Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 24.9.

Navrhujte budovy plné denného svetla. Pomôže vám praktický simulačný nástroj!

Zverejnené: 19. 2. 2023

Denné svetlo je základným aspektom pre navrhovanie takých budov, ktoré berú ohľad nielen na zdravie ich používateľov, ale aj na životné prostredie a udržateľnosť. Ako ho dostať do interiéru dostatočné množstvo? Odpoveď vám dá VELUX Daylight Visualizer.

VELUX Daylight Visualizer je profesionálny nástroj určený na analýzu svetelných podmienok v budovách. Ponúka viacero unikátnych možností:

  • presne simulovať a kvantifikovať rôzne úrovne denného osvetlenia v interiéroch,
  • uskutočniť porovnanie presvetlenia denným svetlom pred a po,
  • vytvárať jednoduché 3D modely v priebehu niekoľkých minút
  • následné generovanie reportov.

„Profesionáli si vďaka nástroju Daylight Visualizer môžu byť istí, že každý z ich projektov sa bude vyznačovať dostatočným množstvom denného svetla,“ hovorí Marek Petrík, architekt spoločnosti VELUX.

Vizualizačný nástroj definuje potrebnú úroveň denného osvetlenia

Každý architekt a projektant vie, že o dennom svetle je potrebné premýšľať už v úvodných fázach projektovania budovy. „Kvalitný návrh rozmiestnenia denného svetla môže znížiť potrebu energií, ako aj dopomôcť k zlepšeniu zdravia, nálady aj výkonnosti jej používateľov – či ide o ich domov, školu alebo pracovisko,“ dopĺňa Marek Petrík. Mieru presvetlenia ovplyvňuje návrh obálky budovy, jej geometrické proporcie, orientácia na svetové strany, ako aj okolitý terén a zástavba.

VELUX Daylight Visualizer nemá žiadne obmedzenia v otázke zložitosti geometrie posudzovaných modelov a možno ho použiť na hodnotenie širokej škály typov budov, bez ohľadu na ich veľkosť a rozmery.

Simulácie denného svetla bez kompromisov

Simulačný program pomôže preskúmať a optimalizovať podmienky osvetlenia denným svetlom v akomkoľvek priestore. „Okrem iných funkcií program umožňuje vizualizovať jas, oslnenie a úroveň dennej osvetlenosti alebo simulovať presmerovanie slnečného svetla pomocou svetlovodov,“ hovorí Marek Petrík. Architekti môžu dokonca simulovať okenné systémy (CFS) a tieniace produkty s materiálmi BSDF.

Jednoduché a používateľsky príjemné rozhranie

Vďaka intuitívnemu rozhraniu je práca s programom veľmi jednoduchá. Profesionáli môžu v priebehu niekoľkých minút vytvárať 3D modely, ktoré obsahujú nielen strešné okná a svetlíky, ale aj fasádne okná. „Je možné doň importovať existujúce projekty zo softvéru BIM/CAD. Importovať doň môžete aj podrobné 3D modely z aplikácií Revit, Archicad, Autocad, SketchUp, Rhino a iných.“ radí Marek Petrík.

Hlavný rozdiel medzi VELUX Daylight Visualizer a bežne používanými CAD programami je v tom, že umožňuje presnú simuláciu a kvantifikáciu úrovní denného osvetlenia v interiéroch. Štandardné CAD programy totiž vykonávajú len 3D vykresľovanie – a to bez informácií o množstve a kvalite denného svetla v priestore.

VELUX Daylight Visualizer je k dispozícii na www.velux.sk pre Windows aj Mac. Pokiaľ chcete zistiť, ako program funguje v praxi, pozrite si na tomto linku videonávody.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama