HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 24.5.

Fakty o vonkajšom tienení neštandardných formátov

Zverejnené: 26. 4. 2022

Jedným zo zásadných trendov súčasnej architektúry obytných a komerčných stavieb sú bezpochyby veľké presklené plochy, ktoré perfektne presvetľujú interiér a pôsobia veľmi moderne. S veľkými formátmi okien úzko súvisia aj možnosti tienenia, ktoré obsiahnu a zatienia takú plochu. Zistite o tom viac v našom článku.

Čím väčšie, tým lepšie

Už pri návrhu okien a ich rozmerov treba myslieť na to, či týmto rozmerom bude stačiť vonkajšie tienenie, ktoré sa vo výsledku obstaráva až takmer na záver, keď je hotová čistá omietka a fasáda je kompletne začistená. Architekti s riešením tienenia už štandardne pracujú od prvých návrhov. Ak však nemáte architekta, mali by ste sa dohodnúť s projektantom, či ustráži rozmery, alebo si to budete radšej riešiť sami.

Možnosti tienenia na mieru

Zákazková výroba má mnoho predností. Spoločnosť BUILDING Shutter System takto vo Velkej Bíteši vyrába pod značkou Minirol predokenné a screenové rolety. Môžete si tak vybrať nielen rozmery, ale aj typ konštrukcie, dizajn, farebnosť, spôsob ovládania a prípadné ďalšie vylepšenia, ako je napríklad perforácia roletových lamiel.

Keď zavítate do ponuky produktov tejto značky, nájdete tam konkrétne údaje o tom, aký formát tienenia si môžete zadovážiť.

Rozmery majú vplyv na ďalšie parametre tienenia

Nákup tienenia sa nekončí voľbou rozmerov, pretože tie priamo ovplyvňujú ďalšie prvky alebo funkcie zatienenia. Aké súvislosti by vám nemali uniknúť?

Veľkosť boxu

Tá je totiž logicky úmerná veľkosti samotnej rolety. Výška stavebného otvoru a tým pádom aj tienenie ovplyvňuje veľkosť nábalu tienenia. Z toho vyplynú rozmery krycieho boxu a otvoru, do ktorého sa umiestnia.

Typ roletovej lamely

V prípade vonkajších roliet treba počítať s tým, že každý typ lamely má odlišnú konštrukciu a materiálové zloženie a práve to udáva aj maximálne rozmery. Každá lamela tak má ešte vlastné technologické obmedzenia.

Hmotnosť tienenia a spôsob ovládania

Rozmery tienenia priamo ovplyvňujú aj jeho hmotnosť, od ktorej sa odvíja odporúčaný spôsob ovládania. Nebojte sa, nejde o žiadne veľké obmedzenia. V prípade maximálnych rozmerov vonkajšej rolety však napríklad nebudete môcť využiť manuálne ovládanie šnúrou (do 5 kg), ale len popruhom (do 9 kg) alebo, samozrejme, motorové ovládanie, ktoré si poradí aj s veľkými formátmi.

Máte alebo plánujete veľké okná a chcete ich zodpovedajúcim spôsobom zatieniť? Ohľadom ďalších otázok a cenovej ponuky kontaktujte výrobcu priamo na oficiálnom webe značky Minirol.

Súvisiace články:

Screenové rolety v pergolách
Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie

Autor: Kolektív autorov
Foto: archív firmy Building Shutter Systems s.r.o.
reklama

Nové

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Nízkoenergetický tehlový dom s dôrazom na ekológiu

Zverejnené 23.5. Investori kládli dôraz na použitie neškodných prírodných materiálov, teda minimum plastov a ďalších komponentov zaťažujúcich životné prostredie aj zdravie obyvateľov domu. Preto zvolili stavbu domu z tehál HELUZ FAMILY 2in1 a HELUZ FAMILY. ísť na článok

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Letné nevyhnutnosti: siete proti hmyzu nesmú chýbať vo vašej domácnosti

Zverejnené 20.5. Otvorte okná bez obáv z otravného hmyzu. Komáre alebo osy sa do vášho interiéru nedostanú vďaka sieťam proti hmyzu. Neprenikne nimi totiž ani muška! ísť na článok

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Akú strešnú krytinu pre rodinný dom vybrať? Prehľad jednotlivých materiálov

Zverejnené 24.5. Nová strecha rozhodne nie je lacnou záležitosťou a preto by sme nemali jej výber podceniť. Na trhu je dnes možné dostať veľké množstvo strešných krytín. Môžeme vyberať medzi rôznymi materiálmi, tvarmi aj farbami. Poradíme, aké parametre pri kúpe… ísť na článok

reklama