GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Aké farby a tienenie sa hodí do jednotlivých miestností?

Zverejnené: 16. 12. 2021

Farby v našom okolí nás ovplyvňujú viac, než si myslíme – zle vymaľovaná spálňa nám môže zhoršiť spánok, správne farby v jedálni zase podporia chuť do jedla. Aké farby sa hodia do ktorej miestnosti a ako ich môžeme využiť aj na tieniacej technike, či už sa jedná o žalúzie, screeny, rolety alebo plisse.

Zdroj: New Africa, shutterstock

Aké farby a tienenie zvoliť do spálne? Vybrať pokojné alebo naopak jasnejšie farby?

Farby, ktoré použijete v spálni, by mali byť skôr pokojnejšie. Červená alebo fialová vám príliš príjemný spánok neprinesú. Pri konkrétnom odtieni ale záleží, či sa skôr stretávate s nespavosťou a potrebujete čo najviac upokojiť, alebo naopak zaspávate dobre, ale ráno sa nedokážete prebrať. V prvom prípade zostaňte pri svetlo modrej, svetlo šedej alebo zelenej. Pri rannom vstávaní vás povzbudí žltá, marhuľová alebo svetlo ružová.

Naše odporúčanie:

Nie ste jasne vyhranený typ, alebo to máte so zaspávaním a prebúdzaním úplne inak ako váš partner? Siahnite po neutrálnych farbách vhodných do spálne – bielej, krémovej alebo béžovej.

Súkromie v spálni, napríklad pri obliekaní, vám pomôžu zachovať plisse žalúzie. Nezabudnite ich doplniť zatemňovacím vonkajším tienením, napríklad predokennými roletami.

S odtieňmi žltej a červenej vám bude chutiť

V spálni vám zelená alebo modrá výmaľba pomôže relaxovať, do kuchyne a jedálne sa ale naopak vôbec nehodia – jedlo by z odrazu od stien chytilo zelenkastý nádych a väčšina potravín by tak pôsobilo ako pokazené alebo nejedlé. Prevádzkarne rýchleho občerstvenia dobre vedia, že na podporu chuti do jedla je ideálna sýto žltá, červená alebo oranžová. Ničomu neuškodia ani odtiene hnedej.

Vnútorné tienenie v kuchyni sa musí hlavne ľahko čistiť a nebyť náchylné na usadzovanie mastnoty. Tieto kritériá spĺňajú vertikálne žalúzie s lamelami z umývateľných látok, prípadne rolety deň a noc.

Zdroj: Richard Salamander, shutterstock
Zdroj: Richard Salamander, shutterstock

Modrá, alebo ružová? A skutočne sa tieto farby hodia do detskej izby?

V skratke: hodia. Modrá upokojuje, rovnako ako ružová a svetlo zelená. Môžete teda podľahnúť dievčenskej túžbe po ružovej izbičke aj podporiť chlapčenskú záľubu v triezvej svetlomodrej. Ak máte v jednej izbe deti oboch pohlaví, nechcete podporovať rodové stereotypy alebo napríklad práve vaše dievčatko ružovú neznáša, zvoľte práve svetlo zelenú, prípadne krémovú. Pozor na žltú. Výskumy ukazujú, že citlivejšie deti môže častejšie priviesť k hnevu alebo k plaču.

K vnútornému tieneniu detskej izby sa hodia látkové rolety, ktoré môžete vďaka širokej ponuke látok krásne zladiť s výmaľbou aj ostatným zariadením.

Zdroj: Photographee.eu, shutterstock
Zdroj: Photographee.eu, shutterstock

Do pracovne sa ideálne hodia chladné odtiene

Voľbu farieb do pracovne by mala ovplyvniť nielen veľkosť miestnosti, ale aj vaše pracovné zameranie. Kreativitu povzbudzuje žltá a oranžová, naopak pre analytikov sa hodí modrá, ktorá pomáha sústredeniu a zvyšuje produktivitu, a psychicky náročným profesiám svedčí zelená. V pracovni neurobíte chybu ani s bielou alebo svetlo šedou, aspoň jedna stena by potom ale mala fádnosť takejto výmaľby farebne „rozbiť“.

Zdroj: Isotra
Zdroj: Isotra

Chýbajúcu farbu môžete pracovne dodať okrem tienenia aj na japonských stenách, ktorými oddelíte pracovný kút od zvyšku miestnosti.

A náš tip na záver: V zime vám doplnia energiu čo najžiarivejšie odtiene.

Zdroj:

www.isotra.cz/blog/jake-barvy-a-stineni-se-hodi-do-jednotlivych-mistnosti

Súvisiace články:

Farby roku v harmónii so stenami vášho domova
Do plastových okien sa hodia žalúzie, plisé, rolety aj japonské steny. Všetko sa dá kvalitne zaobstarať aj od českých firiem
Aké sú možnosti pri výbere okenného tienenia?

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Isotra, Shutterstock
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama