Strešné okná Velux
vyhľadávanie
Dnes je 15.10.

Tieniace predmety ako súčasť tepelnej izolácie strechy

Zverejnené: 4. 10. 2019

Trendom či nevyhnutnosťou moderného bývania sú často podstrešné obytné priestory, ktoré rozširujú využitie priestoru vo vnútri domu a ponúkajú aj nové možnosti štýlu, resp. formátu bývania s výhľadom na oblohu.

Vonkajšia roleta VELUX je účinný pomocník v priebehu celého roku. Zabrání prehrievaniu v lete a šetrí Vašu peňaženku v zime.

Tento priaznivý posun v myslení sa deje na pozadí ešte stále platného teplovzdušného konceptu tepelnej ochrany budov z konca minulého tisícročia, ktorý len neohrabane alebo vôbec pracuje so sálavými dejmi v ovzduší a so slnečným žiarením. Verme, že sa to zmení a že predpisy o tepelnej ochrane budov budú stále viac v súlade s reálnou prírodou, kde má vzduch len odvodenú rolu.

"Vhodne zvolená tieniaca technika má tepelno-izolačné schopnosti, v zimnom období zabraňuje únikom tepla a šetrí náklady na vykurovanie, v lete naopak prispieva k tomu, aby sa miestnosti neprehrievali a tým prirodzene zlepšuje vnútornú klímu miestností," vypočítava výhody novo podporovaného opatrenia Petr Valdman , riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR.

Roleta vie zachytiť až 95 % tepla z letných slnečných lúčov
Roleta vie zachytiť až 95 % tepla z letných slnečných lúčov

Úspora energie a ďalšie prednosti

S vonkajšou roletou od spoločnosti VELUX navyše ľudia ušetria aj na energiách. "Okrem toho, že roleta vie zachytiť až 95 percent tepla z letných slnečných lúčov a tým znížiť teplotu v miestnosti až o 7 stupňov Celzia, totiž dobre poslúži aj v zimnom období. Dokáže znížiť únik tepla cez okno a zmenšiť tak tepelné straty až o 17 percent," opísal význam vonkajšej rolety technický školiteľ spoločnosti VELUX Martin Masár.

Vonkajšiu roletu ľudia ocenia aj pri intenzívnej búrke, daždi alebo v prípade veľkého krupobitia. Dokáže totiž tlmiť hluk a chráni strešné okno pred poškodením. V noci navyše poskytne úplné zatmenie pre ničím nerušený spánok. V južných krajinách, ako je napríklad Taliansko, sú vonkajšie rolety absolútnym štandardom. Pri stavbe každého rodinného domu s nimi ľudia automaticky počítajú. Letné počasie sa u nás navyše začína tomu talianskemu veľmi podobať, takže by sme sa mu mali rovnako ako Taliani vedieť prispôsobiť.

Predokenná markíza

Pokiaľ obyvatelia domu alebo bytu riešia prehrievanie priestorov, ale zároveň si želajú mať ničím nerušený výhľad z okna, alternatívou k vonkajšej rolete je predokenné markíza. Aj tá dokáže znížiť teplotu v miestnosti.

V južných krajinách je vonkajšie tienenie úplným štandardom
V južných krajinách je vonkajšie tienenie úplným štandardom

Vnútorné tieniace doplnky

Potrápiť dokážu v jarných a letných mesiacoch tiež prenikavé slnečné lúče. Pre reguláciu denného svetla sú vhodné vnútorné zatieňujúce doplnky, ako sú napríklad rolety alebo žalúzie. Dokážu vytvoriť príjemnú atmosféru jemne rozptýleným svetlom v miestnosti, alebo naopak v prípade potreby miestnosť úplne zatemniť. Na rozdiel od vonkajších tieniacich doplnkov, ale neochráni miestnosť pred prehrievaním. Spoločnosť VELUX ponúka najrôznejšie typy roliet, od praktickej zatemňujúcej až po dizajnovú rímsku roletu.

Do detskej izby sa napríklad perfektne hodí úplne zatemňujúca roleta s veselými rozprávkovými motívmi. Rodičia môžu svojim potomkom zaobstarať roletu napríklad s Mackom Pú, postavami z Ľadového kráľovstva alebo z filmu Autá.

Ďalšie podrobnosti sa dočítate v článku Ochrana domov nielen pred horúčavami a funkcie vonkajších roliet.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív firmy Velux
reklama

Nové

Čierne strešné okno Velux

Čierne strešné okno Velux

Zverejnené 11.10. Odbornej verejnosti sú výhody strešných okien na dosiahnutie lepšieho presvetlenia a prevetrania interiéru už známe. Špičkový dánsky výrobca VELUX teraz uvádza na trh okno v originálnom čiernom prevedení, ktoré ulahodí aj dizajnom. ísť na článok

Ochrana domov pred horúčavou a funkcia vonkajších roliet

Ochrana domov pred horúčavou a funkcia vonkajších roliet

Zverejnené 8.10. Počas dňa letné teploty dosahujú viac ako 35 °C, v noci neklesnú pod dvadsať. Slováci, čeliaci tropickým letám, preto sa snažia ochladzovať svoje obydlia. V tomto úsilí im môžu výrazne pomôcť aj vonkajšie tieniace predmety. Tie účinne chránia… ísť na článok

Recyklovaný betón – český príspevok cirkulárnej ekonomike

Recyklovaný betón – český príspevok cirkulárnej ekonomike

Zverejnené 14.10. Česká spoločnosť ERC-TEC, ktorá vyvinula revolučný recyklovaný betón sa spojila s firmou Skanska. Spoločne prinášajú na trh riešenia, ktoré umožnia znovu využiť odpad pochádzajúci zo zdemolovaných stavieb. ísť na článok

reklama