vyhľadávanie
Dnes je 4.12.

Tieniace predmety ako súčasť tepelnej izolácie strechy

Zverejnené: 4. 10. 2019

Trendom či nevyhnutnosťou moderného bývania sú často podstrešné obytné priestory, ktoré rozširujú využitie priestoru vo vnútri domu a ponúkajú aj nové možnosti štýlu, resp. formátu bývania s výhľadom na oblohu.

Vonkajšia roleta VELUX je účinný pomocník v priebehu celého roku. Zabrání prehrievaniu v lete a šetrí Vašu peňaženku v zime.

Tento priaznivý posun v myslení sa deje na pozadí ešte stále platného teplovzdušného konceptu tepelnej ochrany budov z konca minulého tisícročia, ktorý len neohrabane alebo vôbec pracuje so sálavými dejmi v ovzduší a so slnečným žiarením. Verme, že sa to zmení a že predpisy o tepelnej ochrane budov budú stále viac v súlade s reálnou prírodou, kde má vzduch len odvodenú rolu.

"Vhodne zvolená tieniaca technika má tepelno-izolačné schopnosti, v zimnom období zabraňuje únikom tepla a šetrí náklady na vykurovanie, v lete naopak prispieva k tomu, aby sa miestnosti neprehrievali a tým prirodzene zlepšuje vnútornú klímu miestností," vypočítava výhody novo podporovaného opatrenia Petr Valdman , riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR.

Roleta vie zachytiť až 95 % tepla z letných slnečných lúčov
Roleta vie zachytiť až 95 % tepla z letných slnečných lúčov

Úspora energie a ďalšie prednosti

S vonkajšou roletou od spoločnosti VELUX navyše ľudia ušetria aj na energiách. "Okrem toho, že roleta vie zachytiť až 95 percent tepla z letných slnečných lúčov a tým znížiť teplotu v miestnosti až o 7 stupňov Celzia, totiž dobre poslúži aj v zimnom období. Dokáže znížiť únik tepla cez okno a zmenšiť tak tepelné straty až o 17 percent," opísal význam vonkajšej rolety technický školiteľ spoločnosti VELUX Martin Masár.

Vonkajšiu roletu ľudia ocenia aj pri intenzívnej búrke, daždi alebo v prípade veľkého krupobitia. Dokáže totiž tlmiť hluk a chráni strešné okno pred poškodením. V noci navyše poskytne úplné zatmenie pre ničím nerušený spánok. V južných krajinách, ako je napríklad Taliansko, sú vonkajšie rolety absolútnym štandardom. Pri stavbe každého rodinného domu s nimi ľudia automaticky počítajú. Letné počasie sa u nás navyše začína tomu talianskemu veľmi podobať, takže by sme sa mu mali rovnako ako Taliani vedieť prispôsobiť.

Predokenná markíza

Pokiaľ obyvatelia domu alebo bytu riešia prehrievanie priestorov, ale zároveň si želajú mať ničím nerušený výhľad z okna, alternatívou k vonkajšej rolete je predokenné markíza. Aj tá dokáže znížiť teplotu v miestnosti.

V južných krajinách je vonkajšie tienenie úplným štandardom
V južných krajinách je vonkajšie tienenie úplným štandardom

Vnútorné tieniace doplnky

Potrápiť dokážu v jarných a letných mesiacoch tiež prenikavé slnečné lúče. Pre reguláciu denného svetla sú vhodné vnútorné zatieňujúce doplnky, ako sú napríklad rolety alebo žalúzie. Dokážu vytvoriť príjemnú atmosféru jemne rozptýleným svetlom v miestnosti, alebo naopak v prípade potreby miestnosť úplne zatemniť. Na rozdiel od vonkajších tieniacich doplnkov, ale neochráni miestnosť pred prehrievaním. Spoločnosť VELUX ponúka najrôznejšie typy roliet, od praktickej zatemňujúcej až po dizajnovú rímsku roletu.

Do detskej izby sa napríklad perfektne hodí úplne zatemňujúca roleta s veselými rozprávkovými motívmi. Rodičia môžu svojim potomkom zaobstarať roletu napríklad s Mackom Pú, postavami z Ľadového kráľovstva alebo z filmu Autá.

Ďalšie podrobnosti sa dočítate v článku Ochrana domov nielen pred horúčavami a funkcie vonkajších roliet.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív firmy Velux
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Slovenská národná galéria po 21 rokoch otvára nový galerijný areál

Zverejnené 3.12. Rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie sa dostala k svojmu záveru. Galéria po prvýkrát (po)otvorí verejnosti svoje obnovené priestory v nedeľu 11. decembra 2022. Počas tohto dňa si budú môcť návštevníci a návštevníčky užiť celodenný program pre… ísť na článok

reklama