelov a možno ho použiť na hodnotenie širokej škály typov budov, bez ohľadu na ich veľkosť a rozmery.

Simulácie denného svetla bez kompromisov

Simulačný program pomôže preskúmať a optimalizovať podmienky osvetlenia denným svetlom v akomkoľvek priestore. „Okrem iných funkcií program umožňuje vizualizovať jas, oslnenie a úroveň dennej osvetlenosti alebo simulovať presmerovanie slnečného svetla pomocou svetlovodov,“ hovorí Marek Petrík. Architekti môžu dokonca simulovať okenné systémy (CFS) a tieniace produkty s materiálmi BSDF.

Jednoduché a používateľsky príjemné rozhranie

Vďaka intuitívnemu rozhraniu je práca s programom veľmi jednoduchá. Profesionáli môžu v priebehu niekoľkých minút vytvárať 3D modely, ktoré obsahujú nielen strešné okná a svetlíky, ale aj fasádne okná. „Je možné doň importovať existujúce projekty zo softvéru BIM/CAD. Importovať doň môžete aj podrobné 3D modely z aplikácií Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino a iných.“ radí Marek Petrík.

Hlavný rozdiel medzi VELUX Daylight Visualizer a bežne používanými CAD programami je v tom, že umožňuje presnú simuláciu a kvantifikáciu úrovní denného osvetlenia v interiéroch. Štandardné CAD programy totiž vykonávajú len 3D vykresľovanie – a to bez informácií o množstve a kvalite denného svetla v priestore.

VELUX Daylight Visualizer je k dispozícii na www.velux.sk pre Windows aj Mac. Pokiaľ chcete zistiť, ako program funguje v praxi, pozrite si na tomto linku videonávody.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama