PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 18.9.

Pokojné a energeticky nenáročné bývanie z tehál v developerskom projekte Harcovna v Zlínskom kraji

Zverejnené: 15. 9. 2020

Developerský projekt Harcovna na atraktívnom mieste neďaleko Rožnova pod Radhoštěm (Zlínsky kraj ČR) ponúka nové moderné bývanie. Bol postavený z materiálov spĺňajúcich požiadavky na nízku energetickú náročnosť objektu aj akustický komfort, ktoré vytvárajú zdravé prostredie pre život. Pôvodným nositeľom názvu Harcovna bola miestna krčma, ktorá dala najskôr meno danej lokalite a potom ju prevzal aj developerský projekt.

V severovýchodnej časti projektu je situovaný súbor 12 radových domov, takisto vymurovaných z tehál HELUZ

V rámci výstavby obytného súboru Harcovna bolo navrhnutých celkom 66 bytových jednotiek, vymurovaných z tehlových systémov HELUZ. Umiestnené sú v štyroch blokoch bytových domov s dispozíciami od malých 1 + kk až po priestranné 4 + kk. Orientácia domov na južnú až juhozápadnú stranu zaisťuje príjemné presvetlenie a preslnenie bytov, obytný priestor rozširujú aj veľké terasy či lodžie s výhľadmi do prírody. V severovýchodnej časti projektu je situovaný súbor 12 radových domov s predzáhradkami, takisto vymurovaných z tehál HELUZ. Súčasťou projektu je aj realizácia viacúčelového exteriérového športoviska ako pripomenutie pôvodnej funkcie miesta, ktoré bolo zasvätené futbalu.

Bytové domy ponúkajú jednotky o dispozíciách 1 + kk až 4 + kk
Bytové domy ponúkajú jednotky o dispozíciách 1 + kk až 4 + kk

„Pri tvorbe projektu sme sa rozhodli pre murovací systém z keramických tehál českého výrobcu HELUZ predovšetkým vďaka jeho vlastnostiam. Jedná sa o kvalitný systém keramických blokov s dlhou životnosťou, veľkou únosnosťou, zdravotnou nezávadnosťou a vysokou mechanickou a požiarnou odolnosťou,” vysvetľuje Ing. Jaroslav Blinka z realizačnej firmy ENERGOAQUA.

Obvodové murivo bytových i radových domov bolo navrhnuté z brúsených tehál HELUZ PLUS 38
Obvodové murivo bytových i radových domov bolo navrhnuté z brúsených tehál HELUZ PLUS 38

Železobetón, brúsená tehla a kontaktné zateplenie = energetická úspora

Obvodové murivo bytových aj radových domov bolo navrhnuté z brúsených tehál HELUZ PLUS 38, ktoré spoločne s kontaktným zatepľovacím systémom tvoria energeticky úspornú obálku. V kombinácii s masívnou železobetónovou stropnou konštrukciou získala stavba dobré akumulačné vlastnosti, ktoré zaistia teplotnú stabilitu interiéru počas všetkých ročných období. Zároveň predstavuje aj veľmi dobrú akustickú ochranu, jednak pred hlukom zvonku a jednak pred prenášaním hluku medzi jednotlivými miestnosťami.

Nepriezvučnosť konštrukcie medzi jednotlivými bytmi bola riešená akustickými tehlami HELUZ AKU 30 P15, na individuálne priania klientov boli v radovom dome vymurované niektoré interiérové priečky aj z akustických tehál HELUZ AKU Z 17,5. Tehly so špeciálnym tvarom pripomínajúcim písmeno Z sú určené pre nosné i nenosné murivo s požiadavkou na maximálnu zvukovú izoláciu. Murivo obojstranne omietnuté vápenocementovou omietkou hrúbky 15 mm má laboratórnu vzduchovú nepriezvučnosť Rw = 51 dB, čo je nadštandardná hodnota vzhľadom k malej hrúbke muriva vymurovaného na maltu pre tenké škáry.

V kombinácii s masívnou železobetónovou stropnou konštrukciou získala stavba dobré akumulačné vlastnosti
V kombinácii s masívnou železobetónovou stropnou konštrukciou získala stavba dobré akumulačné vlastnosti

Vizuálne aj funkčne efektívne tienenie

Myslelo sa aj na tepelný komfort v interiéri a preto bola stavba vybavená špeciálnymi nosnými roletovými a žalúziovými prekladmi HELUZ, ktoré majú integrovanú schránku na umiestnenie vonkajšieho tienenia. Ide o estetické riešenie úplne ukryté pod omietkou, kedy kazety s vonkajšími roletami nie sú dodatočne „prilepené” zvonku nad okná. Vonkajšie tienenie je neoddeliteľnou súčasťou energeticky úsporných stavieb, ktoré v lete zabraňuje prehrievaniu interiérov a v zime naopak znižuje úniky tepla von.

Materiály použité v projekte Harcovna v Rožnově pod Radhoštěm:

• Tehly HELUZ Plus 38 brúsená – obvodové murivo
• Tehly HELUZ UNI 30 brúsená, HELUZ UNI 25 brúsená – vnútorné nosné murivo
• Tehly HELUZ AKU 30/33,3 MK a AKU 25 MK, HELUZ AKU Z 17,5 – akustické murivo
• Tehly HELUZ 14, 11,5 a 8 brúsená – priečkové murivo
• Roletové a žalúziové preklady HELUZ

Súvisiace články:

Nové stavby je normálne nezatepľovať
Ťažká šikmá strecha Heluz

Autor: Tlačová správa
Foto: Production s.r.o., archív firmy ENERGOAQUA, a. s.
reklama

Nové

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY  sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Zverejnené 18.9. Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale… ísť na článok

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Terasa a plot WoodPlastic® pro výnimočný dom v Brne

Aktualizované 17.9. Rodinný dom na južnom svahu brnenskej ulice Pod Mniší horou je na prvý pohľad originálny. A výnimočný je aj jeho exteriér, vrátane terasy a oplotenia. Česká spoločnosť WPC - Woodplastic, výrobca a dodávateľ terás, plotov a obkladov z kompozitného… ísť na článok

Nadčasový odtlačok industrializmu

Nadčasový odtlačok industrializmu

Zverejnené 17.9. Estetika tovární a priemyselného prostredia často preniká aj do interiérov. Ich jednoduchosť a účelnosť predstavuje pre architektov výzvu, ako tieto veľké a otvorené priestory oživiť. Možnosti, ako ich potenciál využiť, sú takmer nevyčerpateľné. ísť na článok

reklama