HELUZ NA MAX: Stavajte s nami a užívajte si výhody od našich partnerov
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Štýlová a útulná kaviareň Kyhanka v Orlických horách

Zverejnené: 1. 6. 2023

Na česko-poľskej hranici v Orlických horách míňa tok Divokej Orlice rad horských samôt a osád. Jednou z nich je Orlické Záhorie. A práve v srdci tejto malebnej krajiny sa nachádza kaviareň pôsobiaca svojím výzorom, ako by tu stála od nepamäti a s okolím splýva v dokonalej symbióze. O tom vypovedá okrem iného aj príhodný názov kaviarne - Kyhanka - horský kvet, ktorému sa v týchto miestach veľmi darí.

Zdroj: facebook, kyhanka

Kaviareň Kyhanka je nielen štýlová a nadčasová, ale má aj svoj príbeh a históriu siahajúcu až do roku 1827, kedy bol položený jej základný kameň. Nejedná sa o typický český zrub, ale skôr o zrub v nemeckom štýle. Vtedy slúžil ako obytný dom a jeho obyvatelia boli nemeckej národnosti. Po druhej svetovej vojne a po okupácii pohraničia boli Nemci vysťahovaní. Do chalupy sa v 50. rokoch nasťahovala rodina Neubauerových zo Svitav. Tá mala 11 detí, jedným z nich bola dcéra Jiřina. Už od mladosti vypomáhala v blízkom obchode manželom Prausovým, ktorí neskôr odišli do Potštejna, v ktorom viedli hotel a neskôr reštauráciu. Jiřina odišla s nimi, a tak sa stala blízkou rodinnou priateľkou. Keď zomrela, zrub zdedila pani Martincová. Spoločne s manželom a ich dvoma dcérami, Katarínou a Michaelou, dokázali s citom a premyslenosťou premeniť starú dreveničku na kaviareň, ktorá už na prvý pohľad poskytuje potešenie oka i duše. Stavba predstavuje synonymum útulného a štýlového miesta rešpektujúceho históriu aj prírodu. Oni sami o nej zmýšľajú takto: „Priali sme si vybudovať kaviareň, ktorá nebude len prázdnym miestom a cudzím priestorom, ale bude miestom stretávania starých známych i nových tvárí nad šálkou výbornej kávy a skvelých dezertov. Budovali sme kaviareň srdcom a dúfame, že to bude aj poznať.”

Zdroj: facebook, kyhanka
Zdroj: facebook, kyhanka

Pôvodný stav a následná rekonštrukcia

Za celou prestavbou a renováciou zrubu stojí predovšetkým pán Josef Martinec. Vďaka svojej zručnosti dokázal všetky stavebné aj truhlárske práce vykonať takmer sám, iba s pomocou svojej rodiny. Všetko začalo v roku 2013. Od tohto roku až do roku 2015 sa vybavovala dokumentácia týkajúca sa stavebného riadenia. Hneď ako sa dali tieto záležitosti do poriadku, začalo sa vypratávať. Podľa pána Martinca práve táto časť prestavby bola tou najnáročnejšou.

Pôvodný stav zrubu.
Pôvodný stav zrubu.

Nehľadiac na to, že nikto z projektantov nemal záujem sa náročnej úlohy ujať, všetci radili zrub zbúrať z dôvodu, že bola zospodu stavby uhnitý. Pána Martinca a jeho rodinu to však neodradilo a so všetkou energiou sa pustili do ťažkej prestavby.

Po vyprataní chalupy prišlo na rad čistenie a demolácia spráchnivelých častí. Stavanie bolo podopreté, vyheverované a zafixované trámami, čím sa zrovnala aj jeho strecha. Pretože sa ale trámy, ktoré boli pôvodné, povytiahli z klenby, praskla dole kamenná pivnica. Musel sa teda podbetónovať a vymurovať, čo so sebou ale prinieslo nemalú výhodu. Celá stavba sa tým spevnila.

Vytváranie nového zrubu alebo roubení

Po týchto komplikáciách a základových prácach nastal čas na to hlavné a to na vytváranie zrubového domu, alebo tzv. český výraz roubení. Jedná sa o jednu z najstarších technológií drevených stavebných konštrukcií preferovanú aj v modernej výstavbe. Medzi jej prednosti patrí pomerne slušná tepelná izolácia a z toho vyplývajúca energetická náročnosť a ekologickosť. Roubení sa v zásade vykonáva kladením neopracovaných kmeňov alebo hranených či polohranených trámov na seba vo vodorovnom smere, čím sa vytvára nosná stena. Stabilita konštrukcie sa rieši previazaním jednotlivých prvkov v rohoch stavby. To je realizované niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchší spôsob je väzba pomocou presahov na rybinu. Tým sa v rohoch budovy vytvorí záhlavie typické pre tieto stavby, predovšetkým pre ľudovú architektúru využívajúcu túto technológiu. Aj túto ťažkú úlohu zdolal pán Martinec takmer svojpomocne.

Zrubový dom, alebo český výraz roubení sa v zásade vykonáva kladením neopracovaných kmeňov alebo hranených či polohranených trámov na seba vo vodorovnom smere, čím sa vytvára nosná stena. V jarných a letných mesiacoch je k dispozícii terasa.
Zrubový dom, alebo český výraz roubení sa v zásade vykonáva kladením neopracovaných kmeňov alebo hranených či polohranených trámov na seba vo vodorovnom smere, čím sa vytvára nosná stena. V jarných a letných mesiacoch je k dispozícii terasa.

V hlavnej úlohe nielen drevo

Hoci by si náhodný okoloidúci či návštevník na prvý pohľad pomyslel, že celá stavba je iba z dreva, opak je pravdou. Jedným z dominantných stavebných prvkov drevenice sú neprehliadnuteľné zelené okná. Pretože sú obložené drevom, pôsobia ako drevené, avšak sú z plastu. Tento materiál bol zvolený zámerne z dôvodu lepšieho tesnenia kvôli miestnym poveternostným podmienkam. Jasnou voľbou sa stali teda aj trojsklá. Vchodové dvere sú z dreva, ale podľa majiteliek sú tu už viac poznať úniky tepla. Prízemie stavby je po novom opatrené podlahovým kúrením, preto je rovnomerne vyhriate a napriek kvalitnému tesneniu okien tu nevyvstávajú najmenšie problémy s vlhkosťou či plesňami. V súčasnej dobe je v prevádzke elektrokotol, plánuje sa ale tepelné čerpadlo. V súkromnej časti navyše bude teplo ešte zaisťovať pec s výmenníkom.

Aj pôvodné podlahy na prvom poschodí sú drevené. V kaviarni a v ostatných priestoroch na prízemí bola položená dlažba.

Špeciálny a originálny materiál tu predstavuje zámelský pieskovec, z ktorého je nadstrešná časť komína. Ten má však pôvodnú dosku a kamennú hlavu. Obloženie okolo vchodových dverí a prístupové zápražie vypĺňa tiež zámelský pieskovec.

Aj vo voľbe strešnej krytiny sa rodina rozhodla zvoliť originálnu, modernú a zároveň ekologickú cestu. Využili krytinu zo stopercentne recyklovaného plastu, vo vzhľade imitácie bridlice. Je vhodná na použitie na celodebnených strešných konštrukciách. Jej tradičný dizajn zaisťuje maloformátový skladaný tvar imitujúci bridlicu používanú v skoršej dobe.

Rodinná kaviareň a ubytovanie v Orlických horách

Štýlová kaviareň a krásne ubytovanie a krásné nové KYHANKA sa nachádza neďaleko najvyššieho vrchu Orlických hôr, v okrese Rychnov nad Kněžnou, priamo v centre obce Orlické Záhorie, v bezprostrednej blízkosti Horskej chaty Orlické Záhorie a obchodom so zmiešaným textilom. Orlické Záhorie je ideálne pre milovníkov prírody, turistiky vrátane cezhraničnej (s Poľskom) a športu. (zdroj: kyhanka.cz)

Všetko do posledného detailu premyslené

Celkový návrh a vzhľad kaviarne má spojitosť so svojim názvom, o ktorom obe sestry dlho premýšľali a stále nenachádzali ten pravý. Najprv sa pochopiteľne ponúkal názov po pôvodnej majiteľke, Jiřine. Avšak, aby bola celá stavba dotiahnutá k dokonalosti, žiadala si aj originálne meno. Ďalším návrhom sa stal názov Café Glas z dôvodu, že pred vojnou predstavovalo Orlické Záhorie priemyselnú oblasť. Darilo sa tu výrobe parkiet a skla, preto Café Glas. Avšak ani tento názov neuspokojoval príliš rodinné predstavy, už len preto, že nebol český. A tak, keď sa pri základových prácach odhaľoval interiér, našli sa staré nemecké látkové tapety, ktoré boli v zruboch neobvyklé. Žiarili zelenoružovou farbou. Práve tá sa stala inšpiráciou nielen oknám, ale aj samotnému názvu. Sestry zapátrali v histórii Orlického Záhoria a dočítali sa, že v okolí Kunštátu (časti Orlického Záhoria, v ktorom sa nachádza zrub) sa rozkladá chránená krajinná oblasť. V nej sa v rašeliniskách vyskytuje ohrozený druh horského kvetu Andromedy polifolia, česky kyhanka sivolistá, s drobnými ružovými kvetmi v tvare zvončeka, pričom farby rastliny nápadne pripomínali historickú tapetu. Všetko zrazu zapadlo do seba a všetko bolo razom jasné. Názov a taktiež dizajn, tvary a farby celého interiéru, ktorým dal kvet smer. Skrátka dámske, ženské, jemné, neopozerané. Všetko sa prelínalo a splynulo do jedného uceleného konceptu – história, príroda, farby aj kaviareň.

