vyhľadávanie
Dnes je 27.1.

Ako môžete v zime ušetriť vďaka vonkajším roletám?

Zverejnené: 4. 2. 2022

Premýšľate, ako ešte ušetriť peniaze za vykurovanie? Ceny energií neustále rastú a cez okenné otvory stále uniká najviac tepla. Riešením, ako ušetriť energiu, je nielen kvalitne zateplená stavba, ale aj vhodný výber okien a vonkajších roliet.

Vonkajšie rolety nielen, že sú nezastupiteľným pomocníkom v horúcich letných dňoch, kedy dokážu efektívne odtieniť slnečné lúče a udržujú v byte príjemnú teplotu aj bez potreby klimatizácie, ale sú aj výborným pomocníkom v zimnom období . Aké je teda ich využitie v zime?

Okrem zabezpečenia budovy či zamedzenia hluku vám v zime vonkajšie rolety poskytnú ešte jednu veľkú výhodu. Vďaka nim totiž môžete ušetriť až tretinu nákladov za vykurovanie, čo sa vám oplatí najmä v dobe, keď ceny za energie prudko rastú. V zime cez rolety teplo z domu neuniká a vy nemusíte toľko kúriť.

Kvalitné zateplenie je základom pre zimnú sezónu

Ak chcete každú zimu efektívne šetriť za vykurovanie, oplatí sa investovať do zateplenia fasády domu. Vedeli ste ale, že práve okná a dvere uniká z vášho bytu najväčšie množstvo tepla? Jednoduchým riešením úniku tepla môžu byť vonkajšie rolety, ktoré okná dokážu účinne izolovať. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, po inštalácii roliet rozdiel určite pocítite, obzvlášť pokiaľ v budove máte veľké francúzske okná alebo dnes tak moderné veľkoformáty.

Dnešná moderná architektúra velí veľkým presklenným plochám, ktoré do interiéru dodajú dostatok denného svetla a zároveň interiér prepoja s exteriérom.
Dnešná moderná architektúra velí veľkým presklenným plochám, ktoré do interiéru dodajú dostatok denného svetla a zároveň interiér prepoja s exteriérom.

Chráňte svoj dom nielen pred zlodejmi

Vonkajšie rolety okrem izolácie, zatemnenia a zabezpečenia taktiež poskytujú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Dážď, vietor, mráz ani snehové vločky cez rolety nemajú šancu prestúpiť až na okenné sklo, vďaka tomu je okno chránené pred nevľúdnym počasím a chladom.

Možno si kladiete otázku, či by rovnako dobre neposlúžili aj obyčajné interiérové žalúzie. Tie však majú za úlohu najmä chrániť vaše súkromie a čiastočne zatemniť miestnosť, o tepelnej izolácii nemôže byť reč, slnko aj zima totiž preniknú oknom a žalúzie ich čiastočne zachytia až v interiéri.

Najväčšie výhody predokenných roliet

 • Regulácia svetla,
 • úspora energie,
 • zníženie hluku,
 • ochrana proti poveternostným vplyvom,
 • zaistenie bezpečia.
 • Vhodné pre každý dom

  Veľký výber vonkajších roliet umožňuje ich použitie na všetkých typoch budov. Jednotlivé typy sa líšia hlavne spôsobom montáže a umiestnením boxu. Sú vhodné pre novostavby aj staršie budovy, kedy sa pri stavbe nepočítalo s inštaláciou roliet.

  Pri výbere zaomietacích roliet je dôležité zohľadniť ich montáž už v projekte. Inštalujú sa totiž priamo pod omietku. Na druhú stranu sú tu predokenné rolety s krycím boxom, tie je možné nainštalovať dodatočne. A tak nevadí, ak s nimi pri samotnej stavbe alebo rekonštrukcii ešte nepočítate. Môžete ich nainštalovať takmer kedykoľvek.

  Diaľkové ovládanie pre väčšie pohodlie

  Nechce sa vám odbiehať od varenia alebo sledujete napínavý seriál? Kvôli zatemneniu okien nemusíte nikam chodiť. Diaľkové ovládanie predokenných roliet zaisťuje ešte väčšie pohodlie a pomáha vytvoriť inteligentnú domácnosť.

  Ako je to v súčasnosti s dotáciami na tieniacu techniku?

  Každá ušetrená suma sa (nielen) pri stavebných prácach počíta. V Čechách vďaka programu Nová zelená úsporám môžete na tieniacu techniku získať dotáciu a ušetriť tak až 50 % nákladov na zadováženie a montáž predokenných roliet i screenových clôn. U nás máme podobný dotačný program s názvom Zelená domácnostiam, ktorý však momentálne poskytuje dotácie len na tepelné čerpadlá, fotovoltické panely, slnečné kolektory a veterné turbíny. Do budúcnosti je však veľmi pravdepodobné, že sa aj vonkajšie rolety – ako účinný nástroj na zamedzenie tepelných strát v zime a prehrievania v lete, dostanú do zoznamu oprávnených zariadení na poskytovanie dotácie.

  Rolety na okná Minirol

  Vonkajšie rolety Minirol ponúkajú nielen kvalitné a funkčné zhotovenie, ale zároveň rôzne možnosti inštalácie. Rolety na okná Minirol vyrába spoločnosť BUILDING Shutter Systems už od roku 2002 a stále si zakladá na individuálnom prístupe a kreatívnom riešení pre každú stavbu.

  Zaujíma vás viac? Kontaktujte obchodných partnerov a nechajte si vytvoriť ponuku zdarma.

  Čítajte tiež:

  Screenové rolety v pergolách
  Minirol - príjemný chládok aj dostatok denného svetla
  Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie

  Autor: Kolektív autorov
  Foto: archív firmy Building Shutter Systems s.r.o.
  reklama

  Nové

  Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

  Premyslená zástavba úzkeho mestského pozemku energeticky úsporným rodinným domom

  Zverejnené 24.1. Autorom návrhu dvojpodlažného rodinného domu v mestskej časti Košice - Myslava, v ktorom býva rodina pána Júliusa, je samotný investor. Ten pracuje v oblasti stavebníctva, čo mu uľahčilo nielen prípravu projektu a voľbu stavebného materiálu Ytong,… ísť na článok

  Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

  Doprajte si teplú vodu zohriatu slnkom zariadeniami z THERMO|SOLARU

  Zverejnené 21.1. Zvýšený záujem o slnečné kolektory, ale aj ďalšie druhy OZE, trvá hneď od začiatku roku 2023. Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, firma THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., tento zvýšený záujem registruje od júna 2023, kedy sa zásadne zmenili… ísť na článok

  Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

  Ako ušetriť za vykurovanie? Vymeňte okná, pravidelne vetrajte a obstarajte si vlhkomer

  Zverejnené 20.1. Neustále navyšovanie cien energií je dôvodom, prečo začať pátrať po všetkých únikoch tepla z vašej domácnosti. Často sú príčinou staré netesniace okná. S ich výmenou nemusíte čakať, kým bude vonku pekne. Inštalácia je možná do -10 °C. ísť na článok

  reklama