HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 21.1.

Nové sídlo architektov na Rue Marmontel búra nudný miestny stereotyp

Zverejnené: 29. 12. 2021

Ako ihla v kope sena pôsobí fasáda novostavby kancelárskej budovy vo veľkoobchodnej štvrti francúzskeho Nantes. Pôvodný chaotický a drsný spôsob života v prevažne skladových a rybárskych domoch sa postupne z mesta vytráca, avšak miestna architektúra a použité materiály stále dostatočne upozorňujú na pôvodné poslanie prístavných ulíc. Nové sídlo architektov z ateliéru DLW je však iné. Na jednej strane rešpektuje historické požiadavky na trvalo udržateľné a kvalitné materiály, na druhej strane búra nudný stereotyp tunajších chladných, tmavých a čisto funkčných budov.

Nové sídlo architektov z ateliéru DLW rešpektuje historické požiadavky na trvalo udržateľné a kvalitné materiály a súčasne búra nudný stereotyp miestnych čisto funkčných budov.

Trio partnerov DLW – Francois Dussaux, Aurélien Lepoutre a Vincent Wattier – hľadalo pri plánovaní fasády svojho nového sídla v ulici Marmontel cestu, ako skĺbiť históriu so súčasnosťou. Architekti požadovali materiál podobný tomu, ktorý sa v meste už hojne vyskytuje a zároveň taký, ktorému by nechýbala elegancia. Dlho si pohrávali s myšlienkou použiť „béton brut”. S pohľadovým betónom síce radi pracujú, je robustný, trvalo udržateľný, kvalitný a v Nantes je často vidieť, avšak súčasne je príliš sterilný a fádny. Nakoniec sa preto rozhodli pre fasádu z lisovaných ZACKENPROFILOV z prírodného hliníku.

Fasádne hliníkové profily sú vyrobené z recyklovaného hliníku a vykazujú životnosť presahujúcu 100 rokov. Navyše intenzívne presvetľujú fasádu budovy aj pri minimálnej intenzite okolitého osvetlenia.
Fasádne hliníkové profily sú vyrobené z recyklovaného hliníku a vykazujú životnosť presahujúcu 100 rokov. Navyše intenzívne presvetľujú fasádu budovy aj pri minimálnej intenzite okolitého osvetlenia.

Profilované plechy sa v nantských lodeniciach hojne vyskytujú, väčšinou sú ale tzv. zošúchané a zhrdzavené. Hladké lisované pílové ZACKENPROFILY sú naopak odolné voči hrdzaveniu a vďaka dvojmilimetrovej hrúbke materiálu takmer nezničiteľné. Je možné ich inštalovať zvisle, vodorovne aj šikmo a to vždy skrytým systémom upevnenia. Sú vyrobené z recyklovaného hliníku a vykazujú životnosť presahujúcu 100 rokov. V prevedení z prírodného hliníku navyše fasádu ateliéru DLW intenzívne presvetľujú aj pri minimálnej intenzite okolitého osvetlenia. Odrážajúce sa lúče svetla kontrastne presvetľujú okolitú kamennú zástavbu na Rue Marmontel, čím sa objekt DLW od ostatných novostavieb v okolí značne odlišuje.

Každá zmena počasia fasádu prefarbí

„Svetlo robí fasádu vždy zaujímavejšou,“ hovorí Francois Dussaux. Upresňuje, že počasie v Nantes sa môže meniť veľmi rýchlo, často aj niekoľkokrát počas dňa. Striedanie slnečného počasia s tmavými mrakmi je tu na dennom poriadku. „Fasáda našej drobnej kancelárskej budovy túto vlastnosť mesta musela náležite uchopiť. Namiesto poškriabaných a nevkusne zohýbaných vĺn, ktoré môžete vidieť v neďalekých skladoch a veľkoobchodoch, sa na našej fasáde obrátenej do ulice tiahnu nahor starostlivo vylisované ostré ZACKENPROFILY. Farby a uhly svetelných odrazov na kľukatej ploche fasády sa menia spolu so slnečným svitom,” dodáva jeden z autorov návrhu.

ZACKENPROFILY sú odolné voči hrdzi aj celkovo veľmi odolné a vďaka dvojmilimetrovej hrúbke materiálu takmer nezničiteľné. Je možné ich inštalovať zvisle, vodorovnej aj šikmo.
ZACKENPROFILY sú odolné voči hrdzi aj celkovo veľmi odolné a vďaka dvojmilimetrovej hrúbke materiálu takmer nezničiteľné. Je možné ich inštalovať zvisle, vodorovnej aj šikmo.

Hliník pre Francúzsko

„So spoločnosťou PREFA sme na našej budove spolupracovali po prvýkrát. V rokoch 2015 až 2016 ešte nebola vo Francúzsku taká známa. Zaujal nás ale okamžite ich materiál. Tvárny, ľahký a súčasne neskutočne odolný,“ upresňuje Dussaux. Hliníková fasáda bola nová aj pre Didiera Bougearda, ktorý ju na budovu DLW montoval. Dojem naň urobil nielen samotný výrobok, ale aj prístup technickej podpory, vďaka ktorej montáž prebehla hladko a bez problémov. „Profily sme montovali pomocou skrytých posuvných prípon PREFA na kovovú konštrukciu, ktorú sme taktiež zakladali a montovali,” približuje Bougeard. Avšak najviac obdivoval rýchlosť a ľahkosť, s akou celú fasádu nainštaloval. A to sa hodilo, pretože v úzkej ulici Marmontel nie je pre stavebné práce veľa priestoru a nekomplikovaná a rýchla montáž všetko značne zjednodušila. Po dobrej spolupráci s architektmi aj so spoločnosťou PREFA plánuje Didier Bougeard s hliníkom pracovať aj v budúcnosti.

Súvisiace články:

Hliník - materiál 21. storočia
Fascinujúca fasáda
Dom ako socha
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR

Tématické odbory

reklama

Nové

THERMO|SOLAR vymenil staré kolektory za unikátne vyrobené  na mieru. Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi

THERMO|SOLAR vymenil staré kolektory za unikátne vyrobené na mieru. Veľvyslanectvo SR v Indii si ohrieva vodu slnečnými kolektormi

Zverejnené 20.1. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov - THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. sa podieľal na modernizácii solárneho systému na ohrev teplej vody, ktorý je nainštalovaný na budove Veľvyslanectva SR v meste Dillí, v Indii. V pôvodnom systéme z… ísť na článok

Tri subtílne prázdne kocky ako vyhliadkové miesta prepájajúce dramatický terén a sieť chodníkov

Tri subtílne prázdne kocky ako vyhliadkové miesta prepájajúce dramatický terén a sieť chodníkov

Zverejnené 21.1. Prechádzkový okruh okolo doslúžilého pieskovcového lomu s vrcholovou vyhliadkou cez lomovú stenu do okolitej krajiny lúk a strání vznikol na základe návrhu štúdia henkai architekti a spoločnosti ZAHRADA-PARK-KRAJINA. Zadávateľom zákazky bola obec… ísť na článok

Nová kuchyňa svojpomocne

Nová kuchyňa svojpomocne

Zverejnené 19.1. Výmena kuchynskej linky, pracovnej dosky a kuchynských spotrebičov sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Rekonštrukcia kuchyne ale vôbec nemusí stáť toľko, ako nová kuchyňa. S trochou kreativity, chute do práce a niekoľkými radami zrenovujete… ísť na článok

reklama