HPI: Distribúcia a predaj stavebného príslušenstva
vyhľadávanie
Dnes je 12.7.

Bezúdržbové strešné okná Velux s trojsklom

Zverejnené: 14. 11. 2019

Petra pravidelne zásobuje svojich followerov na sociálnych sieťach lákavými výhľadmi zo svojho bytu. Bývanie pod Tatrami si to priam žiada. Jej najobľúbenejší pohľad na Gerlachovský štít nedávno získal moderný rám. Pôvodné drevené strešné okno vymenila za bezúdržbové s trojsklom.

Bytové domy v Tatranskej Polianke spočítate na prstoch jednej ruky. Všetky však majú spoločné dve veci: impozantné výhľady a zobytnené podkrovie.

Štvorpodlažné bytovky pôvodne postavili s plochou strechou. Nekvalitná realizácia však neskôr viedla k problémom so zatekaním. Majitelia bytov sa preto rozhodli vyriešiť závažnú technickú poruchu, a zároveň zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Investovali do stavby šikmej strechy, ktorá bezpečne odvádza vodu zo strechy a zároveň umožňuje vytvoriť obytné podkrovie. „Naša bytovka bola prvá. Nápad postaviť šikmú strechu s bytovými jednotkami sa ihneď ujal,“ spomína Petrin otec, ktorý je stavebným inžinierom.

V novom obytnom priestore vznikli dva mezonetové byty. Jeden z nich patrí manažérke Petre.

Bytové domy v Tatranskej Polianke majú spoločné impozantné výhľady a zobytnené podkrovie.
Bytové domy v Tatranskej Polianke majú spoločné impozantné výhľady a zobytnené podkrovie.

Pohoda musí byť na prvom mieste

Petra pracuje v Bratislave. Do Tatier sa vracia každý víkend za rodinou, priateľom a oddychom. Dispozícia bytu odzrkadľuje požiadavky mladého páru na pohodlné bývanie a jednoduchú údržbu. „Po náročnom týždni chcem vypnúť a relaxovať. V lete sa rada prechádzam po okolí alebo hrám golf. Od detstva lyžujem. V zime som preto stále na svahu – zvyčajne na zjazdovkách Štrbského plesa,“ hovorí Petra.

Bežný život sa odohráva najmä na spodnom podlaží mezonetu, kde sa nachádza kuchyňa spojená s obývačkou, kúpeľňa a spálňa.
Bežný život sa odohráva najmä na spodnom podlaží mezonetu, kde sa nachádza kuchyňa spojená s obývačkou, kúpeľňa a spálňa.

Bežný život sa odohráva najmä na spodnom podlaží mezonetu, kde sa nachádza kuchyňa spojená s obývačkou, kúpeľňa a spálňa. Po drevených schodoch sa vychádza do otvoreného podstrešného priestoru, ktorý majiteľka občas využíva ako pracovňu. Pokoj veľhôr oceňuje najmä, keď potrebuje pracovať na kreatívnych zadaniach.

Kombinácia fasádnych a strešných okien v podkroví prináša ďalšiu významnú výhodu – dostatočný prísun čerstvého vzduchu. „Najradšej otváram okná dokorán, aby som sa mohla nadýchať tatranského vzduchu. Oproti Bratislave je to naozaj rozdiel.“

Dokonalo vyvetrať byt je viac než jednoduché. Stačí otvoriť protiľahlé okná alebo fasádne okno na prízemí a strešné okno na poschodí. Celým bytom sa doslova preženie závan čerstvého tatranského vzduchu.

Petra si pochvaľuje aj dostatočné presvetlenie interiéru. „V Bratislave som bývala v podnájme na prízemí, kde sme mali neporovnateľne menej denného svetla. Človek si hodnotu denného svetla uvedomí, až keď príde do tmavého priestoru a svetlo mu začne chýbať,“ vysvetľuje.

Najdôležitejší výhľad – na Gerlachovský štít –preto dostal nový moderný rám. Pôvodné okno nahradili bezúdržbovým strešným oknom VELUX s trojsklom.
Najdôležitejší výhľad – na Gerlachovský štít –preto dostal nový moderný rám. Pôvodné okno nahradili bezúdržbovým strešným oknom VELUX s trojsklom.

Všade dobre, doma výhľad

Petra často publikuje fotogenické výhľady z bytu na sociálnych sieťach pod kľúčovým slovom #vsadedobre_domavyhlad. Z kuchyne dovidí priamo na Gerlachovský štít, z jedálne zas na Slavkovský. „Z pracovne mám výhľad na celú Popradskú kotlinu a počas jasných dní aj na Nízke Tatry. Zbožňujem pohľad na západ slnka a rada sa s ním podelím,“ smeje sa. Podľa jej vlastných slov sa máločo vyrovná pohľadu z postele na hviezdy počas jasnej noci.

Majiteľke na zabezpečenie komfortného bývania s nadštandardnými výhľadmi stačia štandardné strešné okná VELUX. Tie osadili ešte počas rekonštrukcie spred niekoľkých rokov, naďalej si však plnia svoju funkciu. Okná však nedisponujú automatickým ovládaním. Petra raz pozabudla zavrieť okno v kuchyni počas búrky. Dnu sa dostala neželaná vlhkosť, ktorá sa v priebehu rokov prejavila v podobe fľakov a okno nevyzeralo dobre.

Najdôležitejší výhľad – na Gerlachovský štít –preto dostal nový moderný rám. Pôvodné okno nahradili bezúdržbovým strešným oknom VELUX s trojsklom. „Súčasné nároky na energetické parametre okien sa už posunuli, trojsklo sa stalo štandardom,“ konštatuje otec Petry.

Bezúdržbové strešné okno je ideálnou voľbou do priestorov, kde sa tvorí vlhkosť, ako sú kuchyne alebo kúpeľne. Nové strešné okno doplnili aj o vnútornú zatemňovaciu roletu VELUX. „Výhodou celej výmeny bolo, že trvala len dve hodiny. Ostal po nej len minimálny neporiadok. To som ozaj nečakala,“ tešila sa z bezproblémovej výmeny hrdá majiteľka. Nové okno, doplnené o systém VELUX Integra, sa navyše, vďaka dažďovému senzoru umiestnenému zvonku okenného rámu, automaticky zatvorí keď začne pršať. V kuchyni sa tak už nezopakuje nepríjemná nehoda. V blízkej budúcnosti preto plánuje vymeniť aj ďalšie strešné okná a doplniť ich aj o automatické ovládanie.

Potom jej k spokojnému životu v podkroví bude chýbať už len terasa, z ktorej by si mohla vychutnať pohľad na panorámu Tatier. „Terasa by predstavovala náročný zásah do strešného plášťa. Som však presvedčená, že k šťastiu by mi postačoval aj strešný balkón VELUX CABRIO,“ uzatvára.

Montáž
Montáž

Súvisiace články:

Mali by sme žiť viac v prepojení s prírodou - to je posolstvom novej celosvetovej kampane spoločnosti Velux
Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: PR článok
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Minimalistické kľučky bez roziet s nadčasovým dizajnom

Minimalistické kľučky bez roziet s nadčasovým dizajnom

Zverejnené 6.7. Donedávna bolo možné inštalovať do dverí kľučky osadené len na rozetách. Prípadne boli rozety do dverí zafrézované, aby bola potlačená robustnosť či masívnosť kovania a dverám tak boli ponechané čisté nenarušené línie. Lenže s príchodom nového… ísť na článok

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Zverejnené 12.7. Prestavba historického domu v Kutnej Hore, ktorá prebiehala postupne v priebehu posledných piatich rokov, vyústila vo vznik novej kaviarne, apartmánov na prenájom a obytného podkrovia. V celistvom architektonickom projekte objektu Dačický došlo k… ísť na článok

Účinné tienenie okien pomocou minimalistických screenov

Účinné tienenie okien pomocou minimalistických screenov

Zverejnené 10.7. Energia, či už v podobe tepla, svetla alebo chladu, preniká do interiéru najviac cez okenné výplne. Dochádza tak k jeho prehriatiu, či naopak chladeniu. Riešením je exteriérová tieniaca technika. Ak si prajeme aj pri tieniacej technike zachovať vo… ísť na článok

reklama