Mnoho turistov mieri do blízkeho Neratova, ktorého dominantou je kostol Nanebovzatia Panny Márie s originálnou presklenou strechou. Foto: Jik jik, Wimimedia, CC BY-SA 4.0
Mnoho turistov mieri do blízkeho Neratova, ktorého dominantou je kostol Nanebovzatia Panny Márie s originálnou presklenou strechou. Foto: Jik jik, Wimimedia, CC BY-SA 4.0

Motívy kvetu sa odrážajú predovšetkým v interiéri. Na prízemí je malá kaviareň s dizajnovým detským kútikom a hore potom ubytovanie v podobe dvoch apartmánov. Návrhy vnútorných priestorov pomáhala rodine vymýšľať dizajnová projektantka. Pôvabný detský kútik predstavuje veľkú vankúšovú tortu s tematickými drevenými hračkami a veľkými pufíkmi v tvare makrónok. Ružové tapety na stene s kvetinou kyhankou dotvárajú jeho pohodovú a zároveň trochu tajomnú atmosféru.

V podobe kvetov tejto rastliny si nechala rodina na zákazku zhotoviť aj lustre v kaviarni. Ich zvončekový tvar a biela farba dodáva celému priestoru nádych sviežosti a romantiky okolitej horskej prírody. V kontraste k tomu, bol na lustre v apartmánoch zámerne zvolený skôr industriálny štýl, a to sklenený kryt v kombinácii s čiernou úchytkou ako pripomienka predchádzajúcej zlatej éry sklárskeho priemyslu.

Všetok interiérový nábytok je drevený, stoly a ostatné vybavenie v kaviarni si pán Matinec vyrobil sám, takisto stoly na vonkajšej terase. K dokonalosti všetko dotiahla pani Martincová, ktorá sa stará o záhradu okolo zrubu a po celý rok tu sadí kvety všetkého druhu. Chalupa je čarovná hlavne na jar, kedy ju skrášľujú pestrofarebné tulipány.

Na jar skrášľujú zrub farebné tulipány.
Na jar skrášľujú zrub farebné tulipány.

Zaujímavosti a tipy

Kaviareň disponuje kapacitou dvadsiatich miest na sedenie a v letných mesiacoch je k dispozícii terasa. Návštevníci si pochutnajú na výberovej káve a prvotriednych dezertoch vlastnej výroby. Otvorené je vždy cez víkend. K jej atraktivite prispieva nielen horská príroda, ale aj mnoho zaujímavých miest v okolí, ktoré po vypití lahodnej kávičky v Kyhanke stojí určite za to navštíviť. Športovci ocenia mnoho cyklistických a turistických chodníkov a všetci by povinne mali zavítať do blízkeho Neratova, ktorého dominantou je kostol Nanebovzatia Panny Márie s originálnou presklenou strechou. Za zmienku stojí určite aj neďaleká štýlová rozhľadňa na Veľkej Deštnej, len nedávno vystavaná. Lákadlom pre turistov a predovšetkým historikov by mohlo byť mnoho vojnových bunkrov v okolí, z ktorých najväčším a najvýznamnejším je pevnosť Hanička.

Zrub a kaviareň Kyhanka zhmotňuje všetko, čoho môže byť človek schopný, keď má vôľu veci dotiahnuť až do konca. Tu je navyše zrejmé, že všetky prvky stavby, či už vonkajšie alebo interiérové, boli prepracované a premyslené s veľkým citom a zameraním na detail. Stavba v sebe zahŕňa históriu presahujúcu nielen rodinný príbeh, ba naopak jej prvky symbolizujú dobu jej vzniku. V zrube sa tak prelína história, príroda a moderná doba. Takých stavieb veľa nie je, alebo sú málo známe, preto si ich treba vážiť a obdivovať ich, lepšie povedané ich tvorcov.

Čítajte tiež:

Autor: Zuzana Fajfrová
Foto: Archív rodiny Martincových

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama