vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené: 5. 12. 2022

Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Jürgen Hauck a Herbert Osel navrhli luteránsku materskú školu najprv zvnútra. Začali tromi centrálnymi miestnosťami, ktoré slúžia ako miesta akcie a pohybu a prepájajú všetky ostatné priestory troch stavebných objektov medzi sebou. Riešené sú tak, aby sa ich využiteľný pôdorysný profil zdal ešte väčší, než v skutočnosti je. Onú pomyselnú objemnosť má na svedomí zvýšená svetlá výška miestností.

Učiteľky v niederwerrnskej materskej škole sa riadia zvláštnou koncepciou, ktorá nedelí deti do pevne stanovených skupín, ale prideľuje miestnosti k určitým témam a činnostiam. Preto majú k dispozícii miestnosť pre matematiku, jazykovú miestnosť, miestnosť pre objavovanie sveta alebo tiež špinavú a čistú šatňu. Tri svetlé centrálne miestnosti umožňujú prechádzať medzi týmito miestami tam a späť. Zvonku sa budovy materskej školy prezentujú ako horský masív so zasneženými vrchmi hôr. Biele opláštenie budovy je preto ľahko rozpoznateľné v prímestskom okolí, ktoré charakterizujú rodinné a radové domy s prevažne tehlovo červenými alebo antracitovými strechami.

Medziodborové plánovanie

Štúdio hjp architekten, ktoré koncept materskej školy vymyslelo, ponúka kompletné služby vo všetkých fázach výstavby. Preto sa v tomto projekte presadilo nielen na pozícii projektanta, ale aj ako developer alebo odborník na požiarnu ochranu. Medziodborové plánovanie je ten správny termín na opis širokého spektra služieb architektov združených v štúdiu. Jürgen Hauck je elektroinžinier a profesor architektúry pre navrhovanie a stavbu budov na Vysokej škole aplikovaných vied v strednom Hesensku. Jeho kolega Herbert Osel pôsobí ako strojný inžinier a architekt. Obaja sa neradi obmedzujú na prácu projektantov alebo tzv. pisálkov. Majú za sebou roky stavebnej praxe a vďaka niekoľkoročným skúsenostiam na stavbách, vo vlastnej projekčnej kancelárii aj v akademickom prostredí získali značné know-how. „Vždy spoločne projektovať a tiež stavať” je motto spoločnosti hjp architekten, ktorá má aktuálne 25 členov. „Niekedy je to boj, ktorý je potrebné ustáť. Typicky keď sa architektonická línia výkresu stretne s realitou staveniska. Nie všetko sa dá realizovať tak, ako je stanovené v pláne. Nakoniec ale vždy platí, ako sa hovorí: čo vás nezabije, to vás posilní. A tak na vlastnej koži spoznávame, že sa dokážeme stále rýchlejšie vysporiadať s čiastkovými neúspechmi,“ upresňuje Jürgen Hauck. Mladým architektom radia, aby k svojej práci pristupovali bez strachu.

Začnite strechou

Začať strechou bolo veľmi dôležité s ohľadom na jeden kľúčový detail. Na vrchole každej stavebnej konštrukcie je kopula svetlíka. Tá nemala byť viditeľná z ulice, preto musela byť zabudovaná dovnútra strešného plášťa. Riešením bolo zvýšiť nábeh a tým aj sklon strechy. Voda z kopulí svetlíkov je odvádzaná zvodom pod strešnou krytinou. Aby sa zabránilo škodám spôsobeným mrazom, dostali kopule plošné vykurovanie – teplo sa vďaka hliníkovej streche rýchlo a rovnomerne rozvádza po celej ploche. Súčasne bola vznesená požiadavka na absenciu dažďových žľabov. Tie sú preto ukryté vo fasáde. Farebné a materiálové prevedenie nebolo náhodné. Biela ako farba čistoty a nevinnosti chráni budúcu generáciu inžinierov, doktorov a ďalších profesií. A hliníková krytina PREFALZ ako symbol ekológie, trvanlivosti a kvality chráni fasádu aj strechu celej materskej školy.

O projekte:

  • Miesto: Niederwerrn, Nemecko
  • Architekti: hjp architekten
  • Realizácia: Wiedamann Bedachungen & Spenglerei
  • Strešná krytina: PREFALZ P.10 čisto biela
  • Fasáda: PREFALZ P.10 čisto biela

Súvisiace články:

Fascinujúca fasáda
Individuálny dizajn pre vašu fasádu
Dom ako socha
Hliník - materiál 21. storočia

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR
reklama

Nové

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

reklama